Domov Zaujímavosti 9 jedinečných filmov, v ktorých zahviezdil herec Tom Cruise

9 jedinečných filmov, v ktorých zahviezdil herec Tom Cruise

0
0

Americký herec Tom Cruise patrí k tým najväčším menám hereckého sveta. Na konte má desiatky zaujímavých a jedinečných filmov, v ktorých ukázal, že mu nerobí problém stvárniť postavu akčného hrdinu či ukázať, že aj humor mu je blízky. To, že má talent si všimli aj viacerí známi režiséri, ktorí s hercom spolupracovali a dodnes radi spolupracujú. Vybrali sme 9 filmov, v ktorých herec doslova zažiaril.

Top Gun

Film z roku 1986 je považovaný za odrazovavý mostík v hereckej kariére Toma Cruisea. Herec vo filme stvárnil postavu mladého pilota amerických vzdušných síl, Peta „Maverick“ Mitchella.

So svojím kolegom, navigátorom, Nickom ‚Goose‘ Bradshawom sú vyslaní na päťtýždňový kurz do kalifornského Miramare, do školy pre elitných vojenských pilotov, ktorej sa hovorí Top Gun.

Počas kurzu sa Maverick zamiluje do svojej inštruktorky Charlotte ‚Charlie‘ Blackwoodovej. Pri jednej z cvičných akcií sa na ich stroji pokazí riadenie a posádka lietadla je nútená katapultovať sa.

Goose však počas manévru zomiera na následky nárazu do krytu kabíny, čo Maverick veľmi ťažko znáša a je rozhodnutý skončiť kariéru pilota.

Mission Imposibble

Tom Cruise si zahral hlavnú úlohu dnes už v kultovom špionážnom trileri. Zaujímavosťou filmu je aj to, že bol čiastočne natočený v Prahe a vznikol na motívy populárneho rovnomenného seriálu.

Hlavným príbehom filmu je udalosť, ktorá sa odohrá na americkej ambasáde v Prahe. Tam dôjde k masakru elitnej špionážnej jednotky CIA. Šéf chce odhaliť zradcu z vlastných radov a podozrieva agenta Ethana Hunta.

Mladík sa rozhodne na vlastnú päsť vypátrať, kto je za tým a očistiť tak svoje meno. Na každom kroku mu pri tom hrozí smrteľné nebezpečenstvo. V nasledujúcich rokoch bolo vďaka úspechu prvého filmu natočených hneď niekoľko jeho pokračovaní.

Na hrane zajtrajška

Herec je okrem svojho hereckého talentu známy aj tým, že si rád zahrá v scifi filmoch. Jedným takým je aj tento, v ktorom mimozemská rasa, pripomínajúca včelie kolónie, vytrvalo útočí na Zem a ničí všetko, čo jej príde do cesty.

Podplukovník Bill Cage, ktorého stvárnil Cruise, nikdy nebol v žiadnej bitke, je poslaný bez skúseností splniť úlohu, ktorá nie je ničím iným ako samovražednou misiou.

Počas niekoľkých minút je však zabitý. Hoci sa to zdá nemožné, tak sa ocitne opäť na začiatku toho istého dňa a je nútený znovu bojovať a zomrieť.

Takto sa jeho deň dookola opakuje. Priamy kontakt s mimozemšťanmi totiž spôsobil, že sa dostal do časovej slučky a je tak odsúdený prežívať bitku znovu a znovu.

S každým ďalším pokusom sa však zvyšuje jeho odolnosť a pohotovosť a svoje rastúce schopnosti dokáže v boji s mimozemskou rasou lepšie využívať. Podarí sa mu nakoniec zachrániť nielen svoj život, ale aj celú planétu?

Posledný samuraj

Herec svoj talent ukázal aj v historických filmoch, jedným z tých najúspešnejších je film Posledný samuraj. Nathan Algren, ktorého si Tom zahral, sa stal hrdinom občianskej vojny, no po rokoch bojov je z neho len troska a alkoholik.

Dostáva prácu pri výcviku modernizovanej japonskej armády, keďže mladý cisár chce otvoriť krajinu západnej civilizácii. Proti sebe má však rebelov z radov samurajov, ktorí bránia dávnu japonskú tradíciu.

Pri bitke medzi armádou a rebelmi je Nathan zranený a zajatý. Stará sa o neho žena, ktorej zabil muža. Ten sa pri liečení snaží pochopiť mentalitu dedinčanov a samurajov.

