Domov Zdravie 10 drobností, ktorými každý deň pomôžete vášmu zdraviu

10 drobností, ktorými každý deň pomôžete vášmu zdraviu

0
0

Deň má 24 hodín, ktoré ale nie každému stačia. Málokto si uprostred pracovného kolotoča spomenie na seba a na svoje zdravie. Na to, aby ste preň však niečo spravili potrebujete len pár minút, ktoré zaručene stoja za to.

Existuje niekoľko spôsobov, vďaka ktorým môžete svoje telo udržiavať fi t. Nemusíte pre to tráviť ani hodiny vo fitku a ani držať prísnu diétu. Na začiatok by stačilo vziať si k srdcu týchto 10 rád.

Zdravé, no kalorické vlašské orechy

Jednou z potravín, po ktorej by ste mali siahnuť každý deň je vlašský orech. Skrýva v sebe obrovské množstvo prospešných látok, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie.

Zo všetkých druhov orechov, ktoré poznáme sú práve vlašské tie najzdravšie. Obsahujú totiž obrovské množstvo minerálov a vitamínov, ktoré majú doslova blahodarné účinky.

Od posilnenia obranyschopnosti, prevencie pred rakovinou a kardiovaskulárnymi chorobami, podpory trávenia či zlepšenia pamäti, znižujú tiež stres, nervozitu a zvyšujú plodnosť.

Ich každodennou konzumáciou vaše telo zaručene potešíte. V prípade vlašských orechov si ale treba dávať pozor na to, koľko ich zjete. Tu totiž neplatí, že čím viac ich zjete, tým zdravší budete.Odporúčaná denná

dávka je 20-35 gramov orechov. Pýtate sa prečo? Dôvod je jednoduchý. Jedna šálka vlašských orechov má totiž väčšie množstvo joulov ako hamburger.

 

Strúčik cesnaku ako antibiotikum

O blahodarných účinkoch cesnaku ste už určite neraz počuli. Medzi najznámejšie patrí zníženie krvného tlaku a cholesterolu či posilnenie imunity. To ale ani zďaleka nie je všetko.

Cesnak konzumovaný počas tehotenstva dokáže ovplyvniť zdravý vývoj dieťatka, bojovať proti rakovine alebo pomáhať pri ochoreniach tráviaceho traktu.

Na to, aby toto prírodné antibiotikum účinkovalo ako má, sa odporúča skonzumovať denne jeden strúčik surového cesnaku. Možno vám táto myšlienka nevonia, no účinok nepríjemný zápach zaručene prekryje.

Začnite deň s olivovým olejom

Olivový olej patrí najmä v posledných rokoch medzi vychýrené potraviny. Možno ste však netušili, že by ste po ňom mali siahnuť každé ráno. Jedna polievková lyžica olivového oleja na lačný žalúdok totiž dokáže skutočné zázraky.

Bojuje proti zápche, zlepšuje stav pleti, vlasov aj nechtov, pomáha pri chudnutí, zlepšuje imunitu, znižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi a zlepšuje pamäť. Nájsť si naň čas každé ráno sa skutočne oplatí.

Zdravá sladkosť

S ďalšou potravinou, ktorú by ste vášmu telu mali dopriať každý deň, potešíme asi hlavne milovníkov maškrtenia. Kúsok horkej čokolády s čo najvyšším obsahom kakaa každý deň je úžasným liekom.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Zdravý recept: fit krémeš

Naše telo ochráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, priaznivo pôsobí na nervovú sústavu, znižuje krvný tlak, znižuje riziko mŕtvice a chráni pred mnohými inými ochoreniami. Aj pri čokoláde však musíte odhadnúť správne množstvo, aby bola liekom, nie jedom.

Ovocie a zelenina na každý deň

Ďalším pravidlom zdravého životného štýlu je pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny. Vhodnou voľbou v tomto prípade je príprava ovocných a zeleninových štiav.

Z kategórie ovocia by ste každý deň mali siahnuť po avokáde či čučoriedkach. Štvrtina avokáda každý deň pomáha srdcu, cholesterolu a cukru v krvi.

Čučoriedky, ktoré patria medzi najzdravšie ovocie obsahujú obrovské množstvo antioxidantov. Preto by ste denne mali skonzumovať približne polovicu hrnčeka.

Spomedzi zeleniny by ste zas nemali zabúdať na zdravú brokolicu, ktorá chráni pred rakovinou a mrkvu, ktorá nechráni len váš zrak.

Prospešný sexuálny život

Nad ďalšou radou sa možno pousmejete, no skutočne pomáha. Pravidelný pohlavný styk podporuje imunitný systém, pomáha vášmu srdcu, zmierňuje bolesť, zlepšuje spánok a tiež náladu.

U mužov okrem toho znižuje riziko rakoviny prostaty. Pri tejto rade ale asi treba podotknúť, že prvým pravidlom je stály sexuálny partner. Tak vidíte, že udržiavať telo vo forme sa dá aj príjemným spôsobom.

Doprajte si relax a čas pre seba

Dôležitou radou, ktorá by ale skôr mala byť pravidlom je každodenný relax a čas pre seba. Je len na vás ako si relax a čas so samým sebou predstavujete.

Každý človek má totiž iné potreby a záujmy. Niekto si pod tým možno predstaví aktívny oddych, iný zas oddychovanie na gauči a niekto možno upratovanie. Dôležité je to, čo vás robí šťastnými a pri čom si dokážete oddýchnuť.

Pohyb nemusí byť len o potení

Vašou každodennou súčasťou by mal byť aj pohyb. Ten je často spájaný s potením sa a úplnom vysilení. Opak je však pravdou.

Pohyb vášmu telu doprajte tak, aby vám to bolo príjemné a aby ste mu za žiadnych okolností neublížili. Tu teda platí jednoduché a dôležité pravidlo: počúvajte vaše telo.

Nájdite si čas aj na knihu

Keď hovoríme o oddychu a relaxe, ideálnym spôsobom je stráviť voľný čas čítaním knihy. Okrem bohatej slovnej zásoby, relaxu a množstva informácií má čítanie kníh skvelé účinky na váš mozog a celkovo na nervový systém.

To, po akej knihe siahnete a aj to, koľko strán prečítate, je len na vás. Dôležité je len, aby ste to pokladali za oddych a nie za povinnosť.

Zdravá ústna dutina ovplyvňuje množstvo orgánov

Pravidelná a správna ústna hygiena má obrovský vplyv na vaše zdravie. Preto asi netreba pripomínať, že ide o každodennú záležitosť, na ktorú by ste nemali zabúdať.

Nesprávna ústna hygiena totiž ovplyvňuje vaše srdce, cievy či mozog. Zápaly z ústnej dutiny sa šíria do celého tela a spôsobujú množstvo nebezpečných ochorení. Toto je určite jednou z vecí, na ktorú by si mal nájsť čas aj ten najvyťaženejší človek.

puma, foto: shutterstock, depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Domáca akupresúra vám uľaví od zdravotných problémov

Akupresúra je známa liečebná metóda pochádzajúca z Číny. Ide o alternatívnu metódu, ktorá …