Domov Zahraničie 30. výročie pádu Berlínskeho múru

30. výročie pádu Berlínskeho múru

0
0

Počas uplynulého víkendu si Nemecko spoločne s ďalšími krajinami pripomenuli 30. výročie pádu Berlínskeho múru.

Už 30 rokov uplynulo od momentu, ktorý zmenil podobu Nemecka a následne strednej, východnej, no v konečnom dôsledku aj celej Európy a sveta.

Pád Berlínskeho múru sa stal jedným z hlavných momentov, ktoré predznamenali koniec Sovietskeho zväzu a ukončenie komunistického režimu v celej strednej a východnej Európe.

Priamo v Nemecku sa pád múru v roku 1989 považoval za víťazstvo liberálnej demokracie, ktoré o rok neskôr viedlo k zjednoteniu Nemecka.

Berlínsky múr

Berlínsky múr bol vystavaný Nemeckou demokratickou republikou počas rozdelenia Nemecka tak, aby oddelil a zabránil prechodu medzi východným a západným Berlínom.

Postavený bol 13. augusta 1961 a stál viac ako 28 rokov, až do 9. novembra 1989. Počas činnosti a prísnej ochrany múru mohlo podľa odhadov historikov zahynúť až okolo 250 ľudí pri pokuse prekročiť hranicu.

Berlínsky múr sa stal symbolom studenej vojny a najmä snahy Sovietskeho zväzu o uzavretie hraníc a svojho obyvateľstva pred vonkajším svetom.

Spomienková ceremónia

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pri spomienke k 30. výročiu pádu Berlínskeho múru varovala pred tým, aby sa demokracia nepovažovala za samozrejmosť.

Pripomienka sa uskutočnila v blízkosti Bernauer Strasse, kde doteraz stojí jedna z posledných častí pôvodného múru. Okrem tejto spomienkovej ceremónii sa uskutočnili takmer v celom Nemecku aj rôzne ďalšie sprievodné podujatia, ako verejné debaty, či rôzne koncerty.

Aj V4 si pripomenula pád múru

Spomienku na pád Berlínskeho múru, či už priamo počas ceremónie v Nemecku, alebo prostredníctvom odkazov, zdieľalo viacero svetových lídrov. Priamo na mieste nechýbali predstavitelia krajín strednej Európy.

Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová a prezidenti Česka Miloš Zeman, Poľska Andrzej Duda a Maďarska János Áder spoločne s nemeckým prezidentom Frank-Walter Steinmeierom položili kvety pri pamätníku na múr, čím si pripomenuli pamätnú pomoc pri zjednotení Nemecka.

Práve v auguste 1989 maďarská pohraničná stráž po prvýkrát umožnila ľuďom z východného Nemecka voľný prechod do Rakúska, čím vlastne pripravila pôdu na pád Berlínskeho múru o tri mesiace neskôr.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…