Domov Cestovanie 12 miest známych z filmov, ktoré môžete navštíviť ešte aj dnes

12 miest známych z filmov, ktoré môžete navštíviť ešte aj dnes

0
0

V dnešnej dobe už nie je žiadny problém vytvoriť pomocou počítačových technológií celý svet priamo vo filmovom štúdiu. No veľa známych filmov sa natáčalo na skutočných miestach, a v mnohých prípadoch je to tak, že ešte aj dnes na vybrané filmové lokality prichádza veľa turistov, z ktorých niektorí lietajú tisíce kilometrov len preto, aby stáli na mieste, kde bol natočený film, alebo zostali v tom istom hoteli, alebo jedli v rovnakej kaviarni ako ich obľúbená hviezda. Vybrali sme dvanásť miest zo známych filmov, ktoré môžete naozaj navštíviť.

Indiana Jones – Petra, Jordánsko

V tomto kultovom filme je Harrison Ford archeológom na ceste nájsť Svätý grál a bude musieť poraziť nacistov. Film využíva množstvo krásnych miest vrátane Národného parku Arches v Utahu, Veľkého kanálu v Benátkach a mnohých nádherných miest v Španielsku, Nemecku a Anglicku.

Nie veľa filmárov môže tiež tvrdiť, že natáčali na 2 000 rokov starom mieste. Miesto Petra je zapísané aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je dodnes nesmierne populárne aj vďaka samotnému filmu.

Pán prsteňov – Nový Zéland

Nový Zéland nadobudol obrovský nárast cestovného ruchu, keď trilógia Pána prsteňov ovládla divákov po celom svete. Napriek tomu, že Hobitské diery boli umelo vytvorené, tak tento filmový súbor sa stal skutočnou dedinou Hobbiton.

Ak sa chystáte do Hobbitonu, môžete si prehliadnuť súbor, pozrieť si, kde boli natáčané slávne scény, prenocovať v hoteli Green Dragon Inn či jesť v kaviarni The Shire’s Rest.

Hobbiton, Nový Zéland

Pláž – Thajsko

Film Pláž, v ktorom stvárnil hlavnú postavu úspešný herec Leonardo DiCaprio, patrí medzi tie najobľúbenejšie snímky filmových fanúšikov po celom svete.

Reálnym miestom pre pláž bola zátoka Maya, na malom ostrove Koh Phi Phi Leh v Thajsku. Tyrkysové vody a strmé vápencové útesy boli tak neuveriteľne krásne, že okamžite inšpirovali celú generáciu cestujúcich, ktorí prichádzali do Thajska a hľadali kúsok raja.

V súčasnosti je však toto miesto uzatvorené a neprístupné turistom, ktorí ho svojím neohľaduplným správaním zničili.

Pláž, Thajsko

Harry Potter – Londýn

Žiadny zoznam slávnych filmových lokácií by nebol úplný bez série Harry Potter. Súhlasíte? Veľa záberov bolo natočených v obrovskom štúdiu Warner Bros, no veľa z nich aj na reálnych miestach.

Medzi najznámejšie patrí stanica King’s Cross s neslávne známymi platformami 9¾, St. Pancras Renaissance a trhovisko Leadenhall, kde krásne klasické budovy preniesli filmových návštevníkov do iného sveta.

Avšak tí, ktorí chcú vidieť „skutočnú“ školu čarodejníctva, budú musieť odísť z Londýna do iných neďalekých miest – ohromujúci Alnwick hrad v Northumberlande, Katedrála v Gloucesteri slúžila aj na vonkajšie zábery školy či knižnicu Duke Humfrey v Oxforde.

Jedinečným miestom z príbehov o tomto mladom čarodejníkovi je dnes už ikonický viadukt Glenfinnan v Škótsku, ktorý je aj dnes vyhľadávaný fanúšikmi Harryho Pottera.

Alnwick, Anglicko

Polnoc v Paríži – Paríž

Film Woodyho Allena bol takmer celý natočený v Paríži a predstavuje Owena Wilsona ako bojujúceho spisovateľa, ktorý sprevádza svoju snúbenicu Rachel McAdams na služobnej ceste so svojimi rodičmi vo Francúzsku.

V tomto filme sa každú noc o polnoci prenesie Wilson do Paríža v dvadsiatych rokoch 20. storočia, kde nájde pravú inšpiráciu a skutočnú lásku.

