Domov Cestovanie 7 zaujímavostí o metre v Moskve, ktoré vás prekvapia a (možno) ste o nich ešte vôbec nepočuli

7 zaujímavostí o metre v Moskve, ktoré vás prekvapia a (možno) ste o nich ešte vôbec nepočuli

0
0

Moskva je hlavným mestom Ruskej federácie, administratívnym centrom strednej federálnej oblasti a moskovskej oblasti. S počtom obyvateľov vyše 12 miliónov je najväčším mestom Ruska a druhým najväčším mestom Európy. Nachádza sa tam veľa krásnych a zaujímavých pamiatok, ktoré robia toto mesto jedinečným. Tentokrát sme si však pripravili niekoľko zaujímavostí o metre v tomto meste a niektoré z nich vás určite prekvapia.

#1

Celková dĺžka železničných tratí moskovského metra je viac ako 300 kilometrov. Prirovnať sa to dá k vzdialenosti medzi Viedňou a Prahou. Moskovské metro je často považované za jedno z najkrajších na svete.

Metro má takmer dve stovky staníc, z ktorých štyridsať štyri je uvedených ako miesta kultúrneho dedičstva. Okrem iného aj stanice ako Park Kultury a Oktonyny Ryad.

Tieto stanice majú totiž dekorácie, ktoré sú skôr typické v nejakej múzejnej expozícii a nie v stanici metra. Preto niekedy aj obyčajná prechádzka metrom v Moskve vyzerá ako prehliadka tých najkrajších svetových múzeí.

#2

Vedeli ste, že takmer všetka práca pri budovaní metra bola vykonaná hlavne dobrovoľníkmi, ktorí za svoju prácu nedostávali zaplatené a často aj hladovali?

Táto dobrovoľnícka práca je jedným z príkladov ruskej tvrdej práce a odhodlania pre svoju domovskú krajinu urobiť čokoľvek.

#3

V októbri 1941 boli, počas druhej svetovej vojny, sovietske úrady pripravené toto metro zničiť. Dokonca vydali osobitnú vyhlášku o vypracovaní špeciálneho plánu na jeho zničenie, ale neskôr bola objednávka zrušená.

#4

Počas vlády Stalina bol postavený v Rusku tajný systém podzemnej dopravy známy ako Metro-2. Tento tajomný metrový systém údajne spája administratívne inštitúcie ako Kremeľ, letisko Vnukovo-2 a Akadémiu generálneho štábu.

Uvádza sa, že tunely zahŕňajú aj byty a technické priestory. Predpokladá sa, že je tajným únikovým tunelom pre vysokých úradníkov počas vojny.

Moskovská správa metra popiera existenciu týchto tunelov, ale už v roku 1994 mestská prieskumná skupina tvrdila, že našla vstup do tohto podzemného systému.

#5

Do začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia sa v metre nachádzali odpadkové koše. Neskôr však boli odstránené ako opatrenie na ochranu pred terorizmom.

#6

Na staniciach metra sa nachádzajú aj fontány s pitnou vodou, ale nikto o nich nevie. Sú totiž pred cestujúcimi skryté.

Fontána na Rimskaya Station

#7

Zvláštnosťou tohto metra je napríklad aj to, že mužský hlas oznamuje názvy staníc vo vlakoch, ktoré sa pohybujú v smere do centra mesta, a vo vlakoch, ktoré vychádzajú z centra, počuť zas ženský hlas. Ktovie, prečo je to tak.

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…