Domov Zdravie 6 krokov ako začať produkovať menej odpadu

6 krokov ako začať produkovať menej odpadu

0
0

Tiež ste si všimli aktuálny trend opätovného používania vecí? Jednorazové sáčky meníme za látkové sieťky, do obchodov chodíme s vlastnými nádobkami, mlieko si čapujeme do vlastných sklenených fliaš. Pre niektorých tieto veci nie sú žiadnou novinkou. Naši rodičia či starí rodičia bežne chodili do obchodu s plátenou taškou a vlastnou sklenenou fľašou na čerstvé mlieko. Všetko toto tu už bolo, len sme akosi zabudli žiť v súlade s prírodou.

Ponúkame vám 6 základných krokov, ktoré naštartujú váš zerowaste život.

1. Zdravá a ekologická vôňa včelieho vosku

Prírodné sviečky z včelieho vosku voňajú krásne po mede a sú zárukou, že nevdychujete žiadne škodlivé látky ako pri  parafínových sviečkach. Ak chcete šetriť životné prostredie, použite opakovane sklenený svietnik, do ktorého si dáte bezobalovú sviečku.

2. Čistota – pol života

O domácnosť sa každý stará podľa svojho vlastného uváženie. Niektorí upratujú viac, niektorí menej. Dôležité je aj to, čím a ako upratujeme. Dnes je už všeobecne známe, aký negatívny účinok majú klasické chemické čistiace prostriedky na životné prostredie. Ak neviete ako začať, vyskúšajte štartovací balíček ekodrogérie.  Kedy, keď nie dnes?

3. Aj umývanie zubov môže byť ecofriendly

Zubnú kefku väčšina ľudí mení 3-4 krát do roka. Triedenie odpadu a hodenie plastovej paličky do modrého kontajnera je už u mnohých samozrejmosťou. Nešlo by to však zredukovať ešte viac? Bambusové kefky sú skvelou a ekologickou náhradou.  Pestovanie bambusu je trvalo udržateľné a vďaka svojim prirodzene antibakteriálnym vlastnostiam je jeho používanie hygienické a bezpečné.

4. Povedzme NIE jednorázovým plastovým sáčkom

Plátené tašky, sieťky, ľanové vrecká či sklenené nádoby. Všetko sú adekvátnou náhradou jednorázovým plastom, ktorých sú obchody plné. Ruku na srdce, koľkokrát si vezmeme sáčok a nakoniec si z pečiva nič nevyberieme? Mať so sebou ľanové vrecko či sieťku na ovocie a zeleninu je také jednoduché. A navyše v ľanovom vrecku si vaše pečivo udrží svoju chrumkavosť a čerstvosť.

5. „Vaše dni“ bez odpadu

Aj v tejto otázke existujú viaceré alternatívy, vďaka ktorým môže byť menštruácia úplne bez odpadu. Náhradou jednorázových vložiek sú prateľné látkové. Jediný rozdiel je len v tom, že ich nehodíte do koša, ale do práčky. Ďalšou možnosťou je menštruačný kalíšok vyrobený z bezpečného lekárskeho silikónu a pri správnej starostlivosti vydrží minimálne 10 rokov.

6. Šetrná a zároveň účinná prírodná kozmetika

A v neposlednom rade je to otázka kozmetiky. Dnes už máme na trhu niekoľko tuhé šampóny, mydlá,  deodoranty kvalitných značiek prírodnej kozmetiky, ktoré svoje produkty balia do recyklovateľných obalov. Či už sú to, všetko je v kompostovateľnom alebo znovudoplniteľnom obale.

babickinazahrada.sk, foto: Evie Calder/Unsplash

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Fico kritizuje Kažimíra za obrat pri bankovom odvode

Strana Smer-SD odmieta argumentáciu centrálnej banky aj jej exministra financií Petra Kaži…