Domov Zahraničie 72. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vedie Slovák

72. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vedie Slovák

0
0

Slovenská diplomacia v posledných dňoch žne obrovské úspechy. V pondelok 11. septembra tohto roka zložil v New Yorku, USA slávnostný sľub minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a ujal sa funkcie predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN).

Tradičný úvodný príhovor predsedu venoval Miroslav Lajčák predstave svojho vedenia počas výkonu funkcie predsedu 72. VZ OSN. Najviac priestoru venoval možnostiam poslaniu OSN pri predchádzaní konfliktov, ako uviedol „v Charte OSN sa vojna spomína päťkrát, mier 47-krát.

Bohužiaľ, stále míňame príliš veľa peňazí a energie na riešenie konfliktov, a nie na predchádzanie im“. Svoju pozornosť bude tiež venovať reforme samotnej Organizácie Spojených národov, ktorá vyžaduje zlepšenie a efektivitu.

Valné zhromaždenie OSN

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov je jedným z piatich orgánov OSN. Patrí k tým hlavným orgánom OSN.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov sa skladá zo zástupcov všetkých členských štátov OSN, kedy má každý členský štát najviac piatich zástupcov. Počet členských krajín v OSN je 193. Svoje zastúpenie tu majú aj stáli pozorovatelia, ktorí nie sú členmi OSN.

Slovensko až v 2. rade

Počas predsedania 72. VZ OSN bude ministra zastupovať štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Minister výkon svojej funkcie bude vykonávať najmä v zásadným otázkach, kam patria finančné, personálne a politické rozhodnutia.

Tím predsedu 72. VZ OSN Miroslava Lajčáka

Lajčákov tím povedie bývalý predstaviteľ SR pri OSN František Ružička, jeho tím počíta približne 30 ľudí, pričom polovicu tohto tímu tvoria ženy. Zloženie rešpektuje aj tradície skladania tímu predsedu OSN, kedy má v ňom zastúpenie aj všetkých päť regionálnych skupín fungujúcich v OSN.

Hlavné výzvy z príhovorov štátnikov sveta

Jeden z prvých príhovorov mal americký prezident Donald Trump, ktorý vyzval na reformu OSN, ktorá je potrebná pre efektívne fungovanie pre tých, ktorým je určená a to pre ľudí v záujme zachovania mieru vo svete.

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval pred zmierlivými vyjadreniami medzi štátnikmi sveta, pričom podčiarkol, že hrozba vypuknutia jadrovej vojny je dnes opätovne aktuálna, naposledy sme boli v takejto situácii počas obdobia Studenej vojny.

Slovenský prezident Andrej Kiska tiež vyspúpil na pôde OSN

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vystúpil so svojím prejavom, v ktorom sa venoval najmä otázkam zvyšovania napätia vo svete. Odsúdil sýrskeho prezidenta Baššára al‑Asada za použitie chemických zbraní, Rusko za napadnutie iných štátov a tiež aj predstaviteľov severokórejského režimu za jadrový výskum a testovanie zbraní hromadného ničenia.

Jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…