Domov Cestovanie Aj týchto 6 prírodných zaujímavostí ukrýva jedna z najkrajších severských krajín

Aj týchto 6 prírodných zaujímavostí ukrýva jedna z najkrajších severských krajín

0
0

Nórsko je štát, ktorý sa nachádza na Škandinávskom polostrove. Napriek tomu, že počtom obyvateľov nejde o veľkú krajinu, žije tam približne 5 miliónov obyvateľov, tak sa tam nachádza viacero zaujímavých a turisticky atraktívnych miest.

Vybrali sme 6 z nich, ktoré sú pre túto krajinu typické a jedinečné a každé z nich je späté s prírodou. Takže ak ste aj vy milovníci prírody, Nórsko sa vám bude určite páčiť.

Fjord Søgnefjorden

Nórsko je známe tým, že sa tam nachádza množstvo jedinečných prírodných krás. Viete, čo je to fjord? Ide o dlhý kaňon zarezávajúci sa do vnútrozemia.

Najdlhším fjordom v Nórsku a druhým najväčším na svete je Søgnefjorden, ktorý je dlhý až 203 kilometrov. Jeho hĺbka dosahuje až 1 038 metrov. Nájsť ho môžete v západnom Nórsku, presnejšie v regióne Sogn og Fjordane.

Nejde však len o obyčajný fjord. Søgnefjorden je vlastne fjordová sústava, ktorá zahŕňa ďalších 12 menších fjordov. Strmé kopce, hlboké údolia a nádherná scenéria, ktorá je len minimálne dotknutá obyvateľstvom. To všetko môžte vidieť ak navštívite túto prírodnú atrakciu v Nórsku.

Národný park Jotunheimen

Medzi najznámejšie národné parky Nórska sa bezpochyby radí Národný park Jotunheimen. V tomto parku môžete nájsť hneď viacero zaujímavých miest.

Nachádza sa tam najvyšší vrchol Nórska Galdhøpiggen, ktorý je vysoký až 2 469 metrov nad morom. Okrem vysokohorskej turistiky ponúka v lete cyklistické túry a v zime zas lyžovanie.

Okrem neho tu však môžete nájsť ďalších 250 vrchov, ktoré dosahujú takmer 2 000 metrov nad morom. V jeho blízkosti je možné vidieť aj najväčší európsky pevninský ľadovec Jostedalsbreen s rozlohou 487 km2.

Ten sa nachádza na západnom pobreží na juhu Nórska. V roku 1991 bolo dokonca toto miesto vyhlásené za národný park. V súvislosti s týmto ľadovcom však existujú obavy, dokedy budú môcť ešte turisti obdivovať jeho krásy.

Ľadovec má totiž veľmi vysokú rýchlosť topenia. V roku 2012 ľadovec stratil až 50 metrov ľadu. Existuje teda nebezpečenstvo, že sa lady z ľadovca budú postupne odtŕhať v dôsledku čoho bol vydaný zákaz lezenia na ľadovec.

Vďaka jeho nádhernému úpätiu patrí k tým najnavštevovanejším miestam krajiny, a ročne sa prídu na toto miesto pozrieť tisícky turistov z celého sveta.

Národný park Jotunheimen.

Vodopád Vinnufossen

Nórsko je okrem fjordov známe aj veľkým počtom nádherných vodopádov. Najvyšším vodopádom je kaskádovitý vodopád Vinnufossen, ktorý je 860 metrov vysoký, a dokonca ide o najvyšší vodopád v celej Európe a šiesty najväčší na celom svete.

Neraz sa mu však pripisuje prívlastok najkrajší vodopád na svete. Vodopád je zásobovaný roztopeným ľadom z ľadovca Vinnufonna a voda z neho sa vlieva do rieky Vinne. V jeho blízkosti môžete nájsť ešte ďalšie tri nádherné vodopády Linndalsfallet, Reppfallet a Svøufallet.

Vodopád Vinnufossen.

Polárna žiara

Polárna žiara patrí k tým najkrajším prírodným úkazom sveta a očarí svojou nádherou nejedného človeka. Práve Nórsko, a aj celá oblasť Laplandu vo Švédsku a Fínsku, je ideálna na sledovanie tohto prírodného úkazu.

Polárnu žiaru je možné pozorovať na viacerých miestach po svete, no práve v Nórsku je k nej dobrá dostupnosť. Najobľúbenejším miestom na pozorovanie polárnej žiary v Nórsku je mesto Tromsø.

Najviac turistov sem zavíta práve v období od septembra do apríla, kedy sú podmienky na pozorovanie polárnej žiary najvhodnejšie. Pri troche šťastia, ktoré súvisí s dobrým počasím a viditeľnosťou sa vám teda naskytne nádherné divadlo, ktoré nadchne každého turistu, ktorý sem zavíta.

Polárna žiara

Pozorovanie kosatiek

Medzi vyhľadávanú atrakciu v spojitosti s prírodou, v Nórsku, patrí aj pozorovanie veľrýb a kosatiek. Napriek tomu, že nejde o lacnú záležitosť, tak sa táto atrakcia teší veľkej obľube.

Dokonca je možné zaplávať si s nimi, no to len pre tých odvážnejších. Zážitkom na celý život bude už samotné pozorovanie stád kosatiek a veľrýb z bezpečia paluby lode.

Najvhodnejším miestom na ich pozorovanie je mestečko Andenes, kde sú na ich pzorovanie výborne podmienky a tiež vysoká pravdepodobnosť, že uvidíte to, čo hľadáte.

Pozorovanie prebieha od novembra do januára, keďže práve v tomto období je more najchladnejšie a preto ponúka najlepšie podmienky pre trenie sleďov, ktoré sú najobľúbenejšou stravou pre tieto morské cicavce.

Psie záprahy

Medzi ďalšiu typicky severskú aktivitu patria aj psie záprahy. Aljašský husky je plemeno ako stvorené do týchto podmienok. Potrebuje veľa pohybu a má naozaj silu aj keď je sám.

A práve toto plemeno je pre psie záprahy charakteristické. Všetko však prebieha v rámci bezpečnosti zvierat a majitelia sa o nich s láskou starajú. V Nórsku môžete nájsť množstvo husky fariem, na ktorej sú psíky vychovávané.

Okrem zimného obdobia, kedy sa psie záprahy konajú, však psíky potrebujú pohyb aj v lete. Aktivita s názvom dog – walking ich má držať v kondícii po celý rok a dokonca aj vtedy, keď po snehu nie je ani chýru.

Ak si však myslíte že ide o obyčajnú prechádzku, pri ktorej v pokoji vyvenčíte psíka z farmy, mýlite sa. Tento športovec využije každú príležitosť na to, aby sa prebehol.

Radoslav Hopej, puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odsúdený Andruskó: Vražda Kuciaka bola na pokyn Kočnera

Právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó, ktorý koncom roka uzavrel so Špecializovaným trestný…