Domov Ekonomika Aké zmeny nás čakajú v systéme evidencie vozidiel v budúcom roku?

Aké zmeny nás čakajú v systéme evidencie vozidiel v budúcom roku?

0
0

Národná rada SR schválila poslanecký návrh novely zákona o cestnej premávke. Táto novela prinesie vlastníkom vozidiel menej byrokracie a ušetrí peniaze za správne poplatky. Zmeny mali začať platiť od 1. marca 2022, avšak novela sa posúva a účinnosť nadobudne až od 1. januára 2023. Na to, aké zmeny nás čakajú, sme sa opýtali predsedu výboru pre financie a rozpočet Mariána Viskupiča, z ktorého dielne tento návrh zákona pochádza.

Pán Viskupič, čo nás teda čaká, na aké zmeny sa máme pripraviť?

Zmeny vyplývajúce z novely zákona prinesú do aktuálneho systému zmysluplnosť, znížia plytvanie a byrokraciu. Evidenčné čísla vozidiel môžu byť po novom viazané na vozidlo alebo na majiteľa.

Z tohto vyplývajú dve možnosti, a teda, ako sa predávajúci s kupujúcim dohodnú. Jednou možnosťou je tzv. „prenositeľnosť“ EČV pri predaji vozidla z pôvodného majiteľa na nového majiteľa, bez ohľadu na trvalý pobyt nového majiteľa.

EČV tak môže putovať s vozidlom bez ohľadu na meniacich sa majiteľov, čím sa znížia finančné náklady štátu na nákup nových tabuliek a vlastníci motorových vozidiel ušetria na správnych poplatkoch.

Druhou možnosťou je ponechať si pôvodné tabuľky EČV majitelom pri predaji vozidla. Ponechané EČV si bude môcť následne prideliť na svoje ďalšie vozidlo.

Obrovskou výhodou je, že sa touto novelou zruší dvojkrokový prepis vozidla a kompletný prepis aj s vydaním nových dokladov môžete vybaviť na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj tabuľky môcť zasielať kuriérom.

Slovensko má tak šancu urobiť posun v pred po vzore iných krajín. Napríklad v Írsku, Rakúsku, ale napríklad aj v Českej republike platí, že prvé vydané EČV na vozidlo platí na dané auto až do jeho vyradenia z prevádzky. Teší ma, že to bude konečne tak fungovať aj u nás.

Do kedy sa budú vydávať pôvodné EČV?

Vydávanie pôvodných tabuliek potrvá do vyčerpania skladových zásob. Následne sa začnú vydávať nové EČV podľa novely zákona.

V sadzobníku správnych poplatkov v časti VI. DOPRAVA sa vkladá časť Oslobodenie, ktorá znie: „Poplatok za pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom sa nevyberie, ak držiteľ vozidla požiadal o opätovné použitie ponechanej tabuľky s evidenčným číslom podľa osobitného predpisu na iné vozidlo“. Koľko teda predávajúci a kupujúci ušetria?

Ak si predávajúci nechce ponechať svoje EČV, tak kupujúci ušetrí poplatok vo výške 16,50 eur za každú pridelenú tabuľku, dokopy teda 33 € (poplatok za vydanie nových EČV).

Ak si predávajúci svoje EČV ponechá, tak takisto ušetrí poplatok za vydanie nového EČV. Pri špeciálnych EČV vydávaných na mieru je to 331 €.

Prečo došlo v prípade tejto novely o odklad účinnosti?

Hoci bola novela o zmenách EČV pomerne rýchlo schválená, jej účinnosť sa musela posunúť z niekoľkých dôvodov.

Tým hlavným bola nepripravenosti našich informačných systémov, pričom by v rámci objektívnej zodpovednosti mohli pokuty posielať nesprávnym majiteľom vozidiel.

Zároveň by mohlo dôjsť ku komplikáciám aj v prípade už zakúpených diaľničných známok na dané evidenčné číslo.

Hovorí sa v prípade tejto novely aj o ekologickom prínose. O akom konkrétne?

Znovupoužitie pôvodnej tabuľky prináša aj ekologický efekt. Každoročne sa rozstrihá cca. 400 000 jednotlivých tabuliek, čiže touto cestou zároveň aj pomôžeme prírode.

Veľmi ma teší, že táto zmena zákona, ktorá pomôže tisíckam motoristov sa konečne dostane do praxe. Bolo to ťažké, trvalo to dlho, ale výsledok bude určite stáť za to.

tv, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…