Prekvapivo medzi nimi nachádza pokoj, po ktorom tak veľmi túžil. Keď je dedina napadnutá maskovanými bojovníkmi, postaví sa na stranu obyvateľov. Ako tento boj skončí?

Vanilkové nebo

Medzi jeden z najznámejších hercových filmov patrí bezpochyby aj Vanilkové nebo. Stvárnil v ňom mladého newyorského nakladateľa a známeho sukničkára Davida Aamesa.

Ten si užíva život so všetkým, čo k tomu patrí. Je pohľadný, charizmatický, plný elánu a navyše ani zďaleka nemusí rátať každý dolár. Napriek tomu, že sa vôbec nemá zle, tak má stále pocit, že mu niečo uniká.

Počas jednej noci stretáva dievča svojich snov, Sofiu, a aj keď je veľkým stratégom ľúbostných pletiek, vzápätí ju stráca. Davidova priateľka čoskoro pochopí, že on sa Sofie len tak ľahko nevzdá.

Automobilová nehoda, pri ktorej je David ťažko zranený, je poslednou bodkou za ich vyhroteným vzťahom. Pre Davida sa však možno otvára celkom nová životná kapitola.

Valkýra

Plukovník Claus von Stauggenberg (Cruise) je lojálnym vojakom, oddane slúžiacim svojej krajine. Po tom, čo je zranený a odvedený z frontu dôjde k vylodeniu spojeneckých jednotiek v Normandii.

Film Valkýra rozpráva skutočný príbeh plukovníka, ktorý stál na čele rozsiahleho protinacistického sprisahania, ktorého hlavným cieľom mala byť likvidácia Adolfa Hitlera a odstavenie jeho najvernejších spolupracovníkov od moci.

Operácia Valkýra prichádza s dokonalým plánom a s niekoľkými odhodlanými dôstojníkmi. Z von Stauffenberga, ktorý bol doteraz len jedným z davu, sa stáva človek, ktorý musí Hitlera zlikvidovať sám.

Rain man

Dej filmu začína smrťou Charlieho otca, s ktorým sa už dávno odcudzili. Charlie Babbitt (Cruise) príde na pohreb do Ohia a zisťuje, že otec mu zo svojho veľkého dedičstva zanechal iba svoje auto.

Zistí však aj to, že má autistického brata, ktorému otec odkázal trojmiliónové dedičstvo. Rozhodne sa ísť do ústavu s plánom, že od neho získa aspoň časť dedičstva.

Zoberie ho na výlet po Amerike, no problémy začínajú už vo chvíli, keď sa snažia nastúpiť do lietadla. Keďže Raymond nechce cestovať lietadlom, musia ísť autom.

Počas ich cesty sa Charlie naučí, ako vychádzať s Raymondovým svojráznym chovaním a začne sa o brata starať. Postupne v sebe nachádza stratený cit a zisťuje, že peniaze nie sú najdôležitejšou vecou v živote.

Minority Report

Opäť scifi film. Píše sa rok 2054 a Washington DC je zbavený kriminality. Vina je totiž potrestaná skôr, než k zločinu vôbec dôjde. PreKrim, elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti, dokáže zabrániť vraždám vďaka jasnovidcom, ktorí určia páchateľov.

Je to najmodernejšia obrana proti zločinu, dokonalý systém. Veliteľ jednotky John Anderton (Cruise) sa snaží vďaka technológii ušetriť tisíce ľudí pred tragédiou, akú sám prežil.

Nepochybuje o svojej práci, kým sa sám nestane podozrivým číslo 1. Jeho vlastná jednotka ho začne sledovať na každom kroku. Ako to dopadne?

Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive

June sa dá v lietadle do reči s okuzľujúcim a trochu tajomným spolucestujúcim – Royom Millerom (Cruise). Lietadlo nečakane spadne do kukuričného poľa a haváriu nikto ďalší neprežije.

June nemá ani chvíľku, aby si vydýchla a už sa ocitá na divokej ceste okolo sveta – vyhýba sa strelám v Bostone, skáče po strechách v Rakúsku a uteká pred býkmi v Seville.

To všetko v spoločnosti tajného agenta Roya. Dvaja celkom rozdielni ľudia z odlišných svetov sú odrazu uprostred životu nebezpečného dobrodružstva nútení začať robiť to, čomu sa chceli za každú cenu vyhnúť a to vzájomnej dôvere.

Radoslav Hoppej, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

UEFA chce fanúšikov na tribúnach

Európska futbalová únia (UEFA) zvažuje revíziu dejísk európskeho futbalového šampionátu po…