Domov Cestovanie 9 zaujímavostí o Antarktíde, o ktorých ste doteraz nevedeli

9 zaujímavostí o Antarktíde, o ktorých ste doteraz nevedeli

0
0

Kontinent Antarktída je kontinentom, ktorý je tvorený hlavne snehom a ľadom. Veľa ľudí nemá rado zimu, a tak toto miesto nepatrí ani k turisticky atraktívnym či vyhľadávaným. No nájdu sa aj odvážlivci, ktorí si chcú tento kontinent pozrieť zblízka a preskúmať ho. Vybrali sme 9 zaujímavostí o Antarktíde, o ktorých ste doteraz nevedeli a prekvapia vás.

1

Antarktída je v poradí piaty najväčší kontinent, ktorý pokrýva takmer 14 miliónov kilometrov štvorcových a priemerná hrúbka ľadu v Antarktíde je asi 1,6 kilometrov.

Existencia kontinentu bola do roku 1820 neznáma, ľudia si dovtedy mysleli, že sa tam nachádza len skupina ostrovov.

2

Jedna z najznámejších hudobných skupín sveta Metalica odohrala koncert aj na Antarktíde, ktorý sa volal Freeze Em All a stala sa tak prvou kapelou, ktorá odohrala koncert na všetkých kontinentoch sveta.

Koncert kapely Metalica na Antarktíde.

3

Vedeli ste o tom, že pred 53 mil. rokov bola Antarktída tak teplá, že tam bez problémov rástli palmy? Teplota na kontinente bola v tom období v priemere 20 °C.

V súčasnosti je priemerná teplota hlboko pod nulou, Antarktída je známa aj tým, že sa tam nachádza najväčšie najsuchšie miesto na svete, ktoré sa volá Dry Valley.

Najsuchšie miesto sveta – Dry Valley.

4

Ak ste si mysleli, že na Antarktíde sa nachádza len ľad a sneh, tak budete prekvapení. Nachádza sa tam totiž aj veľmi nezvyčajný vodopád s príznačným názvom Blood Falls.

Ten sa nachádza v spomínanom Dry Valley a jeho nezvyčajné červené sfarbenie je zapríčinené tým, že voda, ktorá sa dostáva na povrch, pochádza z 5 miliónov rokov starého jazera. Toto jazero je až trikrát slanšie ako taká morská voda.

Blood Falls

5

Medzi ďalšiu zaujímavosť tohto kontinentu patrí aj to, že napriek extrémne nízkym teplotám, existuje vyše 1 000 rôznych druhov húb, ktoré tam žijú. Huby sa dokázali prispôsobiť nízkym teplotám a patria tak do malej skupiny živých rastlín, ktoré tam môžete nájsť.

6

Aj keď to môže znieť na prvé počutie ako nezmysel, tak v Antarktíde nežijú žiadne ľadové medvede. Vedeli ste o tom? Ak ich chcete vidieť, musíte ísť do Akrtídy alebo Kanady. Antakrtída je tiež jediným kontinentom, kde nežijú žiadne plazy.

7

Napriek snehu, ľadom a extrémne nízkym teplotám uskutočnilo v minulosti už viacero ľudí výpravy na tento kontinent. Nórsky polárnik Roald Amundsen bol prvým človekom, ktorý dosiahol južný pól, už v roku 1911.

Roald Amundsen

Zaujímavosťou kontinentu je aj to, že pár ľudí na svete sa môže pochváliť aj tým, že sa na tomto mieste narodili.

8

Na tomto kontinente sa nachádzajú aj dve obývané základne. Jednou z nich je Mesto hviezd (v origináli Villa Las Estrellas). V lete tam býva okolo 150 ľudí a mestečko má vlastnú školu, nemocnicu, hostel, poštu, ale aj internetové, televízne či mobilné pokrytie. Išli by ste tam bývať?

9

Aj napriek tomu, že ide o zimný kontinent, ktorý možno nevyzerá na prvý pohľad najlákavejšie, tak sa tam počas roka organizuje hneď viacero zaujímavých udalostí. Každoročne sa tam napriek teplotám pod -20 °C beháva polmaratón či maratón.

Radoslav Hopej, foto: depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …