Domov História 550 rokov vysokoškolského vzdelávania na Slovensku

550 rokov vysokoškolského vzdelávania na Slovensku

0
0

Academia Istropolitana je prvou univerzitou na území Slovenska. Založená bola v roku 1465 Matejom Korvínom a presne pred 550 rokmi začala svoju činnosť.

Založenie

Otcom univerzity je Matej Korvín, na žiadosť ktorého vtedajší pápež Pavol II. poveril ostrihomského arcibiskupa Jána Vitéza zo Sredny a pécskeho biskupa Jána z Čazmy založením univerzity.

Tá bola v tom čase jedinou univerzitou v Uhorsku. Ján Vitéz sa z univerzity snažil urobiť miesto, z ktorého budú vychádzať tí najvzdelanejší ľudia.

Preto do Bratislavy pozýval profesorov z neďalekej Viedne, či vzdialenejšieho Francúzska a Talianska. Až po dvoch rokoch od jej založenia našiel Matej Korvín pre univerzitu aj sídlo.

Boli to domy bratislavského bohatého mešťana Gmaitla, ktoré po jeho smrti pripadli kráľovi. Dnes sa v týchto budovách nachádza Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení.

Jej názov je odvodený z gréčtiny. Istropolis je vlastne grécky názov pre Bratislavu a znamená mesto na Dunaji. Pôvodný názov je však iný, ako sa zvykne uvádzať.

Ten správny je Universitatis Istropolitana, čo v preklade znamená univerzita v meste na Dunaji.

Vzdelávanie

Keď univerzita začala svoju činnosť, zriadené boli štyri fakulty – teologická, právnická, lekárska a filozofická. Dôraz bol kladený najmä na prírodné vedy, akými sú matematika, astronómia a medicína.

Poskytovala vzdelanie v humanitných a prírodných vedách a samozrejme aj v teologickom učení.

Problémy

Univerzita musela prvým problémom čeliť už v roku 1472, kedy Jána Vitéza spolu s Jánom z Čazmy obvinili zo sprisahania, pri ktorom mal poľský kráľ Kazimír IV. získať uhorský trón.

Vtedy univerzitu opustili viacerí učitelia. Postupný úpadok nastal po tom, ako v roku 1485 Matej Korvín dobyl Viedeň a v roku 1486, kedy zomrel Juraj von Schönberg.

Univerzita prestala pracovať medzi rokmi 1488-1490. Už definitívne zanikla v roku 1490, kedy zomrel kráľ Matej Korvín, ktorý univerzitu financoval.

Moderná Academia Istropolitana

V roku 1990 bola zriadená moderná Academia Istropolitana rozhodnutím Ministerstva školstva, mládeže a športu SR.

Cieľom bolo pripraviť zázemie pre otvorenie samostatnej Stredoeurópskej univerzity. Tento plán bol nakoniec zrealizovaný v Budapešti.

puma, foto: SITA, euronumis

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…