Domov Prominenti 9 inšpiratívnych ľudí, ktorých príbehy vás motivujú

9 inšpiratívnych ľudí, ktorých príbehy vás motivujú

0
0

„Nikdy sa nevzdávajte.“ Pravdepodobne jedna z najtypickejších fráz, ktorú počujete vo svojom živote pri budovaní kariéry či dosahovaní vytýčených cieľov. Nie sú to však len prázdne slová, naozaj je dôležité nevzdávať sa, pretože často sa stane, že pri prvom pokuse sa človeku nepodarí dosiahnuť to, o čom sníva.

Život je pre väčšinu ľudí cestou sebapoznávania – zisťovania, kto sme, v čom sme najlepší a ako môžeme zmeniť tento svet. Bohužiaľ, nevyhnutné prekážky, ktoré trápia našu cestu, nás môžu zastaviť.

Preto sme si pripravili článok, v ktorom vám priblížime životné príbehy úspešných ľudí. Niektoré už možno poznáte, niektoré vás možno prekvapia, ale veríme, že vás všetky inšpirujú a motivujú.

JK Rowlingová

JK Rowlingová sa práve rozviedla, bola odkázaná na sociálnu pomoc a sotva si mohla dovoliť nakŕmiť svoje dieťa za vlastné peniaze. Takto nejako vyzeral jej život len tri roky pred vydaním prvej knihy o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi.

Bola taká chudobná, že si nemohla dovoliť počítač alebo dokonca náklady na kopírovanie 90 tisíc slovného románu, takže každá verzia, ktorú posielala do daného vydateľstva, bola napísaná jej rukou.

Jej rukopis bol mnohokrát zamietnutý, až mu nakoniec Bloomsbury, malé londýnske vydavateľstvo, dalo druhú šancu po tom, ako sa do príbehov o Harrym zamilovala osemročná dcéra generálneho riaditeľa.

Stephen King

Stephen King to tiež nemal v živote vôbec ľahké. Keď začínal písať, tak spolu so svojou manželkou žili v prívese a obaja pracovali na viacerých miestach, aby dokázali uživiť svoju rodinu.

Boli takí chudobní, že si museli požičať oblečenie na vlastnú svadbu a zbavili sa aj telefónu, pretože bol príliš drahý.

King dostal za svoje diela toľko odmietavých listov, že vyvinul systém ich zhromažďovania, no ani to ho neodradilo a pokračoval v písaní. Dnes už vieme, že sa mu to vyplatilo a jeho diela patria medzi tie najčítanejšie a najhodnotnejšie knihy na svete.

Tyler Perry

Tyler Perry mal drsné detstvo, bol fyzicky a sexuálne obťažovaný, vyhodili ho zo strednej školy a dvakrát sa pokúsil spáchať samovraždu – raz ako tínedžer a znovu, keď mal 22 rokov.

V 23 rokoch sa presťahoval do Atlanty a začal na sebe makať. V roku 1992 napísal, produkoval a hral vo svojom prvom divadelnom predstavaní Viem, že som bol zmenený, ktoré bolo o jeho ťažkom živote v mladosti.

Perry vložil všetky svoje úspory do šou, no už po prvom víkende to nevyšlo. O šesť rokov neskôr konečne prelomil smolu, keď sa po siedmom spustení šou stala konečne úspešnou.

Odvtedy má veľmi úspešnú kariéru ako režisér, spisovateľ a herec. V roku 2011 bol dokonca označený za najlepšie plateného muža spoločnosti Forbes v oblasti zábavy.

Jim Carrey

Keď mal Jim Carrey 14 rokov, jeho otec prišiel o prácu a jeho rodinu postihli ťažké časy. Presunuli sa bývať do auta na trávniku príbuzného.

Už vo svojich pätnástich rokoch Carrey prvýkrát predvádzal svoje komediálne číslo na pódiu v obleku, ktorý ho prinútila obliecť jeho mama, no nevyšlo mu to podľa predstáv.

V 16 rokoch opustil školu, aby sa sústredil na kariéru na plný úväzok. Krátko na to sa presťahoval do Los Angeles, kde každú noc zaparkoval na Mulholland Drive a predstavoval si svoj úspech.

Počas jednej z týchto nocí si napísal šek na 10 miliónov dolárov s dátumom na Deň vďakyvzdania 1995. Tesne pred týmto dátumom dostal za hlavnú postavu vo filme Blbý a blbší svoju výplatnú pásku a jeho sen sa mu splnil.

