Domov Zaujímavosti 9 nádherných knižníc vo svete, ktoré sú sprístupnené verejnosti

9 nádherných knižníc vo svete, ktoré sú sprístupnené verejnosti

0
0

Knižnice sú miestami plnými kníh, kde sa ľudia zvyknú vzdelávať. No veľa z nich vyzerá naozaj krásne aj na prvý pohľad, súhlasíte? Vybrali sme 9 nádherných knižníc vo svete, ktoré sú sprístupnené verejnosti, a tak si ich viete obzrieť aj bez toho, aby ste potrebovali nejaký preukaz na vstup.

Bibliotheca Alexandrina, Alexandria

Podpálenie knižnice v egyptskej Alexandrii sa v historických análoch považuje za jeden z najhorších kultúrnych činov všetkých čias.

Aj keď 700 tisíc textov, ktoré boli zničené, sa nedá získať späť, tak v roku 2002 Egypt otvoril novú Bibliothecu Alexandrinu a premenil ju na globálne kultúrnecentrum s darmi z celého sveta.

Knižnica je častokrát označovaná ako „centrum pre učenie, toleranciu, dialóg a porozumenie“. Hostí umelecké výstavy, workshopy, má štyri múzeá a neustále vytvára zbierku dnes už 5 miliónov kníh. Prehliadky knižnice prebiehajú každých 15 minút v arabčine, angličtine, francúzštine a španielčine.

Stará knižnica, Trinity College, Dublin

Stará knižnica, Trinity College 

Navštíviť túto knižnicu v írskom hlavnom meste Dubline sa priam žiada. Samotná knižnica vyzerá naozaj krásne a aj jej okolie je veľkolepé.

Pre knižnicu je príznačná dlhá miestnosť z 18. storočia, v ktorej sa nachádza vyše 200 000 kníh a busty tých najslávnejších mužov zo západného sveta.

Univerzitná knižnica Bodleian library, Oxford

Univerzitná knižnica Bodleian library

Najdôležitejšou knižnicou Spojeného kráľovstva je jedna z najstarších knižníc v Európe, ktorá za posledných 400 rokov uchováva každú knihu vydanú vo Veľkej Británii.

Komplex je tvorený viacerými krásnymi budovami, ktorým kraľuje hlavná čitáreň zvaná Radcliffova sála, ktorá je akýmsi reprezentantom oxfordskej knižnice.

Priestory knižnice sú domovom až 13 mil. kníh, ktoré si však môžu študenti preštudovať len priamo na mieste. Aj ak ste v Oxforde nikdy neboli, priestory tejto knižnice ste už vidieť mohli, a to ak ste fanúšikom filmov o Harrym Potterovi.

Niektoré časti príbehov o známom mladom čarodejníkovi sa natáčali práve v priestoroch univerzitnej knižnice v Oxforde.

Rampur Raza Library, Uttar Pradesh

Rampur Raza Library

Registrovaná ako národná pamiatka, knižnica Rampur Raza z 18. storočia v meste Rampur, ležiacom v severoindickom štáte Uttar Pradesh, bola centrom indo‑islamských štúdií od svojho založenia v roku 1774 za vládcu Nawab Faizullah Khan.

Zbierka knižnice, ktorá začala ako jeho súkromná, bola postupne rozšírená v priebehu rokov a zahŕňa rukopisy, palmové listy a tisícky kníh a knižných publikácií.

Biblioteca Medicea Laurenziana, Florencia

Biblioteca Medicea Laurenziana

Táto knižnica je súčasťou kostola San Lorenzo a bola otvorená v roku 1571. Navrhol ju nik iný ako slávny Michelangelo a obsahuje súkromnú zbierku dynastie Medici.

Je plná rukopisov a skorých tlačených textov. Čitáreň knižnice obsahuje originálne lavičky a stoly, ktoré boli používané po stáročia. V jej priestoroch sa uskutočňujú pravidelné výstavy.

Rakúska národná knižnica, Viedeň

Rakúska národná knižnica

Najväčšia knižnica v Rakúsku je mimoriadnou kombináciou barokového vkusu a tradičného dizajnu knižnice. Sídli v paláci Hofburg v centre Viedne. Veľké mramorové plastiky, fresky a mramorové podlahy dodávajú tomuto miestu jedinečnosť a veľkoleposť.

K dispozícii sú prehliadky so sprievodcom alebo je možné knižnicu navštíviť aj samostatne. Súčasťou knižnice je aj malý výstavný priestor.

Klementinum, Praha

Klementinum

Ďalší barokový klenot, Pražská klementinská knižnica bola otvorená v r. 1722 ako súčasť jezuitského komplexu a ako kráľovské útočisko. V minulosti slúžila Karlovej univerzite, avšak od roku 1930 je sídlom českej Národnej knižnice.

Knižnica je jedinečná vďaka freskám trompe l’oeil, ktoré napodobňujú klenuté stropy, mramorovým podlahám a vyrezávaným dreveným korintským stĺpom medzi policami.

Real Gabinete Português de Leitura, Rio de Janeiro

Real Gabinete Português de Leitura

Táto knižnica v centre brazílskeho mesta Rio de Janeiro bola otvorená v roku 1837. Je domovom asi 400 tisíc diel, pričom sa hrdí najväčšou zbierkou portugalských kníh mimo Portugalska.

Počas najväčšieho prílevu turistov, v čase konania olympijských hier v roku 2016 bola však uzavretá kvôli rekonštrukcii. Po rekonštrukcii, pri ktorej obnovili jej pôvodnú nádheru, ju opäť otvorili. Časopis Time ju dokonca označil za štvrtú najkrajšiu knižnicu sveta.

Biblioteca Nazionale Marciana, Benátky

Biblioteca Nazionale Marciana

Takmer všetci návštevníci, ktorí každodenne chodia do talianskych Benátok, sa dostanú na námestie Piazza San Marco, na ktorom sa nachádza nejedno zaujímavé miesto či pamiatka.

Tiež sa tam nachádza Biblioteca Marciana, ktorá je jednou z najstarších prežívajúcich knižníc v Taliansku navrhnutých Sansovinom. Sídli v nádhernej renesančnej budove a nesie názov patróna Benátok Sv. Marka.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…