Domov História 7 významných politikov slovenských národných dejín

7 významných politikov slovenských národných dejín

0
0

V slovenských národných dejinách sa objavilo viacero významných osobností, ktorým sa podarilo do veľkej miery formovať to, akým smerom sa naša krajina uberá. Vybrali sme 7 slovenských národných osobností spomedzi politikov, ktorí sa počas svojho života zapísali do slovesnkej histórie.

Ľudovít Štúr (1815-1856)

Meno Ľudovíta Štúra sa spája predovšetkým s uzákonením spisovnej slovenčiny, no stihol toho počas svojho pracovného života urobiť oveľa viac.

Venoval sa hneď viacerým aktivitám. Bol tiež jazykovedec, novinár a v neposlednom rade aj politik, ktorý sa snažil bojovať za národ.

Ľudovít Štúr

Milan Rastislav Štefánik (1880-1919)

Milan Rastislav Štefánik sa venoval počas svojho života viacerým oblastiam, bol slovenským astronómom, fotografom, vojenským letcom a tiež významným politikom.

Práve on mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko‑slovenského zahraničného odboja počas 1. svetovej vojny. Okrem iného, bol aj jednou z kľúčových osôb pri založení 1. česko‑slovenskej republiky.

Milan Rastislav Štefánik

Alexander Dubček (1921-1992)

Alexander Dubček bol politik, štátnik a jeden z vrcholných predstaviteľov Pražskej jari. Išlo o obdobie, počas ktorého došlo postupne k uvoľneniu politickej situácie v Česko‑ Slovensku, demokratizácii spoločnosti a k pokusu o reformu socialistického politického systému. Vedeli ste o tom, že tento politik sa narodil v tej istej obci ako Ľudovít Štúr?

Vávro Šrobár (1867-1950)

Vávro Šrobár bol predovšetkým lekárom, no venoval sa aj oblasti politiky. Patril medzi hlavné osobnosti medzivojnovej slovenskej politiky v Česko‑Slovensku, a taktiež bol stúpencom národnej jednoty Čechov a Slovákov.

Milan Hodža (1878-1944)

Milanovi Hodžovi sa podarilo počas svojho pracovného života zastávať viacero významných funkcií a postov. Bol politikom, štátnikom a viackrát aj ministrom. Najväčší úspech zaznamenal v období, keď bol prezidentom Česko‑slovenskej republiky.

Gustáv Husák (1913-1991)

Aj Gustáv Husák patrí k tým najznámejším slovenským politikom v našich národných dejinách. Husák bol najvýznamnejší slovenský komunistický politik druhej polovice 20. storočia v ČSSR.

Počas svojej kariéry si prešiel rôznymi obdobiami, či už vzostupmi, alebo pádmi, aby sa z neho nakoniec stal prezident ČSSR.

Vladimír Mečiar (1942-)

Medzi známych slovenských politikov sa v súčasnosti radí už aj Vladimír Mečiar. Ten bol prvým a tretím predsedom vlády Slovenskej republiky v 90. rokoch minulého storočia, teda stál pri formovaní Slovenskej republiky.

S obdobím jeho vládnutia sú spojené viaceré závažné politické i ekonomické kauzy na Slovensku po novembri 1989.

Radoslav Hoppej, foto: TASR, SITA internet

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Braček je vždy po ruke

    Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…
  • VIDEO: Pre všetky ženy šoférky! :)

    Azda každý dobrý šofér ma skúsenosti s tým, keď niekto zaparkuje bezohľadne natesno k nemu…
  • VIDEO: Upratovanie hrou

    Páni, máte problém s upratovaním? Ak ste športový nadšenec, aj upratovanie vie byť zábavné…
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Braček je vždy po ruke

Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…