Domov História Ako fungoval volebný proces keď nám vládli komunisti?

Ako fungoval volebný proces keď nám vládli komunisti?

0
0

V týchto dňoch si pripomíname 28 rokov odvtedy ako si vo voľbách môžeme vybrať medzi viacerými kandidátmi. Voľby, ktoré sa konali 8. júna 1990 boli od roku 1946 prvými demokratickými voľbami na našom území.

V dnešnej demokratickej spoločnosti, v ktorej máme slobodu prejavu, združovania, právo voliť a mnoho iných práv a slobôd, ktoré sú charakteristické pre modernú demokratickú spoločnosť, je pre mladých ľudí náročné predstaviť si život pred rokom 1989.

Niektorí ho nezažili, niektorí si ho nepamätajú a iní si ho vyskúšali na vlastnej koži. Pre ľudí narodených neskôr je teda na mieste priblížiť im minulý režim a hlavne to, akým spôsobom fungovali voľby, ktoré podliehali kontrole najdôležitejšej politickej strany.

Povinnosť, nie právo

Z viacerých strán ešte aj dnes počujete vetu: „Treba si splniť svoju občiansku povinnosť“. Voľby v demokracii však nie sú povinnosťou. Ide o právo, za ktoré bojovali naši predkovia už niekoľko storočí dozadu.

Dnes je volebná účasť podceňovaná a k urnám chodí čoraz menej ľudí. Keď bolo Československo pod vládou komunistov, voliť musel ísť každý. Tí, ktorí kvôli zdravotnému stavu nemohli ísť priamo do volebnej miestnosti, si vďaka volebnej komisii mohli odvoliť priamo z domu.

Dokonca bolo v niektorých prípadoch dovolené, aby rodičia hodili hlasovací lístok za svoje dieťa prípadne deti za svojich rodičov.

Existovali aj podniky, ktorých zamestnanci chodili voliť spoločne, aby sa volieb skutočne zúčastnil každý. Za neúčasť vo voľbách totiž ľuďom hrozil trest v podobe vyhodenia z práce.

Víťazi známi už pred voľbami

V takýchto voľbách nebol dodržiavaný ani princíp tajnosti. Veď načo by aj, keď za vás rozhodujú iní. Jednoducho ste dostali jednu kandidátku Národného frontu.

Medzi predstaviteľmi Komunistickej strany boli zriedka zastúpené aj mená, ktoré figurovali v stranách ako Strana slobody a Strana národnej obrody.

Komunistickí funkcionári na kandidátku dosadili mená víťazov, o ktorých vedel každý. Plenty vo volebných miestnostiach síce boli, no plnili skôr len dekoratívnu funkciu.

Boli teda nanajvýš zbytočné a na ich využitie sa odhodlal len skutočne málokto. V prípade, že ste sa odvážili s hlasovacím lístkom za plentu schovať okamžite to vzbudzovalo podozrenie a v takomto prípade by ste sa určite nevyhli výsluchu, prečo ste tak spravili.

Do miestnosti s čistou hlavou

Počas volieb sa kládol veľký dôraz aj na bezpečnosť a hladký priebeh volieb. Práve počas volieb platila veľmi prísna prohibícia na predaj alkoholu.

V tento deň by ste si alkohol nekúpili nikde čo malo zaručiť, že k voľbám prídete po vlastných a zakrúžkujete tých správnych kandidátov.

Volebnú účasť, volebné správanie a všetko, čo by mohlo ohroziť hladký priebeh a vtedajší režim, mala pod palcom ŠTB.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…