Domov Zahraničie 25 rokov od genocídy v Rwande

25 rokov od genocídy v Rwande

0
0

Ostatnú nedeľu uplynulo 25 rokov od genocídy v Rwande, ktorá za sebou zanechala státisíce mŕtvych. Rwanda si toto výročie pripomenie 100-dňovým štátnym smútkom.

Presne 7. apríla 1994 sa začalo besnenie, ktoré za sebou zanechalo približne 800 tisíc mŕtvych Rwanďanov z kmeňa Tutsi.

Práve ostatnú nedeľu si rwandský prezident Paul Kagame za účasti delegácií z takmer celého sveta pripomenul genocídu, ktorá navždy zmenila charakter krajiny na nepoznanie.

Lekcia pre celý svet

Ceremoniál na pripomenutie si tragického výročia.

Genocída bola poznačená rýchlou, dobre organizovanou akciou, ktorá sa zmenila na systematické vraždenie jedného kmeňa. Len pred rokom boli objavené ďalšie masové hroby.

Počas blížiaceho sa spomienkového obdobia sa v jednotlivých dedinách konajú spomienkové podujatia, ktoré majú priniesť svedectvá a lekcie pre budúcnosť.

Genocída poukázala aj na neúspech medzinárodných mierových síl, keďže genocída začala po tom, ako Bezpečnostná rada OSN stiahla z Rwandy svoje mierové sily.

Francúzsky podiel na genocíde

Aj francúzsky prezident Emmanuel Macron nariadil vykonať vládnu štúdiu o úlohe Francúzska vo Rwande pred genocídou, aj počas nej.

Keďže ešte dnes vo Francúzsku rezonujú hlasy, ktoré hovoria o podiele Francúzov na tejto historickej tragédii, Macron vytvoril skupinu výskumníkov a historikov, ktorá má poverenie na prešetrenie úlohy a zapojenia Francúzska.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…