Domov Cestovanie 5 najväčších dier našej planéty

5 najväčších dier našej planéty

0
0

Pri diere do sveta vás môže napadnúť skutočne všeličo. Pravda je však taká, že na svete existujú miesta, ktoré umožnia pozrieť sa poriadne do hĺbky.

Často ide o ľudské diela, no v niektorých prípadoch ide o okná do zeme, vytvorené samou matkou prírodou.

Great Blue Hole

Známa aj ako veľká „modrá“ jama je v skutku magické miesto. Modrá jama je 300 m široká a jej hĺbka dosahuje v stredovom bode cez 140 m. V roku 1996 sa táto jama stala pamiatkou UNESCO a taktiež je súčasťou koralového systému Belize.

Jama je obľúbeným turistickým miestom a taktiež perfektnou atrakciou pre skúsených potápačov, keďže sa v oblasti vyskytujú vodné víry.

Great Blue Hole

Bingham Canyon

Je jedna z najväčších povrchových baní na svete, v ktorej sa ťažila meď. Baňa sa nachádza v štáte Utah neďaleko mesta Salt Lake City. Ide o baňu, ktorá je neustále aktívna a jej rozmery neustále narastajú.

V bani sa ťaží nepretržite od roku 1863 a dnes je jej šírka viac ako 4 000 m a hĺbka niečo cez 1 300 m. V bani pracuje denne viac ako 2 000 zamestnancov.

Diabolský lievik Monticello dam

Kalifornia sa môže prezentovať doslova dierou do „pekiel.“ Aspoň tak ju nazývajú miestni. Ide o najväčší prepad v rámci vodnej nádrže na svete. Za jednu sekundu sa do diery vleje viac vody ako pretečie celou dĺžkou Vltavy. Otvor má priemer 22 metrov a voda spadá do hĺbky približne 90 m.

Monticello Dam

Jama Kimberley

Juhoafrická jama je pomenovaná podľa mesta, v ktorom sa nachádza. Ide o ručne, áno ručne, kopanú jamu (baňu), ktorá slúžila na ťažbu červenej a hnedej hliny.

Do roku 1914, kedy ťažba prebiehala, sa odviezlo viac ako 22,5 milióna ton zeminy. V jednom roku sa v bani dokonca vyťažilo aj takmer 3 000 kg diamantov. Siaha do hĺbky až 240 m a dnes je navštevovaná hlavne turistami.

Jama Kimberley

Diamantová baňa Mirnyj

V ťažkých podmienkach ruského Sibíra sa nachádza gigantická diamantová baňa Mirnyj. Priemer tejto jamy je cez 1 200 m a hĺbka presahuje 530 m.

Nad baňou je dokonca zákaz preletu, keďže gravitačné pole je v kráteri porušené a jej obeťou sa stalo už niekoľko helikoptér. Baňa sa začala hĺbiť v roku 1957 a svoju ťažbu zastavila v roku 2011.

Vďaka tejto bani sa Rusko stalo diamantovou veľmocou. Odhaduje sa, že v samotnej bani sa nachádza ešte omnoho viac bohatstva ako sa vyťažilo, aby ale Rusi nevyčerpali celkový potenciál, rozhodli sa baňu na neurčito uzavrieť. Miesto je prísne strážené.

Diamantová jama Mirnyj

Denis Ruščák, foto: instagram

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…