Domov Zdravie Ako nestratiť pamäť?

Ako nestratiť pamäť?

0
0

Prirodzeným javom u ľudí je zabúdanie. Každého z času na čas zradí pamäť. Ide však o vec, ktorú môžeme precvičovať a vďaka tomu sa dá zabúdanie redukovať.

Pamäť dokáže byť niekedy poriadne zradná. Ide vlastne o rozumovú schopnosť, ktorá presne tak ako my ľudia nie je celkom dokonalá a neomylná.

Pomerne často sa teda stane, že nám vynechá a niečo nám jednoducho vyfučí z hlavy. Je nemožné, aby sme každý podnet zaznamenali ako pamäťovú stopu a uchovali ju na tomto obmedzenom disku.

Na to, aby sa nám podnet dostal až do pamäte, je potrebné prejsť procesom zapamätávania. Ten spočíva v tom, že si daný podnet dokážeme premeniť v takej podobe, ktorú by dokázala naša pamäť stráviť a následne uchovať.

Nepamätáme si len to, čo chceme

Ďalším pomerne častým javom je aj to, že si často pamätáme veci, ktoré až tak nepotrebujeme, prípadne si ich nechceme pamätať. Ide totiž o to, že zapamätanie funguje aj na spontánnosti.

Znamená to teda, že hoci si neuvedomujeme, že sa daný podnet ukladá do tohto úložiska, nedokážeme tomu zabrániť a vytvára sa z neho pamäťová stopa.

Opačným typom zapamätávania je to zámerné. Dochádza k nemu najmä učením, kedy sa snažíme, aby z toho čo sme zažili, prečítali alebo videli sa čo najviac do našej pamäte uložilo.

Náš mozog však ešte dokáže tieto podnety rozdeliť do dlhodobej, prípadne krátkodobej pamäte. Krátkodobá pamäť je omnoho menšie úložisko ako tá dlhodobá.  Podľa zistení sa do nej nezmestí viac ako 9 položiek. My však vieme dosiahnuť, aby sa podnety z krátkodobej pamäte nestrácali.

Naopak my ich dokážeme presunúť do tej dlhodobej a dokážeme si ich vybaviť práve vtedy, keď to budeme potrebovať. Na to, aby bolo zámerné zapamätávanie čo najefektívnejšie, existuje niekoľko tipov a trikov.

1. Nenechaj mozog vychladnúť

Možno sme zvyknutí, že ak chceme, aby nám orgány pracovali čo najdlhšie a najlepšie, mali by sme ich čo najmenej zamestnávať. Na presne opačnom princípe však funguje náš mozog.

V prípade, že chcete, aby vás pamäť zrádzala čo najmenej, je potrebné váš mozog neustále zamestnávať. V tomto prípade funguje náš mozog tak, ako naše svaly.

Pri čo najčastejšom tréningu sa zlepšuje a my môžeme už po niekoľkých aktivitách, ktorými ho zamestnáme vidieť, že sa posúvame dopredu. Či už teda zvolíte čítanie kníh, učenie cudzích jazykov alebo lúštenie krížoviek či logických úloh je len na vás.

Každou takouto aktivitou dosiahnete, že nenecháte mozog vychladnúť, za čo budete v neskoršom veku vďační.

2. Zvoľte správne pamäťové techniky

Ďalším dôležitým a veľmi nápomocným trikom je zvoliť správnu pamäťovú techniku. Neexistuje však jediná a univerzálna technika, ktorá funguje na každého.

Pre jednoduchšie zapamätanie vám veľmi nápomocnou môže byť myšlienková mapa. Postup jej zostrojenia je veľmi jednoduchý. Potrebovať budete len papier, pero a farebné fixky.

Do stredu papiera si do bubliny napíšete kľúčové slovo, ktoré následne rozvetvujete a pridávate k nemu informácie, ktoré si potrebujete zapamätať.

Aby ste váš mozog ešte viac zaujali, mapu si môžete vyfarbovať, čo zabráni tomu, aby vás učenie unavovalo a nudilo. Pri učení tiež veľmi pomáhajú mnemotechnické pomôcky.

Ide vlastne o to, že si informáciu, ktorú sa snažíte zapamätať, spojíte s nejakou vetou, básničkou, príbehom, prípadne k nej nájdete rým. Takmer každému sa vďaka správnej mnemotechnickej pomôcke „šetri sedem oslov“ okamžite vybaví polomer Zeme.

Medzi ďalšie efektívne techniky tiež zaraďujeme kartičky. Tie sa dajú najlepšie využiť najmä pri učení cudzieho jazyka. Ďalším trikom je tiež neustále opakovanie informácie, ktorú potrebujete uchovať vo vašej pamäti.

3. Zdravý životný štýl

Možno to bude znieť ako klišé, ale zapamätávaniu veľmi napomáha aj správna životospráva. Tá spočíva v zdravom jedle, dostatočnom pitnom režime a častom cvičení.

Zabúdať nemôžeme ani na pravidelný spánok, aby si náš večne zamestnaný mozog mohol aj oddýchnuť a na chvíľku vypnúť.

4. V správnom čase na správnom mieste

Efektívne učenie je také, kedy dokážete čo najviac podnetov spracovať tak, aby ste si ich zapamätali. Efektívnosť však spočíva aj v správnom naladení, príjemnom prostredí a tiež vyhovujúcom čase.

Najviac si zapamätáte v prípade, ak ste v psychickej pohode. Choroba, stres alebo smútok je v takomto prípade neprijateľná a dokáže to dokonca zabrániť správnej činnosti vášho mozgu.

Dôležitý je tiež výber správneho prostredia, ktoré bude pre vás čo najpríjemnejšie. Opäť každému vyhovuje niečo iné a vy teda musíte zistiť, kde vám proces zapamätávania ide najjednoduchšie.

V neposlednom rade je to aj výber správnej hodiny. Samozrejme nie je dobré, aby ste pri učení trávili celé hodiny. Po určitom čase je váš mozog totiž vyčerpaný a jeho dlhé unavovanie je viac na škodu ako na osoh.

Tiež sa nečudujte ak mozog správne nefunguje v nočných hodinách. Nechajte ho radšej oddýchnuť do druhého dňa.

puma, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…