Domov Cestovanie 6 zaujímavostí o Niagarských vodopádoch, o ktorých ste doteraz nevedeli

6 zaujímavostí o Niagarských vodopádoch, o ktorých ste doteraz nevedeli

0
0

Niagarské vodopády patria k tým najkrajším vodopádom na svete, nachádzajú sa na hranici Kanady a USA. Denne sa k tomuto prírodnému úkazu prídu pozrieť stovky turistov, ktorí si chcú vychutnať ich krásu a majestátnosť zblízka. Vybrali sme 6 zaujímavostí o týchto vodopádoch, o ktorých ste doteraz určite nepočuli.

Niagarské vodopády sa delia na tri časti

Rieka Niagara je tesne nad vodopádmi rozdeľovaná ostrovom Goat Island, ktorý má za následok to, že sa vodopády delia na tri samostatné časti. Prvou je Konská podkova (Horseshoe Falls), ide o kanadskú časť vodopádov.

Druhou časťou sú Americké vodopády (American Falls), teda americká časť vodopádov a tretia časť je známa pod názvom Svadobný závoj (Bridal Veil Falls), opäť ide o americkú časť.

Každá z nich je však naozaj jedinečná a dotvára celkový vzhľad týchto vodopádov.

Sú to tie najmohutnejšie vodopády

Napriek tomu, že rieka Niagara, na ktorej sa nachádzajú tieto vodopády, je dlhá len 56 kilometrov, tak Niagarské vodopády sú významné hlavne svojou mohutnosťou. Preto im patrí prvenstvo v rámci tých najmohutnejších vodopádov v Severnej Amerike.

Ako tieto vodopády vznikli?

Niagarské vodopády vznikli ešte v dobe ľadovej, ktorá skončila asi pred 10 tisíc rokmi. Vedeli ste o tom, že vznikli už tak dávno?

Jeden z najväčších ľadovcov sa začal topiť, voda z Veľkých kanadských jazier si po zničení odvodňovacieho kanála hľadala novú cestu, a to malo za následok, že sa vytvorila dnešná rieka Niagara, a teda aj samotné vodopády.

Vodopády turisticky atraktívnym miestom

To, že tieto vodopády patria k tým najväčším turistickým atrakciám na svete, dokazuje aj počet turistov, ktorí pricestujú na toto miesto. Je ich vraj až 10 miliónov ročne a každý z nich vie, že je dobré na tento výlet vyzbrojiť sa nepremokavou bundou či lepším fotoaparátom, ktorý vydrží aj veľké množstvo kvapiek vody.

Ľudia, ktorí sa chceli presláviť práve prostredníctvom vodopádov

Zaujímavosťou týchto vodopádov je aj to, že v minulosti bolo známych viacero ľudí, ktorí sa rôznymi spôsobmi snažili presláviť aj prostredníctvom týchto vodopádov.

Začiatkom dvadsiateho storočia Američanka Annie Taylor ako prvá osoba oficiálne dokázala prejsť cez Niagarské vodopády. Šesťdesiattri ročnú učiteľku spolu s jej mačkou priviazali do špeciálneho sudu a pustili dolu prúdom.

Podarilo sa jej pád v sude prežiť, no nie každý odvážlivec mal také šťastie a známe sú aj smutnejšie príbehy týchto vodopádov.

Niagarské vodopády sú nádherné aj v zime

Zimné obdobie je charakteristické aj pre oblasť, kde sa vodopády nachádzajú. No ani v tomto období sa počet turistov nezmenšuje, pretože aj pohľad na zamrznuté Niagarské vodopády je neopísateľným zážitkom na celý život.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…