Domov Cestovanie 10 miest nachádzajúcich sa pod vodnou hladinou

10 miest nachádzajúcich sa pod vodnou hladinou

0
0

Výdobytky modernej doby nám umožnili spoznávať nové miesta. Pozornosť ľudstva sa preniesla najmä do vesmíru, ktorý sme postupne začali objavovať. Veľkou neznámou však naďalej ostáva veľká časť morského dna.

Pod vodnou hladinou je totiž tiež možné objaviť zaujímavé veci. Medzi ne patria aj dediny a mestá, v ktorých život skončil po tom, čo ich voda zmietla zo zemského povrchu. Toto sú miesta, ktoré postihol rovnaký osud ako legendárnu Atlantídu.

Atlit-Yam, Izrael

Vo vodách Stredozemného mora len 1 kilometer od pobrežia Izraela sa nachádza podmorské územie Atlit‑Yam s rozlohou 40-tisíc metrov štvorcových.

Ide vôbec o jedno z najstarších potopených miest, ktoré existovalo približne pred 9 tisíc rokmi. O živote v ňom niet absolútne žiadnych pochýb.

V hroboch, ktoré sa tu našli boli objavené ľudské kostry. Na morskom dne boli tiež nájdené pozostatky domov, studní a iných dôkazov civilizácie.

Objavovanie tohto miesta naďalej prebieha pod morskou hladinou, keďže archeológovia sa obávajú, že na vzduchu by mohlo dôjsť k porušeniu týchto vzácnych nálezov.

Shi Cheng, Čína

Na dne jazera Qiandao v Číne sa nachádza mesto Shi Cheng, ktoré je známe ako Levie mesto. Jeho história sa začala písať približne pred 1300 rokmi počas dynastie Han.

Zaplavené bolo v roku 1959 po tom, čo sa vláda rozhodla v tejto oblasti vybudovať vodnú elektráreň. 300-tisícové obyvateľstvo muselo byť premiestnené a mesto sa ocitlo v 30-metrovej hĺbke jazera.

Bývalé mesto dnes pokrýva oblasť s rozlohou 62 futbalových ihrísk a je prezývané ako Atlantída východu.

The lost villages of Ontario, Kanada

Medzi rokmi 1954 až 1959 začali USA a Kanada realizovať spoločný projekt, ktorého cieľom bolo spojiť Atlantický oceán s kanadskými jazerami. Vďaka nemu mali lode umožnený prístup až do vnútrozemia.

To však obnášalo potopenie desiatich dedín, z ktorých väčšina pochádzala zo 17. storočia. Na dne vodného dopravného uzla tak dnes môžete nájsť pozostatky ulíc, chodníkov a budov.

Pamiatku takto obetovaných dedín pripomína už len múzeum. V ňom sa nachádzajú aj exponáty, ktoré stihli byť z dedín odstránené ešte pred ich ponorením.

Pavlopetri, Grécko

Na dne Stredozemného mora, presnejšie vo vodách Grécka, sa nachádza mesto Pavlopetri, ktoré bolo potopené pred približne 5 tisíc rokmi. Názov Pavlopetri mu bolo dané až po jeho náleze v roku 1967, keďže nik nevie, ako sa toto mesto volalo pôvodne.

Archeológovia sa domnievajú, že výstavbu mesta ovplyvnilo mykénske obdobie, o čom svedčia nálezy v podobe ulíc, budov, záhrad ale nájdené boli tiež hrobky a väčší náboženský komplex.

Najpravdepodobnejším scenárom, ktorý môže za zánik mesta, je podľa odborníkov zemetrasenie. Do roku 2009 sa potápačom a archeológom podarilo vytvoriť takmer kompletný obraz o tom, ako mesto pôvodne vyzeralo.

Baiae, Taliansko

16-kilometrov západne od Neapola v Neapolskom zálive sa nachádza starobylé rímske mesto Baiae, ktoré slúžilo ako prístavné mesto pre flotily. Išlo o prosperujúce mesto s priaznivým podnebím, vďaka ktorému sa darilo aj vegetácii.

Podľa nálezov malo ísť aj o kúpeľné mesto, o čom svedčí zmienka o horúcich prameňoch. Mesto by pravdepodobne ešte existovalo nebyť ničivej sopečnej činnosti, ktorá spôsobila, že mesto sa prepadlo na dno Neapolského zálivu.

