Domov Slovensko 3 a pol tisícový plat sa im máli

3 a pol tisícový plat sa im máli

0
0

Koalícia nám opäť pripravila niečo na pobavenie. Aby posledné tohtoročné zasadanie parlamentu nebolo nudné, koaliční poslanci sa rozhodli „vystreliť“ si zo svojej vlády. Koaličné prekáračky už po niekoľkýkrát od vzniku súčasnej vlády zaujali hlavné miesto medzi správami z politického života.

Bežnou nepísanou praxou býva, že vládne návrhy zákonov v parlamente nezískavajú podporu opozičných poslancov, ale že by takýto návrh nezískal podporu poslancov koaličných, to už smrdí vážnou vládnou krízou.

Napriek tomu, že od posledných problémov medzi koaličnými stranami, ktoré neboli tak dávno, sa nás ich predstavitelia snažia presvedčiť, že kríza bola úspešne zažehnaná a všetko je v poriadku, je viditeľne všetko inak.

Rozdiel je v tom, že tentokrát nejde ani tak o rozkol medzi stranami ako takými, ale o rozkol v rámci jednotlivých koaličných strán. Poslanci SMERu, SNS a Mostu‑Híd sa jednoducho rozhodli urobiť si zo svojich kolegov vo vláde srandu.

Sporný návrh

Hneď v prvý rokovací deň poslednej schôdze Národnej rady SR sa hlasovalo o vládnom návrhu na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mali zmraziť platy ústavných činiteľov, teda poslancov, prezidenta, členov vlády, i niektorých riaditeľov štátnych podnikov.

Platy sa na Slovensku zmrazujú každoročne už od roku 2011. Bola to odpoveď na hospodársku a ekonomickú krízu, ktorá zasiahla aj Slovensko. Napriek tomu, že podľa slov predsedu vlády Roberta Fica je slovenská ekonomika v súčasnosti v dobrej kondícii, dohoda na koaličnej rade v tejto veci bola jasná. Platy sa mali opäť zmrazovať.

Enormný nárast platov

Keďže návrh na skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu zákona neprešiel, pričom ho nepodporil ani jeden kompletný koaličný poslanecký klub, parlament o návrhu na zmrazenie platov rokovať na aktuálnej schôdzi už nebude.

Z toho by jasne vyplývalo, že ústavní činitelia si už vo výplate za január 2018 prilepšia o výrazné sumy. Táto suma by totižto odrážala súhrn platových navýšení, ktoré mali ústavní činitelia dostať za každý jeden rok v prípade, že by sa platy nezmrazovali. Keďže tieto platy boli zmrazené 6 rokov, ich nárast by mal byť enormný.

Poslanecké platy

Poslanecký plat na každý rok sa vypočítava ako trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok. Keďže sa od roku 2011 platy nezvyšovali, boli zmrazené, spoločne s paušálnymi náhradami si tak v súčasnosti každý zo 150 poslancov v Národnej rade SR prilepší mesačne o zhruba 3 500 €.

Keby sa platy na rok 2018 nezmrazili, odmeny poslancov by narástli o zhruba 1000 €. Iným ústavným činiteľom by sa navýšili ich platy ešte výraznejšie.

Vzbura v koalícii

Návrh napokon podporilo len 32 zo 130 prítomných poslancov. Medzi nimi bola len hŕstka poslancov najsilnejšej vládnej strany SMER‑SD, len štyria poslanci za Most‑Híd a dokonca len jeden zástupca SNS.

Nedodržanie koaličnej dohody výrazne rozčertilo predsedu vlády. Ten v presvedčení, že dohoda koalície je pevná ako skala, odcestoval do Afriky na summit Európskej a Africkej únie.

Čo čert nechcel, v koalícii došlo k zbure! Čo bolo pre predsedu ešte horšie, k poslaneckej vzbure sa pridali aj jeho vlastní, smerácki poslanci. Aj oni sa postarali o to, že platy poslancov a iných ústavných činiteľov sa od januára dvihnú o tisíce eur.

A to pritom len minulý týždeň obhajoval svoj sociálny balíček na nočnej zmene vo výrobnej fabrike, ktorí má zamestnancom pracujúcim v noci, cez víkendy, či vo sviatky priniesť navýšenie ich platu o pár desiatok centov na hodinu. Nuž toto sa vysvetľuje ťažko.

