Domov Zdravie 10 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame v lete

10 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame v lete

0
0

Leto je obdobím, na ktoré mnohí čakajú po celý zvyšok roka. Teplo, slnko a dostatok času na relax a dlho odkladané stretnutia s priateľmi v sebe však ukrývajú množstvo nástrah. Práve v lete sa dopúšťame chýb, ktorými vážne ohrozujeme svoje zdravie.

Nedostatočný pitný režim

Dostatočná hydratácia je v horúcom počasí jednou z najprízvukovanejších rád lekárov. Mnohí totiž po vode siahnu až vtedy, keď začnú pociťovať smäd.

A to je snáď tá najväčšia chyba, ktorej sa v lete dopúšťame. Pocit smädu je príznakom dehydratácie, ktorou bezprostredne ohrozujeme naše zdravie a to najmä počas horúcich letných dní.

Nielen nedostatočný, ale aj nesprávny pitný režim, je veľkou chybou, ktorú robí takmer každý. Žiadne umelo sladené vody totiž telu nedajú to, čo obyčajná čistá voda, prípadne čerstvá domáca ovocná limonáda.

Zabúdanie na opaľovací krém

Naša koža je v lete jednou z najohrozenejších častí tela. Jej časté a dlhodobé vystavovanie slnečnému žiareniu jej ani náhodou neprospieva. Preto je dôležité nezabúdať na používanie opaľovacieho krému.

Mnohí jeho používanie ignorujú, pretože sa chcú čím skôr opáliť. Dôležité je však vedieť, že opaľovací krém vás neochráni pred opálením, ale pred nezdravým spálením. Zdravé opaľovanie môže byť hotová veda.

Nevysušenie uší po kúpaní

Kúpanie je jednou z najobľúbenejších letných aktivít. Aj po ňom sa však dopúšťame častej chyby, na ktorú by sme si mali dávať pozor. Ide o nevysušenie uší, ktoré môže predstavovať riziko.

Dospelí si zväčša uši vysušia, keďže voda v ušiach nemusí byť príjemná. Pozor však treba dávať aj na detské ušká, ktoré sú tým rovnako ohrozené.

Nedostatočná ochrana pred hmyzom

Pobyt v prírode dokáže v lete poriadne znepríjemniť otravný hmyz. Okrem takmer neškodných múch je naše telo vystavované komárom či kliešťom. Najmä ak mierite k vode, pribaliť by ste si mali repelent, ktorý vás ochráni pred štípancami od komárov.

Tie v našich zemepisných šírkach zatiaľ nepredstavujú žiadne vážne riziko, no ochrana pred nimi je aj tak dôležitá. Zvlášť opatrní by ste mali byť v prípade kliešťov, ktoré nás ohrozujú čoraz viac.

V tomto prípade je dôležitá prevencia, ktorá sa týka ľudí, no tiež domácich miláčikov. Pre stopercentnú istotu je tiež nutné po príchode domov celé telo poriadne prekontrolovať.

Kliešte sa totiž často môžu skrývať v záhyboch, kde ich môže byť poriadne ťažké odhaliť. Ak ste si kliešťa našli, nemusíte hneď robiť paniku. Nie každý je totiž nositeľom vírusov.

Návšteva lekára je nutná len v prípade, že na sebe spozorujete prvé príznaky ochorení, ktorých nositeľmi je práve tento na pohľad neškodný hmyz.

Nesprávne slnečné okuliare

Slnečné okuliare mnohí pokladajú len za imidž a pri ich kupovaní pozerajú hlavne na cenu. Práve tá ale v tomto prípade môže znamenať, že svoj zrak ohrozíte.

Ak aj okuliare máte, neznamená to, že váš zrak je dostatočne chránený pred slnečným žiarením Na to, aby ste mali istotu, že je váš zrak pred slnkom chránený, je nutné pri ich výbere hľadieť na UV filter.

Ten oko chráni pred UVA a UVB žiarením. Prizerať treba tiež na sfarbenie šošoviek, ktoré hovorí o priepustnosti viditeľného žiarenia. Sfarbenie šošoviek býva označené číslicami 0 až 4, kde 0 znamená priepustnosť 80 až 100 % a 4 označuje priepustnosť 3 až 8 %.

Nadmerná konzumácia alkoholu

Leto je obdobím stretnutí s priateľmi, na ktoré počas roka nezvýšil čas. Takéto stretnutia často sprevádza alkohol, o ktorý nezvykne bývať núdza.

Alkohol celkovo nepatrí k zdravému životnému štýlu.  Zvlášť v lete je ale jeho konzumácia ešte väčším rizikom. Alkohol totiž telo dehydratuje, čo v lete nie je žiaducim sprievodným javom.

Hoci sa môže zdať, že smäd v alkoholovom opojení necítite a prijali ste dostatok tekutín, opak je pravdou. Ak už alkohol konzumujete, vyrovnajte jeho množstvo rovnakým množstvom vody.

Konzumácia spáleného jedla

Dlhé letné večery prajú aj grilovačkám, plným nezdravého jedla. Nielen, že sa neprihliada na zdravé potraviny, ale často sa zabúda na nebezpečenstvá, ktoré na nás pri grilovaní číhajú.

Masť, ktorá z jedla do ohňa kvapká sa totiž premieňa na obrovskú hrozbu v podobe množstva rakovinotvorných látok. Ďalšou hrozbou je nesprávne ugrilované mäso.

Často sa stáva, že mäso nie je dostatočne prepečené, čo môže spôsobiť vážne žalúdočné problémy.

Konzumácia nebezpečného jedla

V lete sa tiež stáva, že si žalúdok pokazíme jedlom, ktoré bolo nesprávne uskladnené v dôsledku čoho sa pokazilo. To sa stáva najmä pri mäsových a mliečnych výrobkoch.

Nebezpečné môžu byť aj potraviny, v ktorých sa nachádzajú vajcia. Preto sa najskôr treba uistiť, či je jedlo, ktoré sa chystáme zjesť, bezpečné pre náš žalúdok.

Fyzická aktivita v najväčšej horúčave

Počas horúčav sa neodporúča na pravé poludnie vychádzať na priame slnko. Niektorí robia ešte väčšiu chybu v podobe fyzickej aktivity v čase najvyššej teploty.

Tým priamo ohrozujú svoje telo, ktoré spojenie vysokých teplôt a fyzickej námahy nemusí zvládnuť. Dôsledkom toho dochádza ku kolapsu organizmu.

Málo relaxu na dovolenke

Na dovolenku sa mnohí tešia, aby si konečne oddýchli a načerpali nové sily na ďalší rok. Problémom u množstva ľudí je však, že nevedia odpočívať a relaxovať.

Často aj na dovolenke vyhľadávame rôzne aktivity, ktoré toho s relaxom nemajú veľa spoločného.

puma, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…