Domov Cestovanie 9 krásnych katedrál a chrámov na svete, ktoré vám vyrazia dych

9 krásnych katedrál a chrámov na svete, ktoré vám vyrazia dych

0
0

Po celom svete je možné nájsť veľa krásnych chrámov, katedrál či kostolov. Každá sakrálna stavba má svoju históriu, čaro a jedinečnosť. Tentokrát sme vybrali 9 známych katedrál a chrámov, ktoré patria medzi tie najkrajšie budovy na svete a tiež k tým najvýznamnejším architektonickým dielam.

Katedrála Las Lajas v Kolumbii

Ide o pútnické miesto a baziliku, ktorá sa nachádza na juhu Kolumbie, pri hraniciach s Ekvádorom. Zaujímavosťou tohto miesta je to, že tam pôvodne stála kaplnka z roku 1803.

Súčasný neogotický kostol bol vybudovaný v období 1. polovice 20. storočia z príspevkov miestnych návštevníkov bohoslužieb. Bazilika sa týči do výšky 100 metrov nad dnom kaňonu rieky Guáitara.

Svätyňa Panny Márie z Los Lajas je od 18. storočia cieľom pútnických ciest a nejedného turistu, ktorý si chce túto krásu pozrieť zblízka.

Sagrada Familia v Španielsku

Sagrada Familia v Barcelone je charakteristická svojimi špirálovitými vežami. Posledné roky prechádza tento chrám výraznou rekonštrukciou, po dokončení rekonštrukcie bude spolu veží 18.

Spoločne symbolizujú apoštolov, evanjelistov, Pannu Máriu a Ježiša Krista. Najvyššia z nich bude mať až 170 metrov a práve vďaka nej pôjde čoskoro o najvyšší chrám na svete.

To, že ide o významné architektonické dielo dokazuje aj fakt, že chrám je aj na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco.

Notre Dame vo Francúzsku

Katedrála Notre Dame je rímskokatolícky chrám, ktorý bol postavený v gotickom štýle a patrí k tým najväčším pamiatkam tohto výtvarného slohu.

Zaujímavosťou tejto katedrály je okrem iného aj to, že známy francúzsky spisovateľ Victor Hugo umiestnil dej svojho románu Chrám Matky Božej v Paríži práve do tejto katedrály. Toto dielo napísal vraj pre to, aby ľudí prinútil k rekonštrukcii katedrály. Vedeli ste o tom?

Hallgrímskirkja na Islande

Hallgrímskirkja je evanjelický farský kostol, ktorý sa nachádza v islandskom Reykjavíku. Ide o najvyššiu cirkevnú stavbu na Islande a šiestu najvyššiu architektonickú stavbu v krajine.

Kostol je pomenovaný podľa islandského básnika a duchovného Hallgrímura Péturssona. Táto budova zaujme človeka už na prvý pohľad. Súhlasíte?

Chrám Vasilija Blaženého v Rusku

Chrám Vasilija Blaženého bol postavený na príkaz jedného z najväčších panovníkov v Rusku, Ivana Hrozného. Pripomínať mal porážku kazaňského chána, a teda mala byť akýmsi symbolom víťazstva ruských vojsk nad Tatármi.

Chrám je charakteristický pre svoje rôznorodé stavebné časti a typické cibuľové veže z konca 16. storočia. Steny sú zas zdobené freskami a olejomaľbami zo 16. až 19. storočia a medzi tie najvzácnejšie exponáty chrámu spolu s freskami patrí ikona Vstup do Jeruzalema. Aj tento chrám je súčasťou Unesca.

Notre Dame du Haut vo Francúzsku

Kaplnka Notre Dame du Haut, ktorú navrhol známy architekt Le Corbusier, sa nachádza v meste Ronchamp. Bola postavená pre reformnú cirkev, ktorá chcela pokračovať vo svojej relevantnosti.

Táto kaplnka predstavuje jeden z najdôležitejších a najúspešnejších príkladov náboženskej architektúry dvatsiateho storočia.

Hagia Sophia v Turecku

Chrám Hagia Sophia, ktorý je známy aj ako Chrám Svätej Múdrosti alebo Chrám Božej Múdrosti je chrám nachádzajúci sa na Zlatom rohu v Istanbule.

Ide o jednu z najznámejších sakrálnych stavieb sveta, v súčasnosti je z nej múzeum. Tento chrám reprezentuje architektúru kresťanských chrámov byzantského obradu.

Kryštálová katedrála v Kalifornii

Kryštálová katedrála je budova kresťanskej cirkvi v Orange County. Budova bola navrhnutá architektom Philipom Johnsonom a dokončená bola v roku 1981.

Napriek tomu, že ide o pomerne novú budovu, v porovaní s ostatnými kostolmi, ktoré sú súčasťou tohto článku, tak svojím vzhľadom sem určite patrí a zaujme nielen domácich, ale aj turistov z celého sveta.

Bazilika sv. Petra vo Vatikáne

Tento chrám je renesančno‑ baroková sakrálna stavba vo Vatikáne. Ide o najslávnejšiu a najviac navštevovanú svätyňa na svete, taktiež je uznávaným centrom katolíckeho kresťanstva.

To, že táto budova patrí k tým najznámejším svedčia aj tisíce ľudí, ktorí ročne prichádzajú do Vatikánu, aby si mohli aj tento chrám obzrieť zblízka a pomodliť sa v ňom.

Radoslav Hoppej, foto: internet, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Uväznená britská premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová prežíva v posledných mesiacoch z dôvodu nikam nesmerujúci…