Domov História 107 rokov 1. diaľkového telefonického rozhovoru

107 rokov 1. diaľkového telefonického rozhovoru

0
0

Je až neuveriteľné, akou rýchlosťou sa svet vyvíja a mení. Ľudstvo neustále napreduje a my už ani nestíhame sledovať všetky nové technológie, ktoré majú zjednodušiť každodenný život. Aj vynález ako je dnešný telefón, ktorý už teraz získal pomenovanie smartfón, musel niekto vymyslieť a postupne vyvíjať.

14. februára 1876 doručil Alexander Graham Bell na patentový úrad vo Washingtone svoj prelomový vynález zvaný telefón.

Vďaka dlhoročnému úsiliu o jeho vylepšovanie bol 25. januára 1915 uskutočnený prvý transkontinentálny telefonický prenos medzi americkými mestami New York a San Francisco, o ktorý sa zaslúžil samotný Bell spolu so svojím asistentom Thomasom Watsonom.

Cesta k samotnému vynálezu však nebola jednoduchá a možno to celkom nebol iba samotný Bell, ktorý sa o tento prelomový vynález zaslúžil.

Telefón, ktorý mal byť telegrafom

Alexander Graham Bell, rodák zo Škótska, sa už od mlada zaujímal o reč a akustiku. Jeho otec bol totiž učiteľom nepočujúcich detí a aj jeho matka bola takmer hluchá.

Aby sa s ňou teda dohovoril, musel sa naučiť posunkovú reč. V roku 1870 sa jeho rodičia rozhodli pocestovať za lepším životom do Kanady, kde Bell pokračoval v skúmaní zvuku.

Začal sa tiež zaujímať o možnosti komunikácie za pomoci elektrickej energie. Svoje úsilie smeroval na vynález, ktorý sa mal volať harmonický telegraf.

Zásadný posun v jeho snahe však prinieslo zoznámenie sa s bostonským lekárom, ktorý mu na jeho pokusy venoval preparát ľudského ucha.

Vďaka nemu dospel k prelomovým zisteniam. Na základe nich mohol vyvinúť telefónny prístroj, na konce ktorého umiestnil jemnú membránu.

Rýchlejší vyhráva

Život prináša zaujímavé okamihy, ktoré menia budúcnosť. Príkladom toho je aj 14. február 1876, kedy Bell doručil svoj vynález na patentový úrad vo Washingtone.

Len dve hodiny po ňom na úrad dorazil aj Elisha Gray, ktorý vynašiel veľmi podobné zariadenie. To, že bol Bell rýchlejší sa skutočne vyplatilo.

Úrad nakoniec patent na telefón udelil práve jemu. Napriek tomu však existujú špekulácie o tom, či bol Bell skutočne prvý, kto sa o vynájdenie telefónu zaslúžil.

Zdokonaľovanie prístroja

8. októbra 1876 bol uskutočnený prvý telefonický rozhovor na vzdialenosť 3,2 km medzi Bostonom a Cambridgom. V roku 1877 už Bell založil Bell Telephone Company, vďaka ktorej zahájil výrobu telefónnych prístrojov vo veľkom.

Vynález sa postupne začal šíriť do domácností po celých Spojených štátoch. Telefonický prístroj bol už v roku 1915 taký zdokonalený, že mohol byť uskutočnený aj prvý transkontinentálny telefonický prenos.

Aby však mohol prebehnúť, bolo potrebné zodpovedne sa naň pripraviť. Bellova spoločnosť vedela, že na to, aby bez problémov spojenie prebehlo, musí podniknúť zásadné technické pokroky ako výstavba telefonických veží.

Posledný telefonický stĺp bol otvorený v Utahu v júni 1914. Vtedy bolo všetko pripravené, aby prvý transkontinentálny rozhovor medzi Bellom a Watsonom z New Yorku do San Francisca prebehol.

Tento historický okamih bol naplánovaný práve na 25. január 1915, kedy Alexander Graham Bell do telefónu povedal: „Pán Watson, poďte sem. Chcem vás vidieť.“

Tentokrát však Watson reagoval inak ako 10. marca 1876, kedy sa nachádzal vo vedľajšej miestnosti. Bellovi do telefónu odkázal: „Teraz mi to bude trvať týždeň.“

Takýto krátky no výstižný rozhovor odštartoval éru telefónov. Ani samotný vynálezca by si však zrejme nedokázal predstaviť, na čo všetko budú ľudia o storočie neskôr telefóny využívať.

puma, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…