Domov Cestovanie 8 najvyšších budov sveta

8 najvyšších budov sveta

0
0

Každá krajina sa rada pochváli niečím špeciálnym a jedinečným, čo môžete vidieť len v niektorom z jej miest. Vybrali sme 8 najvyšších budov sveta, ktorých výška vám vyrazí dych a jednotlivé krajiny môžu byť na tieto architektonické diela právom hrdé. Viete, ktorá budova bude už čoskoro tou najvyššou na svete?

Tianjin CTF Finance Centre – Tianjin, Čína

Budova finančného centra meria 530 metrov a patrí jej 8. priečka v rebríčku najvyšších budov na svete. Ide o 97-podlažnú vysokú vežu, ktorá bola navrhnutá americkou firmou Skidmore, Owings & Merrill (SOM).

Hladko zakrivená veža optimalizuje prístup k dennému svetlu a minimalizuje vplyv vetra na povrch veže. Dokončenie tejto stavby sa predpokladá niekedy v priebehu tohto roka.

Lotte World Tower – Soul, Južná Kórea

Aj Južná Kórea má v tomto rebríčku zastúpenie. Na 7. mieste sa nachádza veža, ktorá je vysoká 554, 5 metra. V rámci krajiny ide dokonca o najvyššiu budovu vôbec. 123 podlažná veža sa využíva na kancelárske priestory a tiež sa tam nachádza hotel.

Global Financial Center Tower 1 – Shenyang, Čína

Na 6. mieste v rebríčku tých najvyšších budov sveta sa ocitol čínsky mrakodrap, ktorého výška je až 568 metrov. Navrhnutý bol britskou spoločnosťou Multination Atkins.

Zameriava sa na kancelárske priestory a predstavuje ústredný bod obchodnej štvrti v čínskom priemyselne a historicky hodnotnom meste.

Goldin Finance 117 – Tianjin, Čína

Toto je už druhý mrakodrap Tianjinu v tomto zozname. Ide o vežu vysokú 596,5 metra a s touto výškou jej patrí 5. miesto.

Veža so zmiešaným využitím, navrhnutá spoločnosťou Arup Group, využíva pokročilé štrukturálne techniky na zvýšenie stability. Kompletne dokončená by mala byť na budúci rok.

Ping An Finance Center – Shenzhen, Čína

Na 4. mieste tých najvyšších budov sveta sa ocitla táto veža s výškou 599 metrov. Veža je tvorená kancelárskymi, hotelovými a obchodnými priestormi. Táto stavba sa stala charakteristickým znakom centrálnej obchodnej štvrte Shenzhen.

Merdeka PNB118 – Kuala Lumpur, Malajzia

Tretím najvyšším mrakodrapom je veža vysoká 630 metrov nachádzajúca sa v Kuala Lumpur. Navrhnutá bola austrálskou firmou Fender Katsalidis Architects. Po dokončení, ktoré sa očakáva v roku 2020, bude táto veža najvyššou stavbou v Malajzii.

Wuhan Greenland Center – Wuhan, Čína

Na 2. mieste sa ocitla veža so zmiešaným využitím, ktorá bola navrhnutá americkou firmou. Táto budova je vysoká 636 metrov a zaujme na prvý pohľad aj svojím vzhľadom a architektonickým riešením.

Jej predpokladané dokončenie sa plánuje na rok 2019. Všimli ste si, že Čína je jasným víťazom tohto rebríčka?

Jeddah Tower – Jeddah, Saudská Arábia

Svetová „nová“ najvyššia budova, ako sa zdá, sa stane skutočnosťou v roku 2020, a tak prekoná dubajský 828 metrový mrakodrap. Veža nebude len tou najvyššou, ale aj prvou na svete, ktorá bude vysoká až 1 km.

Veža bude mať 167 poschodí s výhľadom na Červené more a bude mať rýchly výťah, prvý svojho druhu. Zahŕňať bude kancelárske priestory, hotelové, rezidenčné apartmány a obchodné priestory.

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Uväznená britská premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová prežíva v posledných mesiacoch z dôvodu nikam nesmerujúci…