Archeologická činnosť tu prebieha od roku 1941. Vďaka čistej vode majú potápači možnosť detailne preskúmať každý nájdený kus. Doposiaľ objavili viaceré cesty, steny s mozaikami ale tiež sochy.

Je tu tiež predpoklad nájdenia vzácnych pokladov, keďže veľká časť obyvateľov patrila medzi majetnejších, o čom svedčia luxusné vily.

Dwarka, India

Indické mesto Dwarka bolo odjakživa považované za kráľovstvo, ktoré mal založiť samotný Krishna. V meste sa nachádzalo až 70 tisíc palácov, ktoré boli postavené predovšetkým zo zlata a striebra.

Dnes by ste ich našli len prípade, že by ste sa ponorili 40 metrov pod hladinu oceánu, kde sa nachádzajú jeho pozostatky. Mesto bolo objavené v roku 2000 a odvtedy sa tu našlo veľké množstvo významných artefaktov.

Predovšetkým ide o pamiatky z antického obdobia ako sochy, hrnčiarske výrobky a iné pozostatky, ktoré sú dôkazom starovekej civilizácie na tomto území.

Neapolis, Tunisko

Do roku 365 bol najznámejším tuniským mestom Neapolis. To však postihlo cunami, ktoré sa mu žiaľ stalo osudné. Do tej doby bolo toto mesto dôležitou priemyselnou oblasťou a najmä v časoch rímskej ríše tu bola vyrábaná rybia omáčka, ktorá bola vyvážaná aj za hranice.

Pozostatky mesta boli objavené v roku 2017 a ruiny potvrdili domnienky o tom, že Neapolis bol dosť rozvinutý. Výskumy prebiehajú naďalej, keďže stále nebolo objavené dostatočné množstvo predmetov.

Port Royal, Jamajka

Najhriešnejšie miesto na svete. Takýto prívlastok dostalo mesto Port Royal, ktoré bolo preslávené alkoholom, prostitúciou a tiež pirátstvom.

Všetko sa zmenilo v roku 1962, kedy ho postihlo zemetrasenie a následná vlna cunami, pochovala dve tretiny mesta pod hladinu Karibského mora.

Práve táto udalosť bola podľa poverčivých ľudí trestom vyšších síl za hriechy, ktorých sa ľudia v meste dopúšťali.

Heracleion, Egypt

Jedným z najdôležitejších miest v starovekom Egypte bolo mesto Heracleion, ktoré by ste však na území dnešného Egypta hľadali márne. Napriek tomu, že bolo dôležitým náboženským centrom, postihol ho najhorší osud.

Vzhľadom na to, že mesto pozostávalo z viacerých menších ostrovov, ktoré stáli na mokrej pôde, voda pomaly stúpala. Napokon stúpla natoľko, že mesto celkom zmizlo pod vodnou hladinou približne okolo roku 80 n. l.

Objavené bolo v roku 1999 francúzskym archeológom Franckom Goddiom. Od tej doby tu prebiehajú archeologické práce, počas ktorých našli rôzne artefakty vrátane sôch, keramiky, šperkov, rozbitých lodí či rôznych mincí.

V súčasnosti sa plánuje, že tieto artefakty budú zhromaždené na jednom mieste. V pláne je výstavba múzea, v ktorom by návštevníci mohli spoznávať poklady mesta Heracleion.

Vila Epecuén, Argentína

Ponoriť sa oplatí aj pod hladinu argentínskeho jazera Lago Epecuén. Nachádzajú sa tam totiž pozostatky z významnej turistickej dedinky, ktorá bola vyhľadávaná najmä kvôli spomenutému jazeru.

Práve toto jazero môže za zánik dediny v 80-tych rokoch 20. storočia. Výdatné dažde, ktoré túto oblasť postihli zapríčinili vyliatie jazera, ktoré následne zaplavilo dedinu natoľko, že veľká časť z nej sa ocitla pod vodou.

Prosperujúca dedina s približne 5 tisíc obyvateľmi tak celkom prestala existovať. Od roku 2009 voda v jazere postupne klesá a tak sa dedina začína odhaľovať.

Zo zaplaveného miesta sa tak stáva mesto duchov, ktoré naháňa zimomriavky. Nepríjemný pohľad sa naskytne najmä ľuďom, pre ktorých bola dedina do osudnej záplavy domovom.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…