Domov Cestovanie 10 zaujímavých miest ukrytých v podzemí

10 zaujímavých miest ukrytých v podzemí

0
0

Na svete sa nachádza veľa zaujímavých a jedinečných miest, ktoré lákajú nejedného turistu či zvedavca. Tentokrát sme pre vás pripravili článok o miestach, ktoré sú ukryté v podzemí a vie o nich len málokto. Niektoré z nich boli vytvorené už pred tisíckami rokov, aby mohli chrániť ľudí počas ťažkých bojov či pomôcť ukryť sa pred nepriateľom. Už ste niekedy o týchto miestach počuli?

Lalibela

V Etiópii sa nachádza jedinečná dedina, ktorá je známa svojimi čiastočne podzemnými kostolmi. Kostoly boli postavené v priebehu dvanásteho storočia. Najznámejším z nich je Kostol sv. Juraja.

Tento kostol bol vytesaný z veľkého monolitického kameňa do krížovej stavby. Okrem toho sa kostol pripája k celej podzemnej sieti tunelov, ktoré sa nachádzajú pod samotnou dedinou.

Vicksburg

Ku koncu občianskej vojny bolo mesto Vicksburg v Amerike obliehané Yankees zo severných štátov. Napriek tomu, že mesto bolo opevnené, tak to nebolo dostačujúce pre všetkých jeho obyvateľov.

Aby sa ochránili, zvyšní obyvatelia Vicksburgu postavili sériu jaskýň, v ktorých sa mohli ukryť. Mesto sa nakoniec vzdalo Yankees, no nezaobišlo sa to bez strát na životoch ľudí, ktorí zomreli uväznení práve v týchto jaskyniach.

Vicksburg

Jurong Rock Caverns

Sústava umelo vybudovaných jaskýň a jaskynných tunelov v celkovej dĺžke až 9 kilometrov sa nachádza pod ostrovom Jurong v Singapure. Ide o prvé podzemné zariadenie pre skladovanie ropy a ropných produktov v juhovýchodnej Ázii.

Spoločnosť Jurong Town Corporation odštartovala ambiciózny projekt ešte v roku 2007 po šiestich rokoch príprav. Prvá jaskyňa bola otvorená a uvedená do prevádzky v roku 2014.

V roku 2017 už boli v hĺbke 130 metrov pod hladinou mora vybudované jaskyne o veľkosti plochy 60 hektárov – pre lepšiu predstavu sa jedná o rozlohu zhruba 84 futbalových ihrísk.

Celý projekt stál investora 1,7 miliardy dolárov, v preľudnenom Singapure však vytvoril skladovací priestor až 1,47 milióna metrov kubických.

Mesto bohov

Predpokladá sa, že toto miesto leží v Egypte priamo pod pyramídami v Gíze. Napriek tomu, že existuje viacero spisov či článkov, v ktorých písali mnohí starí filozofi, vrátane Herodota, o podzemných tuneloch spájajúcich pyramídy, tak ani to nedokazuje, že sa pod nimi naozaj nachádza skutočné mesto.

Egypt, Gíza

Podzemné chodby v Orviete

V meste Orvieto v Taliansku sa nachádza séria skrytých podzemných tunelov a komôr. Postavili ich Etruskovia, ktorí boli pôvodnými obyvateľmi Talianska, v dobe starovekých Grékov.

Tieto tunely slúžili predovšetkým na ukladanie rôznych vecí či náradia ako napríklad „stredovekých olivových lisov“. Tunely tiež slúžili ako provizórne prístrešky v čase vojny. V súčasnosti slúžia predovšetkým ako turistická atrakcia a ako priestor pre uskutočňovanie významných udalostí.

Podzemné chodby v Orviete

Berlínske bunkre

Pred skončením druhej svetovej vojny bolo mesto Berlín podrobené viacerým leteckým útokom spojencov, či už zo strany USA, alebo Veľkje Británie.

Kvôli ochrane boli postavené bunkre, v ktorých hľadali obyvatelia mesta útočisko, aby tam mohli prečkať nepriateľské nálety. Nemecký vodca mal aj ďalší dôvod na vybudovanie týchto bunkrov. Plánoval totiž vytvoriť úplne nové mesto z popola Berlína, no k tomu už nikdy nedošlo.

Derinkuyu

Toto podzemné mesto sa nachádza v Kappadokii, polosuchej púšti v Turecku. Je tvorené komínovitými skalnými útvarmi. Mesto je vlastne jedno z mnohých, ale je najznámejšie vďaka svojej komplexnej sieti a sofistikovaným štruktúram.

Nielenže toto miesto bolo postavené na to, aby sa mali ľudia v priebehu vojen, kde schovať, ale bolo to aj plne funkčné mesto s rôznymi zariadeniami a obytnými priestormi, ktoré by boli dostatočne veľké na umiestnenie približne 20 tisíc ľudí.

Mesto bolo pod zemou vybudované na 18-tich úrovniach, verejnosť sa dnes môže pozrieť do 8 z nich.

Podzemné mesto Derinkuyu

Wieliczka

Ide o podzemný komplex neďaleko poľského hlavného mesta Krakow pochádzajúci z raného stredoveku, postavený na mieste, kde sa našla horninová soľ. Robotníci pri ťažbe soli použili zvyšné materiály na stavbu viacerých budov, vrátane kaplniek.

Preto sa toto miesto dnes nazýva aj „Katedrála podzemnej soli“. Napriek tomu, že horninová ťažba soli nakoniec skončila, miesto neopustlo. V súčasnosti ho navštevuje veľa turistov z celého sveta, aby si mohli pozrieť nezvyčajnú a krásnu architektúru jednotlivých stavieb.

Matmata

Toto mesto v južnom Tunisku sa skladá z domov, ktoré sú postavené v podzemí, aby pomohli chrániť obyvateľov mesta pred intenzívnym teplom, ktoré je neustále prítomné kvôli jeho tesnej blízkosti Saharskej púšte.

Napriek tomu toto miesto zostalo bez povšimnutia až do šesťdesiatych rokov minulého storočia. Potom sa stalo obzvlášť známe ako miesto, kde býval Luke Skywalker v prvom filme Star Wars.

Petra v Jordánsku

Toto starobylé mesto, skryté v pieskovcových kopcoch Jordánska, sa stalo známejšie po tom, ako ho objavili Európania začiatkom 19. storočia.

Jeho neskoršie využitie v 3. filme o Indianovi Jonesovi mu len zvýšilo slávu a záujem turistov, ktorí tam dodnes prichádzajú z celého sveta.

Petra v Jordánsku

Radoslav Hoppej, foto: deposiphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
  • Pamiatky UNESCO na Slovensku

    UNESCO (Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru) je svetová organizá…
  • Najzaujímavejšie mosty sveta

    Na svete možno nájsť množstvo mostov, ktorých jedinou úlohou už nie je len spájať dve mies…
  • Melbourne – mesto plné kontrastov

    Melbourne je hlavným mestom austrálskeho štátu Victoria a 2. najväčším mestom Austrálie. J…
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vyvrcholenie európskeho pohárového futbalu

S májom prichádzajú aj odpovede na najzásadnejšie otázky sezóny futbalových fanúšikov. Už …