Domov História 29 rokov odmietnutia komunistického diktátu

29 rokov odmietnutia komunistického diktátu

0
0

17. november 1989 je aj po takmer tridsiatich rokoch považovaný za jeden z najdôležitejších dní našej histórie. Je dňom, kedy sa ľudia dokázali spojiť a vďaka ich odhodlaniu došlo k výraznej zmene politického režimu vo vtedajšom Československu.

Štyridsaťjeden rokov. Presne toľko času bolo Československo pod úplnou kontrolou Komunistickej strany Československa. Nespokojnosť s politickým režimom, ktorý zahŕňal porušovanie ľudských práv, prísnu cenzúru, medzinárodnú izoláciu a totalitnú vládu jednej strany, prinútilo aktívne obyvateľstvo vyjadriť svoju nespokojnosť.

Udalosti zo 17. novembra 1989 odštartovali sled výrazných politických a celospoločenských zmien, pod ktoré sa podpísali demonštrácie a protesty študentov z tohto dňa.

Prečo 17. november?

Všetko to začalo už v roku 1939, kedy bolo v Prahe po protinacistickej demonštrácii popravených 9 českých študentov a množstvo ďalších bolo poslaných do koncentračného tábora.

Na počesť tejto udalosti bol 17. november uznaný za Medzinárodný deň študentstva. Práve v roku 1989 si študenti v Prahe pripomínali 50. výročie tejto udalosti.

Rozhodli sa teda aj oni pomocou hromadných protestov vyjadriť svoj vlastný názor a znechutenie nad existujúcim režimom.

Z pietnej spomienky masové protesty

V piatok 17. novembra 1989 bola v Prahe naplánovaná pietna spomienka na počesť obetí z roku 1939. Na pražskej ulici Albertov sa uskutočnil oficiálny pietny akt, ktorého sa zúčastnili tisícky študentov.

Zúčastnení študenti pri tejto príležitosti uskutočnili pochod Prahou, kedy spievali a skandovali svoje požiadavky na odstúpenie komunistických politikov, dodržiavanie ľudských práv a slobôd a celkovú zmenu pomerov v Československu.

Demonšturujúci dav sa vo večerných hodinách dostal do centra mesta, kde sa ocitol v obkľúčení bezpečnostných zložiek. Tento na prvý pohľad pokojný sprievod sa o 20:15 zmenil na násilnú akciu.

Príslušníci ZNB a príslušníci Oddielu zvláštneho určenia proti demonštujúcim študentom vytiahli obušky. Každý, kto chcel z Národnej triedy odísť, čelil útokom týchto zložiek. Celkovo si táto udalosť vyžiadala 568 zranených ľudí.

Študentov podporila celá verejnosť

K nespokojným študentom sa v ďalších dňoch začali pridávať ďalšie skupiny obyvateľstva. Ako prví vyjadrili podporu herci a divadelníci. Tieto udalosti ale nenechali chladnými ani bežných ľudí a postupne sa protesty konali vo viacerých mestách v Čechách aj na Slovensku.

Bezprostredne po tomto dni začali vznikať hnutia, ktoré podporovali politický pluralizmus. Na Slovensku to bola Verejnosť proti násiliu, ktorá si za cieľ kládla doviesť krajinu k slobodným voľbám. V Čechách zas vzniklo Občianske fórum, ktorého prvým lídrom sa stal Václav Havel.

Takto vzbúrená spoločnosť organizovala mítingy, protesty a demonštrácie, ktoré sa významnou mierou zaslúžili o zmenu pomerov v krajine. Jedným z najvýznamnejších dní bol 27. november, kedy sa uskutočnil dvojhodinový generálny štrajk na celom území.

Postupné zmeny ukončili slobodné voľby

Vo vedúcich pozíciách v štáte postupne nastávali zmeny, kedy boli komunistickí politici nahrádzaní. 10. decembra abdikoval z postu prezidenta aj Gustáv Husák, ktorého 29. decembra nahradil jednohlasne parlamentom zvolený Václav Havel.

8. a 9. júna 1990 sa už v Československu konali slobodné parlamentné voľby, ktoré jednoznačne potvrdili prechod krajiny od komunizmu k demokracii.

puma, foto: TASR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…