Domov Cestovanie 8 jedinečných slovenských hradov, na ktoré môžeme byť právom hrdí

8 jedinečných slovenských hradov, na ktoré môžeme byť právom hrdí

0
0

Slovensko je síce možno rozlohovo malá krajina, no o to viac sa môže pochváliť veľkým počtom zaujímavých a jedinečných pamiatok. Medzi takéto pamiatky určite patria aj naše hrady či zámky, ktorých je na Slovensku naozaj veľa. Vybrali sme 8 jedinečných hradov, ktoré nám môžu závidieť aj v zahraničí.

Hrad Devín

Zrúcanina hradu Devín patrí k tým najstarším zrúcaninám hradov na Slovensku. Počiatky hradu siahajú až do obdobia Keltov, a neskôr rímskeho etnika na Slovensku.

V národných dejinách zohral hrad pri viacerých udalostiach významnú úlohu či už v období Veľkej Moravy, alebo Uhorského kráľovstva. V súčasnosti je sprístupnený verejnosti počas celého roka.

Devín

Spišský hrad

Spišský hrad je častokrát považovaný za ten najväčší hrad v strednej Európe, čo však nie je pravda. Avšak aj tento hrad patrí k tým najväčším pamiatkam Slovenska, ide o jeden z najnavštevovanejších hradov u nás a dokonca je zaradený v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Spišský hrad

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Vedeli ste o tom? V súčasnosti sa v ňom nachádzajú viaceré historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj mesta Kežmarok a jeho okolia.

Kežmarský hrad

Nitriansky hrad

Práve Nitriansky hrad sa na viacerých miestach uvádza ako rozlohovo najväčší hrad na Slovensku. Hradný areál tvorí komplex viacerých budov, a tak tam môžete vidieť, okrem iného, aj Katedrálu sv. Emeráma, ktorá je známa svojimi jedinečnými freskami a nástennými maľbami.

Nitriansky hrad

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad patrí k tým najväčším dominantám nášho hlavného mesta, Bratislavy. Posledné roky prechádza výraznou rekonštrukciou a okrem zaujímavých výstav a expozícií, ktoré sa v ňom nachádzajú, sa vám bude páčiť aj záhrada, ktorá je jeho súčasťou.

Bratislavský hrad

Oravský hrad

Oravský hrad patrí asi k najväčším lákadlám Oravy a denne ho navštívi veľké množstvo nielen domácich, ale aj zahraničných turistov. Ponúka zaujímavé výstavy a expozície.

Jeho veľkoleposť si všimli aj filmoví režiséri, pretože hrad bol dejiskom viacerých známych rozprávok ako Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš či Láska na vlásku.

Oravský hrad

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad patrí k tým najcharakteristickejším pamiatkam mesta Trenčín. V súčasnosti prechádza viacerými rekonštrukciami, no veľa expozícií je už sprístupnených.

Tento hrad je spájaný aj s jedným z najznámejších panovníkov Matúšom Čákom Trenčianskym a jeho odkaz tam môžete nájsť na viacerých miestach.

Trenčiansky hrad

Hrad Stará Ľubovňa

Medzi tie najnavštevovanejšie hrady na Slovenku patrí určite aj ten v Starej Ľubovni. Nachádzajú sa v ňom viaceré zaujímavé výstavy a expozície.

Neďaleko hradu sa nachádza aj krásny skanzen s objektmi zo severovýchodného Spiša. Jeho najcennejšou pamiatkou je drevený gréckokatolícky kostolík z Matejovej.

Hrad Stará Ľubovňa

Radoslav Hopej, foto: shutterstock, depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…