Odkaz najvyššieho

A tak nasrdený premiér ešte z Afriky poslal poslancom drsný odkaz: „S veľkou nevôľou som prijal správu, že NR SR odmietla zmraziť platy politikov na budúci rok. Je neprípustné, aby v čase, keď bojujeme o každé euro navyše pre ľudí v nočných zmenách, si ústavní činitelia zvýšili svoje platy o takmer 1000 €.“

Napísal na sociálnej sieti predseda vlády Robert Fico a v priloženom videu sa vyjadril, že takéto zvýšenie platov ústavných činiteľov by bolo neférové k ľuďom, ktorí zarábajú 400, 500 alebo 600 €, pričom očakáva, že koalícia nájde spôsob, ako platy zmraziť ešte na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Video zakončil predseda vlády vyhrážkou adresovanou koaličným poslancom: „Je to pre mňa tak principiálna otázka, že pokiaľ by sa mala situácia vyhrotiť, tak som pripravený aj spojiť hlasovanie o dôvere vlády s týmto zákonom.“

Nahnevaní partneri

Práve táto vyhrážka ešte viac „nakopla“ poslancov vládnych strán. Zatiaľ čo Smerákom sa u „nich doma“ podarilo poupratovať, aj keď podľa slov predsedu poslaneckého klubu SMER‑SD Glváča padli aj tvrdšie a hlasnejšie slová, premiér si svojím vyjadrením postavil proti sebe zvyšné dve koaličné strany.

„Som veľmi prekvapený z vystúpenia pána premiéra Fica, nechápem ho a určitým spôsobom som aj osobne dotknutý,“ povedal poslanec SNS Anton Hrnko na tlačovej konferencii, na ktorej sa ani nesnažil skrývať svoj hnev.

Národniar Hrnko.

Ako ďalej povedal, on sám pripravil návrh zákona o platoch ústavných činiteľov, ktorý by vyriešil mnohé veci, ktoré sú dnes veľmi sporné. Podľa jeho slov s tým predseda vlády nesúhlasil s tým, že sa tým budú zaoberať až po voľbách.

Napokon sa však premiér zariadil po svojom a do parlamentu prišiel opäť návrh na zmrazenie platov a nie na komplexné riešenie tejto otázky.

Bžán by navýšenie pokryl

Hrnko tiež pripomenul, že vyplatená odmena pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána by pokryla navýšenie platov ústavných činiteľov na 6 rokov. „Kto tu hovorí o šetrení? To bolo 60 miliónov, čo mu podpísali ľudia z určitého politického tábora.

Takže nech sa tu niekto nehrá na nejakého mecenáša, ktorý má sociálne cítenie a chodí robiť do fabriky na zmeny,“ zaútočil poslanec národniarov na najcitlivejšie miesto predsedu vlády.

To, že to so svojím odkazom prepískol, mu vyčítal aj predseda Mostu‑Híd Béla Bugár, podľa ktorého zvolil Robert Fico zlú cestu a zbytočne vyvoláva napätie v koalícii, pričom povedal, že mu premiérove vyhlásenie pripadá ako znásilnenie.

Béla Bugár sa Ficovi vzoprel.

„Tu nejde len o platy, ale my za zmrazené platy hlasovať nebudeme. Či budú zvýšené o jedno alebo sto eur, to je bezpredmetné. NR SR nie je podriadená vláde,“ vyhlásil Bugár, ktorý pôvodne za vládny návrh hlasoval, no a v sobotu po zasadaní Republikovej rady strany jasne povedal:

„Zmrazovanie platov nebude. My ho nepodporíme.“ Samozrejme kritika na verejný odkaz predsedu vlády poslancom parlamentu sa objavila aj v radoch opozičných poslancov, ktorí si doslova zgustli na to, aké divadlo opäť raz pripravili koaličné strany všetkým občanom Slovenska.

Zmrazovanie nebude

Napokon však predsedovia vládnych strán opäť raz našli východisko zo zložitej a takmer krízovej situácie. Zmrazovať sa nebude, avšak nemalo by dôjsť ani k obrovskému zvýšeniu platov ústavných činiteľov.

O dohode koaličných partnerov sa šuškalo už od nedele, kedy sa údajne tajne stretli. Oficiálne svoju dohodu potvrdili predsedovia koaličných strán v utorok po rokovaní koaličnej rady.

Podľa dohody dôjde od 1. januára 2018 k zvýšeniu platov poslancov a iných ústavných činiteľov o 1 euro. Zároveň chcú politici začať diskutovať o novej právnej úprave, ktorá by mala priniesť systémové riešenie tejto otázky.

Ako sa koaliční lídri vyjadrili nový návrh výpočtu odmeňovania ústavných činiteľov by chceli predstaviť začiatkom budúceho roka.

Marin Sokol, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Pre pobavenie publika

Hovorí sa, že škodoradosť je najlepšia radosť. My sa však nechceme nikomu vysmievať, len v…