Domov Šport VIDEO: 42-ročný rolbár vychytal víťazstvo Caroliny Hurricanes

0
0

David Ayres je meno, ktoré doteraz nik v hokejovom svete nepoznal. Všetko sa zmenilo po sobotnej noci, kedy sa tento 42-ročný rolbár zhodou okolností dostal do bránky v zápase NHL. Tím, za ktorý Ayres odchytal viac ako jednu tretinu, si navyše pripísal víťazstvo.

Síce v NHL nikdy nehral, no hokej miluje, a hoci má 42 rokov, stále figuruje ako pohotovostný brankár v Scotiabank Arene, teda domovskom stánku Toronta Maple Leaves.

Hviezdna chvíľa Davida Ayresa prišla v druhej tretine, keď sa po tvrdom strete s útočníkom domáceho Toronta Maple Leaves Cliffordom zranil aj druhý brankár Caroliny Hurricans Petr Mrázek.

Ešte v prvej tretine sa porúčal z ľadu prvý brankár Hurricanes James Reimer po tom, čo sa zrazil s vlastným spoluhráčom.

Pohotovostný brankár

V NHL funguje štatút takzvaného „pohotovostného“ brankára, ktorý figuruje pri danom tíme alebo v danej športovej aréne a je pripravený kedykoľvek zasiahnuť do duelu v drese ktoréhokoľvek tímu v prípade, že sa zrania obaja brankári, ktorí sú danému tímu k dispozícii (na súpiske v konkrétnom zápase môže mať tím len dvoch brankárov, v prípade zranenia oboch môže dodatočne dopísať ďalšieho – pohotovostného brankára).

Po dvoch góloch zatiahol roletu

28 minút do konca riadnej hracej doby tak museli Hurricanes narýchlo zabezpečiť muža do svojej bránky. Ako hosťujúci tím nemali príliš na výber a siahli po tzv. pohotovostnom brankárovi Davidovi Ayresovi.

Ten v NHL nikdy nehral a posledný súťažný zápas odohral ešte v roku 2015. V súčasnosti pracuje ako rolbár pre tím Toronto Marlies v nižšej lige AHL.

Dnes však už môžeme povedať, že si pripísal aj štart v najlepšej hokejovej lige na svete. Keď v 12. minúte druhej tretiny nastupoval Ayres na ľad, Carolina vyhrávala 3:1 a v následnej presilovke pridala ešte jeden gól.

Potom však prišli prvé dve strely na Ayresa, ktoré skončili za jeho chrbtom. Do konca tretiny si však pripísal aj úspešný zákrok, ktorý mu pomohol upokojiť sa.

Navyše, jeden z jeho nových spoluhráčov mu v šatni cez prestávku povedal, aby si pobyt na ľade hlavne užil, bez ohľadu na to, koľko dostane gólov.

Práve tieto slová Erika Haula mu vraj pomohli a v tretej tretine zlikvidoval všetkých sedem striel, ktoré na neho smerovali. Carolina tak zvíťazila 6:3 a Ayres si ako najstarší brankár v histórii NHL pripísal víťazstvo pri svojom debute.

„Bol som nervózny počas celej druhej tretiny. Nevedel som zabrániť dvom gólom, ale v prestávke pred treťou tretinou som spoluhráčom povedal, že budem znova pripravený.

Sústredil som sa na to, aby som v pohode dýchal a bol čo najviac pokojný,“ povedal po zápase hrdina večera, ktorý s Carolinou podpísal zmluvu na jeden zápas za 500 dolárov.

max, foto: SITA, video: youtube