Aj keď film neobsahuje najznámejšie pamiatky mesta, tak veľa ľudí prichádza aj dnes na miesta, na ktorých hlavný predstaviteľ čakal na magickú jazdu späť do dvadsiateho storočia.

Paríž je obľúbenou filmovou lokalitou, o čom svedčia už desiatky filmov, ktoré boli natočené práve v tomto meste.

Polnoc v Paríži

Batman – Hong Kong

Jasné mrakodrapy a hustá mestská džungľa v Hong Kongu lákajú filmárov z celého sveta. Známy film o Batmanovi, ktorý bojuje proti nepriateľom sa odohrával aj v tomto meste.

Viktoriánsky prístav a rušné ulice centrálneho mesta slúžili ako skvelé pozadie vo filme a niektoré scény sa natáčali aj na miestnych trhoch a preplnených uliciach, čo bolo veľkým prekvapením a zážitkom pre miestnych obyvateľov.

Hong Kong vo filme Batman

Poslanie – Argentína

Tento film, ktorého dej sa odohráva v 18. storočí, predstavuje Jeremyho Ironsa ako španielskeho jezuitského kňaza na misii v Južnej Amerike, ku ktorému sa pripojí Robert De Niro, reformovaný lovec otrokov, aby sa pokúsil zabrániť tomu, aby vzdialený domorodý kmeň zostal zotročený.

Vodopády z tohto príbehu sa nazývajú Iguazu Falls, nachádzajú sa na hraniciach Argentíny a Brazílie a sú najväčším prírodným vodopádom na svete.

Iguazu Falls

Star Trek – Dubai

V poslednej časti Star Treku sa posádka USS Enterprise ocitla na veľkej planéte, keď ich loď zničila cudzia armáda. A aké je lepšie miesto na hranie futuristickej hranice priestoru ako na jednom z najmodernejších miest na našej planéte?

Dubaj je ultra moderná metropola postavená v niekoľkých krátkych desaťročiach v Spojených arabských emirátoch a vyhľadávaná turistická destinácia.

Panoráma plná elegantných a lesklých mrakodrapov slúžila ako dokonalý mimozemský svet, s ikonickými Burj Al Arab, Burj Khalifa a Jumeirah Lake Towers.

Dubai

Avatar – Čína

Scenéria tohto jedinečného filmu bola inšpirovaná skutočnými miestami, predovšetkým tými v Číne. Zhangjiajie je národný lesný park v provincii Hunan, známy svojimi neuveriteľnými piliermi pieskovcového kremeňa.

S novým prílevom turistov boli postavené mnohé chodníky vrátane šialeného skla, ktorý je známy ako oblúková dráha Dragon Cliff.

Národný park Zhangjiajie

Lara Croft – Kambodža

Angkor Wat sa datuje do 12. storočia, ale po mnohých storočiach zanedbávania a nepoužívania to nebolo až do začiatku 90-tych rokov minulého storočia navštevované miesto.

Práve natáčanie Lary Croft: Tomb Raider pomohlo opäť toto miesto naplniť turistami. Väčšina záberov Angeliny Jolie vznikla v Angkor Thom a chráme Bayon, s ikonickými usmievajúcimi sa tvárami vytesanými do skál.

Angkor Thom, Kambodža

Doctor Strange – Kathmandu

S fantastickou tradičnou architektúrou, farebnými pouličnými trhmi a posvätnými chrámami bolo Kathmandu pre tento film perfektným prostredím, keďže jeho bohatá história bola v kontraste s úžasnými špeciálnymi efektami, ktoré sa používali na prepravu hercov v priestore a čase.

Kathmandu

Mamma Mia – Grécko

Nemusíte byť fanúšikom skupiny ABBA, aby ste si mohli vychutnať zábavu vo filme Mamma Mia!, v ktorom sa mladá žena chystá vydať. Jej otec môže byť jedným z troch bývalých priateľov jej matky a ona je odhodlaná zistiť, ktorý z nich to je.

Tak ich všetkých troch pozýva na svoju svadbu. Magický grécky ostrov Kalokairi je miestom, kde bola natočená väčšina scén filmu. Vo filme vidieť aj dokonalé pláže s bielym pieskom, ktoré sa nachádzajú na ostrove Skopelos pri východnom pobreží Grécka.

Grécke ostrovy poslúžili filmu Mamma Mia!

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …