Domov Cestovanie 8 zaujímavostí o Grécku, o ktorých ste možno doteraz nevedeli

8 zaujímavostí o Grécku, o ktorých ste možno doteraz nevedeli

0
0

Grécko patrí k vyhľadávaným dovolenkovým krajinám a destináciám. Ponúka veľké množstvo krásnych pláží a miest, ktoré lákajú turistov z celého sveta. My sme sa tentokrát pozreli na 8 zaujímavostí o tejto krajine, o ktorých ste možno doteraz nevedeli.

Grécko je „najslnečnejšia“ krajina v Európe

Grécko je jednou z najviac slnečných krajín na svete a najslnečnejšou krajinou v Európe. Ak máte radi slnko, tak táto krajina je pre vás ako stvorená. Grécko má totiž v priemere viac ako 250 slnečných dní počas jedného kalendárneho roka.

Ak Gréci mávajú s otvorenou dlaňou, tak sú nespokojní

V Grécku sa toto gesto nazýva „moutza“. Gréci sú známi tým, že sú hlasní a expresívni ľudia, ktorí si nenechajú ujsť príležitosť ukázať svoje emócie alebo to, čo cítia. A to robia práve prostredníctvom tohto gesta, ktoré symbolizuje ich nespokojnosť.

Grécko má tisíce ostrovov

Napriek tomu, že Grécko nepatrí s celkovou rozlohou 131 957 km2 k veľkým krajinám, tak má viac ako tritisíc ostrovov a ostrovčekov, z ktorých iba 130 je obývaných, pričom mnohé z nich patria medzi najznámejšie na svete.

Medzi nimi je aj ostrov Santorini, ktorý sa považuje často za ten najkrajší ostrov na svete. Dokonca získal viacero ocenení od rôznych cestovateľských časopisov, blogov a televíznych kanálov, vrátane Lonely Planet, BBC a CNN.

V Grécku existuje viac ako 4 000 tradičných národných tancov

Gréci sú známi aj tým, že milujú hudbu a tanec. A vraj existuje viac ako štyri tisíc rôznych tradičných tancov, ktoré sú obľúbené medzi domácimi obyvateľmi po celej krajine. Pravdepodobne je však toto číslo ešte oveľa väčšie.

Gréčtina je najstarším písomným jazykom, ktorý sa dodnes používa

Aj keď Číňania by mohli toto tvrdenie ľahko spochybniť, tak podľa najnovších archeologických nálezov, je práve gréčtina považovaná za najstarší písaný jazyk, ktorý stále existuje a dodnes sa používa.

Uplynulo už približne päťtisíc rokov od jeho vzniku a je považovaný za najbohatší a najvplyvnejší jazyk, pretože veľa jazykov bolo priamo či nepriamo pri ich vzniku ovplyvnených práve gréckym jazykom a gréckou abecedou.

Gréci oslavujú meniny viac ako narodeniny

Viete, prečo v Grécku oslavujú viac meniny ako deň svojich narodenín? Súvisí to s ich náboženstvom. Svätec, ktorého meno je v kalendári je v ten deň oslavovaný, a rovnako tak aj jeho menovci oslavujú. Často dostávajú darčeky od priateľov a rodiny a majú obrovské večierky, ktoré zahŕňajú veľa jedla, vína či tanca.

Grécko nie je skutočný názov krajiny

Gréci svoju krajinu nazývajú ako Hellas alebo Ellada a jej oficiálnym názvom je Helénska republika. Avšak celý svet pozná túto krajinu ako Grécko. Toto pomenovanie vzniklo z latinského Graecie, ktoré používali Rimania, a doslova znamená „Krajina Grékov“.

Melbourne je mesto s najväčšou gréckou populáciou mimo Grécka

Podľa najnovšieho austrálskeho sčítania ľudu má Melbourne najvyšší počet gréckeho obyvateľstva mimo Grécka, viac ako 150 000 ľudí má grécky pôvod. To technicky robí Melbourne z hľadiska počtu obyvateľov šiestym najväčším mestom Grécka.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…