Domov Zdravie 6 najčastejších kozmetických hriechov, ktorými robíme našej pleti medvediu službu

6 najčastejších kozmetických hriechov, ktorými robíme našej pleti medvediu službu

0
0

Nepopierame, že v živote sú dôležitejšie veci než fyzická krása. Vždy je však príjemné cítiť sa vo vlastnej koži dobre! Krásna pleť navyše často znamená aj zdravé telo a vplýva na našu psychickú pohodu – a to už sú naozaj dobré dôvody na to, aby sme zamysleli aspoň nad malými zlepšeniami v našich kozmetických rituáloch.

Väčšina z nás sa už o pleť v tej či onej forme stará, niekedy však svoju energiu, čas, a priznajme si, aj nemalé finančné prostriedky, míňame na nesprávnych frontoch. Tie najčastejšie chyby však vôbec nie je zložité napraviť. Ktoré to sú?

1. Nemáme trpezlivosť

S výživnými látkami pre našu pleť je to podobné, ako so zdravým stravovaním. Jeden deň hodnotnej stravy možno na chvíľu poteší žalúdok, ale skutočné benefity prídu, až keď to s takýmto jedlom vydržíme niekoľko týždňov až mesiacov: schudneme, pleť sa nám rozžiari, trávenie zlepší, máme viac energie a menej celulitídy.

To isté platí aj o aktívnych látkach v krémoch, sérach a pleťových olejoch. Niektoré z produktov nás možno potešia už na prvý pokus, ale svoje čary zavŕšia až po dlhodobom a pravidelnom používaní.

Napokon, pri určitých kúrach je bežné, že sa začínajú intenzívnym prečisťovaním pleti, ktorá preto na úvod vyzerá dokonca horšie než predtým.

Napríklad efekt vitamínu C v pleťových prípravkoch dosiahne svoju métu po minimálne troch týždňoch používania. Kupujete výrobky s obsahom retinolu?

Vedzte, že benefity prídu dokonca až po dvochtroch mesiacoch naozaj pravidelnej aplikácie. Pričastou výmenou výrobkov, ich prekombinovaním alebo len sporadickou aplikáciou, si teda nepomáhame.

2. Zabúdame, že strava nie je len o váhe

Keď už sme pri tej výžive – pleť hriechy nášho životného štýlu ľahko nabonzuje okoliu. Ak telo nevyživíme zvnútra, nebude ľahké dosiahnuť jeho svieži vzhľad zvonku.

V prvých dvoch desaťročiach nášho života nám pokožka veľa odpustí, ale čím sme skúsenejšie, tým je naše telo náročnejšiu na údržbu.

A tak nám aj kozmetičky predpisujú rovnaký recept na úspech ako všeobecní lekári: dostatok spánku, vitamíny a minerály v strave, veľa nesladených tekutín, málo ťažkých jedál a najmä žiadne cigarety. Čo totiž pokazíme vnútri, len s ťažkosťami napravíme zvonku.

3. Podceňujeme čistenie

Základnú mantru „nikdy nezaspať nalíčená“ poznajú všetky. Na čo však zabúdame je napríklad čistenie štetcov na nanášanie makeupu. Príťažou pre pleť sú aj každodenné nečistoty, ktoré zbierajú naše vankúše či uteráky.

Nie každá máme možnosť alebo vôbec chuť investovať svoju energiu do beauty-blogerkami presláveného dvojfázového odličovania, ale existuje zopár rýchlych trikov, ktoré nebudú stáť toľko času, ale svoje ovocie prinesú.

Napríklad vyčleňme uterák, ktorý budeme používať len my, a to výlučne na utieranie tváre (nie rúk!), a dávajme ho do prania trochu častejšie, než sme zvykli. To isté spravme aj s obliečkou na vankúš. Malé, ale prekvapivo efektívne kroky.

4. Nepoznáme svoj typ pleti

Koľko ľudí chybne označuje svoju pleť za mastnú len preto, že ich ani v dospelosti neopustilo akné?

Množstvo žien svoju pleť považuje za suchú, mastnú či zmiešanú iba na základe článku v ženskom časopise. Následne investujeme do nesprávnych produktov a sme frustrované, že nám neprinášajú ovocie.

Poznať svoju pleť a odsledovať si, čo nám osobne pomáha a čo škodí, je omnoho účinnejším receptom na krásu, než sledovať reklamy a najnovšie trendy. Navštívte dobrú kozmetičku a nechajte si poradiť.

5. Dotýkame sa svojej pokožky priveľa, aj primálo

Povedané inak – siahame si na tvár, keď by sme možno nemuseli, ale nevenujeme jej dostatok času v prípadoch, kedy by jej to prospelo.

Príkladom prvej situácie je naše nedočkavé vytláčanie vyrážok, ktorého sa nevieme zriecť aj keď dobre vieme, že z dlhodobého hľadiska nám pleť veru nepoďakuje.

Alebo sa v zamyslení chytíme za tvár, hoci naše ruky zo seba ešte nestačili zmyť znečistenie z ulíc, peňazí použitých v obchode alebo dverí od lekárne, kam sme bežali kúpiť vitamíny pre deti.

Naopak čo našej pleti chýba, je masáž. Veru, keď vás kozmetička na záver vašej návštevy masíruje, nejde len o relaxáciu, ale o šikovné prekrvenie a prebudenie pleti, ktorá to mnohokrát ocení viac než drahý krém.

6. Uprednostňujeme opálenie pred zdravím

Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelá vec. Slnko nám zlepšuje náladu a dodáva dôležitý vitamín D, ale ako to už býva, s dobrým príde aj zlé.

Kvalitný krém s ochranným faktorom proti UV žiareniu je podľa mnohých odborníkov základným kameňom úspechu v každom ročnom období, a to aj keď vonku mrzne či prší. Zdá sa vám to prehnané?

Hoci je pravdou, že za zlého počasia si pleť nespálime, mraky nezabránia preniknutiu lúčov UVA, ktoré starnutie našej pleti niekoľkonásobne urýchľujú.

A tak síce nebudeme opálené, ale vráskam sa bude dariť. Preto si dajme pozor aj na výber nášho krému – nestačí nám len ochrana pred opálením pokožky (a teda pred lúčmi UVB).

Pre mladistvý vzhľad potrebujeme aj ochranu pred všadeprítomnými lúčmi UVA. Čítajte informácie na balení, aby ste sa uistili, že váš krém túto podmienku  spĺňa.

B. Révayová, foto: shutterstock, depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Blahu vyškrtli

    Zahraničnopolitický výbor parlamentu rozhodol o vyškrtnutí poslanca za Smer-SD Ľuboša Blah…
  • Mamojka ako ústavný sudca skončil

    Mojmír Mamojka sa minulý týždeň vzdal funkcie sudcu ústavného súdu, v ktorej pôsobil od de…
  • Barteková ostáva v komisii MOV

    Úspešná slovenská strelkyňa Danka Barteková zostane podpredsedníčkou komisie športovcov Me…
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Blahu vyškrtli

Zahraničnopolitický výbor parlamentu rozhodol o vyškrtnutí poslanca za Smer-SD Ľuboša Blah…