Domov Cestovanie 13 nezvyčajných a unikátnych budov v Európe, ktoré vás zaujmú na prvý pohľad

13 nezvyčajných a unikátnych budov v Európe, ktoré vás zaujmú na prvý pohľad

0
0

Európska architektúra je bohatá a rôznorodá z hľadiska architektonických štýlov, ktoré sa počas storočí menili. Od starovekej rímskej architektúry až po moderné a futuristicky vyzerajúce budovy, všetky tieto diela určite stoja za obdiv. V tomto článku vám ukážeme budovy, ktoré spájajú staré a moderné architektonické prvky.

Guggenheimovo múzeum (Bilbao, Španielsko)

Guggenheimovo múzeum bolo postavené v roku 1997 a navrhol ho kanadský architekt Frank Gehry. Budova predstavuje jeden z najlepších príkladov modernej architektúry 20. storočia.

Múzeum je súčasťou nadácie Guggenheim, ktorej cieľom je podporiť porozumenie moderného a súčasného umenia. V roku 1997, kedy bolo múzeum postavené, šlo o najväčšie múzeum všetkých projektov Guggenheim.

V Abú Zabí sa v súčasnosti buduje ďalšie Guggenheimovo múzeum, ktoré bude dvojnásobne väčšie, ako to v Bilbau.

Dom hore nohami (Zakopane, Poľsko)

V prípade, že ste na návšteve známeho lyžiarskeho strediska Zakopane v Poľsku, nezabudnite sa pozrieť na tzv. Dom hore nohami (Dom Do Gory Nogami v poľštine).

Je to turistická atrakcia, ktorá každoročne priťahuje čoraz viac návštevníkov z dôvodu neobvyklého tvaru. Ide o to, že všetko v tomto dome je položené hore nohami – stoly, stoličky, aj posteľ a toaleta.

Ľudia, ktorí ho navštívia, sú zvyčajne zmätení a pociťujú závrate, pretože je to veľmi zvláštny pocit prechádzať sa po takomto dome.

Krzywy Domek (Sopot, Poľsko)

Krzywy Domek, alebo doslovne preložený ako „kritický dom“, je pravdepodobne najznámejšou budovou v poľskom Sopote. Bol postavený v roku 2004 ako súčasť nákupného centra v Sopote.

Jeho „zvlnený“ tvar bol inšpirovaný rozprávkovými ilustrátormi Jan Marcin Szancerom a Per Dahlbergom a tiež domami známeho Antoniho Gaudího v Barcelone. Vnútri tejto nezvyčajnej budovy nájdete aj kaviareň, kde si môžete vychutnať šálku kávy.

Casa Milà (Barcelona, Španielsko)

Casa Milà je posledným architektonickým dielom Antoniho Gaudího predtým, než sa začal venovať projekcii Sagrada Familia.

Predstavuje umelú horu s mnohými nepravidelne tvarovanými oknami, ktoré vyzerajú ako diera v jaskyni.  Najzaujímavejšou časťou domu, je pre veľa ľudí, práve strecha.

Nazýva sa aj „Záhrada bojovníkov“, pretože je známa svojimi charakteristickými 28 komínmi, ktoré sa podobajú vojakom, ktorí chránia strechu. Casa Milà bola zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1984.

Markthal (Rotterdam, Holandsko)

Market Hall v Rotterdame je kancelársky a rezidenčný komplex v centre Rotterdamu. Disponuje viac ako 200 apartmánmi a štvorposchodovou garážou s kapacitou 1000 áut.

Ale prečo je táto budova tak zvláštna? Po prvé, jej fasáda je úplne pokrytá sklom, zatiaľ čo interiér je pokrytý 11 000 m2 umeleckým dielom, ktorého autor je Arno Coenen.

Umelecké dielo sa skladá zo živého spojenia flóry a fauny a bolo vytvorené prostredníctvom 3D digitálnej technológie a patrí medzi prvé budovy využívajúce 3D techniku.

Waldspirale (Darmstadt, Nemecko)

Waldspirale nie je len ďalšou náhodnou obytnou budovou. Tento architektonický zázrak, ktorý navrhol Friedensreich Hundertwasser, sa nachádza v Darmstadte v Nemecku a bol postavený koncom 90-tych rokov minulého storočia.

