Domov Zdravie Ako chrániť svoje telo počas horúčav?

Ako chrániť svoje telo počas horúčav?

0
0

Obdobie roka, na ktoré mnohí čakali celú zimu je späť. Dlhé dni, tropické teploty a teplé letné večery. Letné horúčavy však naše telo veľmi zaťažujú a na nás je, aby sme ho chránili a vyhli sa najčastejším chybám, ktoré robíme.

Horúce dni pôsobia negatívne najmä na malé deti, ktoré ešte nevedia ako sa pred horúčavami chrániť, starších ľudí a tiež ľudí s kardiovaskulárnymi chorobami.

Aj napriek tomu, že nepatríte ani k jednej z menovaných skupín, snažte sa dodržiavať základné pravidlá, aby ste sa vyhli problémom.

Voda je základ

Snáď najdôležitejším pravidlom, ktoré platí počas horúcich dní je dodržiavanie pitného režimu. Samozrejme neplatí len v lete. Pitný režim je potrebné dodržiavať počas celého roka.

V lete je však dôležité, aby bol dodržiavaný ešte striktnejšie. Vo všeobecnosti sa hovorí o 3 litroch vody, ktoré by mal človek vypiť počas dňa. Samozrejme sa však toto číslo mení v závislosti od toho, či vykonávate nejakú fyzickú aktivitu.

Množstvo tekutín tiež treba zvýšiť ak máte problémy so srdcom alebo obličkami. Pokiaľ máte pocit, že pitie studených vôd je tým pravým, mýlite sa. Na hydratáciu organizmu veľmi pomáhajú aj bylinkové a ovocné čaje.

Ak sa skutočne chcete osviežiť určite vynechajte umelo sladené limonády. Skutočným osviežením sú ovocné šťavy, minerálne vody a tiež veľa ovocia.

Zapamätajte si, že káva sa do pitného režimu nepočíta. Práve naopak. Káva má na telo dehydratačný účinok a ak ste si teda svojho kofeínového priateľa ani počas horúčav neodopreli, nezabudnite, že váš príjem tekutín by sa mal ešte zvýšiť.

Letný „dresscode“

Počas horúčav je dôležitý aj správny výber oblečenia. Oblečenie vyberajte podľa toho, aby dokázalo vaše telo ochladiť a prevzdušniť. Medzi najvďačnejšie materiály patrí bavlna, hodváb a ľan.

Okrem materiálu je dôležitá aj správna farba oblečenia. V tejto súvislosti asi netreba pripomínať, že by ste mali uprednostniť svetlejšie prípadne vzorované kúsky z vášho šatníku.

Aj vaším nohám by ste mali dopriať dostatok vzduchu a vyberať skôr sandále a šľapky, ktoré umožnia vaším nohám dýchať. Verte, že keď po celom dni prídete domov, bude sa ľahšie dýchať aj vám.

Ďalším dôležitým prvkom letnej výbavy je pokrývka hlavy. Pred úpalom sa môžete chrániť rôznymi šiltovkami, klobúkmi alebo šatkami.

Slnko ako nepriateľ

K najobľúbenejším aktivitám v lete patrí opaľovanie. Pri chytaní bronzu by ste však tiež mali postupovať tak, aby ste zo slnka neodchádzali červený ako rak.

V prvom rade zabudnite na opaľovanie počas tej časti dňa, kedy to vašej pokožke najviac škodí. Práve v čase obeda medzi 11. a 15. hodinou by ste sa priamemu slnku mali vyhnúť.

Keď však nemáte na výber a na slnku sa počas týchto hodín predsa len zdržiavate, nezabudnite na to, že dávku opaľovacieho krému by ste mali zvýšiť. Opaľovací krém je nutnosť aj v prípade, že sa slnko skrýva za oblakmi.

Môžete mať síce pocit, že vaša pokožka ochranu nepotrebuje, opak je však pravdou. Pri kúpe správneho opaľovacieho krému skontrolujte, či obsahuje ochrannú zložku proti UVA a UVB žiareniu.

Samozrejme správny výber faktoru závisí od viacerých podmienok. Pokožka každého je iná, a preto si sami odsledujte, ktorý z nich vám vyhovuje najviac, aby ste sa vyhli spáleniu. Tiež to závisí aj od toho, kde sa zdržiavate.

Pri dlhšom pobyte pri vode zvoľte opaľovací krém s vyšším faktorom podobne ako v prípade, že sa zdržiavate vo vyšších nadmorských výškach. Ak sa chystáte k vode nezabudnite aj na to, že opaľovací krém by mal byť vodeodolný.

Pri krémovaní sa často zabúda na takzvané skryté miesta, ktorým však slnko tiež môže uškodiť. Nezabúdajte preto na uši, nos a iné záhyby na tele. Pri opaľovaní chráňte aj svoje oči.

Najvhodnejšie sú slnečné okuliare, ktoré vás chránia pred spomínaným UVA a UVB žiarením. Priame slnko totiž môže vašim očiam spôsobiť šedý zákal.

Ak ste nejakú z vyššie uvedených rád podcenili a spálili ste sa, túto časť určite nepodceňte. Hneď ako zistíte, že vaša pokožka červenie, naneste na ňu panthenol, ktorý ju upokojí. Staré známe sú aj recepty starých mám, ktoré radia kyslú smotanu prípadne obklady z roztoku sódy bikarbóny.

Starostlivosť o domácich miláčikov v lete

Horúčavy neškodia len ľuďom, ale aj našim domácim miláčikom. V podstate pre nich platia rovnaké pravidlá ako pre nás. Veľa vody, tieň, ľahšia strava či menšia fyzická aktivita sú dôležitými pravidlami, ak ich chcete ochrániť pred kolapsom.

Dbajte však aj na to, aby sa nemuseli prechádzať po rozhorúčenom asfalte. Ten totiž veľmi škodí ich labkám. Zvoľte preto menej rozhorúčené povrchy ako napríklad trávu. Ak máte dlhosrstého miláčika veľmi dobre spravíte, ak ho na leto ostriháte.

Nevoľnosti, úpal a kolaps organizmu sú práve v lete veľmi častými javmi. Ak sa však budete správať podľa vyššie spomenutých pravidiel, môžete sa im vyhnúť a horúce letné dni si užiť naplno.

puma, foto: shutterstock, depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…