Šek, ktorý celý čas uchovával vo svojej peňaženke ako stelesnenie svojej motivácie, vložil do rakvy svojho otca.

Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker sa narodila v chudobnom mestečku na vidieku v štáte Ohio, ako najmladšia zo štyroch detí. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala dva roky, a matka sa krátko na to znovu vydala a mala ďalšie štyri deti.

Nevlastný otec, vodič nákladného automobilu, bol často mimo domu, takže začala už vo veľmi mladom veku spievať a tancovať, aby pomohla zarobiť nejaké peniaze pre svoju veľkú rodinu.

Napriek ťažkým časom jej mama i naďalej povzbudzovala záujem svojich detí o umenie. Rodina sa presťahovala do Cincinnaty, kde bola ako malá zapísaná na balet, hudbu a divadelnú školu.

Keď mala 11 rokov, rodina sa vydala na výlet do New Yorku, aby mohla ísť na konkurz do broadwayskej hry. Ona a aj jej brat boli obsadení a rodina sa následne na to presťahovala do New Yorku.

Parker naďalej na sebe tvrdo pracovala až sa nakoniec stala jednou z hlavných postáv úspešného televízneho seriálu Sex v meste.

Harland Sanders

Plukovník Harland Sanders bol počas svojej kariéry prepustený z rôznych pracovných miest predtým, ako prvýkrát začal variť kurča na svojej cestnej stanici Shell v roku 1930, keď mal 40 rokov, počas Veľkej hospodárskej krízy.

Jeho benzínová pumpa nemala reštauráciu, a tak pripravoval hosťom jedlo priamo vo svojom byte. Počas nasledujúcich 10 rokov zdokonalil „tajný recept“ a spôsob varenia tlakovou fritézou pre svoje známe vyprážané kurča.

V 50-tych rokoch bol prinútený ukončiť svoju obchodnú činnosť. Nedokázal sa však zmieriť s tým, ako vyžije zo svojho skromného mesačného dôchodku.

Rozhodol sa pre to, že nájde reštaurácie, ktoré by franšízovali jeho tajný recept – za každý predaný kus kurčaťa chcel nikel. Jazdil okolo, spal vo svojom aute a bol zamietnutý viac ako tisíckrát, než konečne našiel svojho prvého partnera (KFC).

Shania Twain

Kariéra speváčky sa začala viac z nevyhnutnosti ako z nejakých osobných ambícií. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala dva roky a svojho otca videla len zriedka.

Jej mama a nevlastný otec sa často nedokázali postarať o to, aby mali dostatok peňazí, takže Twain začala spievať v baroch, aby niečo zarobila, už vo svojich ôsmich rokoch.

Keď mala 21 rokov, jej matka a nevlastný otec zomreli pri čelnej dopravnej nehode s nákladným autom na diaľnici.

Twain pozastavila svoju kariéru, aby sa postarala o svojich troch mladších súrodencov až kým jej najmladší brat nedokončil strednú školu. Po tom sa opäť vrátila k svojej speváckej kariére.

Emily Blunt

Pred tým, ako bola Emily Blunt nominovaná na Zlaté glóbusy a stala sa z nej úspešná herečka na pódiu či na filmovom plátne, sotva mohla viesť rozhovor so svojimi spolužiakmi.

Medzi siedmimi a štrnástimi rokmi mala totiž Emily veľkú koktavosť. To sa však zmenilo, keď ju jeden z jej učiteľov povzbudil, aby si vyskúšala školskú hru, stále na ňu jemne tlačil a navrhol, aby vyskúšala akcenty a hlasy charakteru, aby tak mohla dostať zo seba celé slová a fungovalo to.

Na konci jej dospievania Blunt prekonala koktanie a pokračovala v úspešnej kariére, ktorú rozvíja dodnes.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey sa musela zaoberať počas svojho verejného života kritikou jej váhy, rasizmom, dotieravými otázkami o jej sexualite. Nikdy jej to však nebránilo v ceste za svojimi ambíciami a úspechom.

V detstve bola údajne obeťou sexuálneho zneužívania a opakovane ju obťažovali jej bratranec, strýko a rodinný priateľ. Neskôr otehotnela a porodila dieťa vo veku 14 rokov, ktoré zomrelo len o dva týždne neskôr.

Oprah však vytrvala, pokračovala v štúdiu na vysokej škole, ako študentka s vyznamenaním získala úplné štipendium a prepracovala sa od moderovania v lokálnej televízii až po moderovanie vlastných šou v celoštátnych televíziách. Dnes patrí k najbohatším ženám sveta.

Radoslav Hoppej, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…