Špecifický U-tvar budovy je charakterizovaný unikátnou viacfarebnou fasádou a nedostatkom priamok. Zaujímavé je, že ani jedno z 1 000 okien nie je rovnaké a kľučky na dverách sú tiež rôzne.

Vnútorné rohy stien sú tiež zaoblené, aby zodpovedali vonkajším. Budova má 105 apartmánov, garáž a detské ihrisko s malým umelým jazerom.

Katedrála sv. Bazila (Moskva, Rusko)

Najslávnejším kostolom v Moskve, a možno aj najznámejšou pamiatkou v celom Rusku, je Katedrála sv. Bazila. Tento architektonický zázrak je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a patrí k najneobvyklejším kostolom na svete.

Katedrála sa v skutočnosti skladá z ôsmich menších kaplniek zhromaždených okolo hlavnej katedrály. Farebné veže majú „cibuľové“ strechy, pretože tento tvar ľahšie zvláda nápor snehu.

Atóm (Brusel, Belgicko)

Hoci to nie je budova v pravom slova zmysle, Atomium si určite zaslúži miesto v tomto zozname. Tento slávny orientačný bod v Bruseli bol pôvodne postavený na veľtrhu v roku 1958 a odvtedy si ho príde obzrieť ročne viac ako milión návštevníkov.

Konštrukcia pozostáva z deviatich guľôčok pokrytých nehrdzavejúcou oceľou spojených tak, že spolu vytvárajú tvar „bunky“. Päť z nich je možné navštíviť, môžete si pozrieť stále expozície, a súčasťou tohto miesta je aj reštaurácia.

Hallgrimur Church (Reykjavík, Island)

Tento unikátny evanjelický kostol sa nachádza v hlavnom meste Islandu. Štýl kostola patrí štýlu expresionistickej architektúry. Nezvyčajný tvar kostola Hallimgur bol inšpirovaný tvarom čadičových kameňov.

Pôvodne by sa cirkev nemala považovať za tak vysokú, ale plán mal prekročiť katolícku katedrálu v Reykjavíku. Návštevníci si tiež môžu vziať výťah až na vrchol kostola, aby mali panoramatický výhľad na Reykjavík.

Domy Cubic (Rotterdam, Holandsko)

Ďalšou zaujímavou stavbou v Rotterdame sú takzvané kubické domy. Tieto inovatívne domy sa nachádzajú v blízkosti stanice metra Blaak v Rotterdame a skutočne v nich žijú ľudia.

Vzhľadom na to, že tieto domy často priťahujú zvedavých okoloidúcich, jeden z majiteľov domov sa rozhodol zarobiť peniaze tak, že jednu z „kociek“ sprístupnil verejnosti.

Tancujúci dom (Praha, Česká republika)

Táto neobvyklá budova v centre Prahy priťahuje každý rok množstvo návštevníkov. Bola navrhnutá českým architektom Vladom Milicim v spolupráci s Frankom Gehrym, ktorý projektoval Guggenheimovo múzeum v Bilbau.

Napriek tomu, že pôvodne mala byť budova orientovaná na kultúru a umenie, nakoniec sa stala obchodnou budovou s kanceláriami a francúzskou reštauráciou a poslednom poschodí. Okná majú konvexné snímky podobné obrazom, pretože zámerom dizajnéra bolo, aby vytvárali 3D efekt.

Národná knižnica (Minsk, Bielorusko)

Národná knižnica v Minsku je treťou najväčšou knižnicou na svete, pokiaľ ide o zbierku ruskej literatúry, ale nie to robí túto budovu tak zvláštnou.

Okrem toho, že je multimediálnou knižnicou, je tiež obľúbenou turistickou atrakciou, pretože návštevníci sa počas prehliadky môžu dostať na jej strechu a vychutnať si tak nádherný výhľad na Minsk.

Kunsthaus (Graz, Rakúsko)

Táto futuristická budova v centre Grazu, známa aj ako Múzeum umenia v Grazi, určite zaujme vaše oko. Budova je pomerne „mladá“, pretože bola postavená v roku 2003 na účely programu Európske hlavné mesto kultúry.

Múzeum má tvar robotického srdca, ktoré ho odlišuje od typickej rakúskej architektúry. Povrch múzea má takmer 1000 fluorescenčných krúžkov, ktoré vytvárajú v noci rôzne vzory, a čo je najlepšie, väčšina energetickej energie múzea pochádza zo solárnych panelov na streche.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…