Domov Cestovanie 8 jedinečných slovenských hradov, na ktoré môžeme byť právom hrdí

8 jedinečných slovenských hradov, na ktoré môžeme byť právom hrdí

0
0

Slovensko je síce možno rozlohovo malá krajina, no o to viac sa môže pochváliť veľkým počtom zaujímavých a jedinečných pamiatok. Medzi takéto pamiatky určite patria aj naše hrady či zámky, ktorých je na Slovensku naozaj veľa. Vybrali sme 8 jedinečných hradov, ktoré nám môžu závidieť aj v zahraničí.

Hrad Devín

Zrúcanina hradu Devín patrí k tým najstarším zrúcaninám hradov na Slovensku. Počiatky hradu siahajú až do obdobia Keltov, a neskôr rímskeho etnika na Slovensku.

V národných dejinách zohral hrad pri viacerých udalostiach významnú úlohu či už v období Veľkej Moravy, alebo Uhorského kráľovstva. V súčasnosti je sprístupnený verejnosti počas celého roka.

Spišský hrad

Spišský hrad je častokrát považovaný za ten najväčší hrad v strednej Európe, čo však nie je pravda. Avšak aj tento hrad patrí k tým najväčším pamiatkam Slovenska, ide o jeden z najnavštevovanejších hradov u nás a dokonca je zaradený v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Vedeli ste o tom? V súčasnosti sa v ňom nachádzajú viaceré historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj mesta Kežmarok a jeho okolia.

Nitriansky hrad

Práve Nitriansky hrad sa na viacerých miestach uvádza ako rozlohovo najväčší hrad na Slovensku. Hradný areál tvorí komplex viacerých budov, a tak tam môžete vidieť, okrem iného, aj Katedrálu sv. Emeráma, ktorá je známa svojimi jedinečnými freskami a nástennými maľbami.

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad patrí k tým najväčším dominantám nášho hlavného mesta, Bratislavy. Posledné roky prechádza výraznou rekonštrukciou a okrem zaujímavých výstav a expozícií, ktoré sa v ňom nachádzajú, sa vám bude páčiť aj záhrada, ktorá je jeho súčasťou.

Oravský hrad

Oravský hrad patrí asi k najväčším lákadlám Oravy a denne ho navštívi veľké množstvo nielen domácich, ale aj zahraničných turistov. Ponúka zaujímavé výstavy a expozície.

Jeho veľkoleposť si všimli aj filmoví režiséri, pretože hrad bol dejiskom viacerých známych rozprávok ako Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš či Láska na vlásku.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad patrí k tým najcharakteristickejším pamiatkam mesta Trenčín. V súčasnosti prechádza viacerými rekonštrukciami, no veľa expozícií je už sprístupnených.

Tento hrad je spájaný aj s jedným z najznámejších panovníkov Matúšom Čákom Trenčianskym a jeho odkaz tam môžete nájsť na viacerých miestach.

Hrad Stará Ľubovňa

Medzi tie najnavštevovanejšie hrady na Slovenku patrí určite aj ten v Starej Ľubovni. Nachádzajú sa v ňom viaceré zaujímavé výstavy a expozície.

Neďaleko hradu sa nachádza aj krásny skanzen s objektmi zo severovýchodného Spiša. Jeho najcennejšou pamiatkou je drevený gréckokatolícky kostolík z Matejovej.

Radoslav Hopej, foto: shutterstock, depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…