Domov Zdravie Ako prežiť horúce leto v zdraví

Ako prežiť horúce leto v zdraví

0
0

Letá bývajú v posledných rokoch čoraz teplejšie. O tom svedčí aj to, ktoré prežívame práve teraz. Za sebou máme niekoľko horúcich týždňov a podľa dlhodobých predpovedí sa budeme takto potiť takmer do konca augusta. Hoci nám horúce slnečné počasie vyhovuje pokiaľ ide o letné dovolenky, vysoké teploty nášmu telu neprospievajú a môžu spôsobiť veľké zdravotné komplikácie. Poradíme Vám, aké hlavné zásady by ste mali dodržiavať, aby ste toto horúce leto prežili v zdraví.

Pitný režim

Azda tou najhlavnejšou zásadou počas horúcich letných dní je dodržiavanie pitného režimu. Na dehydratáciu by si mal dávať pozor každý, najmä športovci a ľudia pracujúci vo vonkajších či neklimatizovaných priestoroch, no najohrozenejší sú seniori a deti.

Organizmus seniorov obsahuje menej tekutín, niektorí tiež majú zdravotné ťažkosti alebo užívajú lieky, ktoré môžu spôsobovať vyššie straty vody močením.

„Taktiež nepociťujú smäd a často z dôvodu zhoršenej mobility či zdravotného stavu nie sú schopní sami prijať tekutiny, alebo nepijú, lebo nechcú chodiť na toaletu.

Preto ich k požívaniu tekutín je často potrebné nabádať,“ hovorí lekárka Natália Šranková z poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave.

Odporúča sa, aby seniori neprijímali veľké množstvo tekutín naraz, ale frekventovane v menších dávkach a rovnomerne počas celého dňa.

U detí je obsah vody v tele vyšší, ich metabolizmus však prebieha rýchlejšie a ich kompenzačné mechanizmy a rezervy sú menšie ako u dospelých, priblížil RÚVZ.

Poznamenal, že deti zabúdajú pri hre a športe piť, a preto je nevyhnutná pravidelná kontrola pitného režimu zodpovednou osobou a nevyhnutný je aj správny návyk pravidelného pitia.

Dehydratácia

Dehydratácia, teda nedostatočné množstvo tekutín v tele, sa môže prejaviť napríklad suchými perami, tmavším močom, závratmi, bolesťami hlavy, únavou či podráždenosťou.

Pri prehlbovaní stavu môže dochádzať k zníženej elasticite kože, zníženej tvorbe slín, sĺz a moču. Je možné pozorovať vpadnuté oči, zrýchlený pulz a môže nastať až dezorientácia a poruchy vedomia.

V ťažkých stavoch môže nastať i šok z nedostatku tekutín. „Ak príznaky dehydratácie neprechádzajú, prehlbujú sa alebo ide o vážnejší stav dehydratácie, je potrebný odborný lekársky zásah,“ radí RÚVZ.

Pri ľahkej dehydratácii stačí podľa odborníkov doplnenie hladiny tekutín v tele pomocou čistej vody, prípadne rehydratačných roztokov.

„Tekutiny je treba dopĺňať primerane, nie nárazovo vo veľkých objemoch. Dôležité je zabezpečiť pokojový režim, vhodnú teplotu prostredia,“ priblížilo RÚVZ.

Vysvetlilo, že dostatočným pravidelným príjmom tekutín, ako i vhodnou stravou so zvýšeným podielom ovocia a zeleniny je možné predísť dehydratácii.

Vhodným nápojom je čistá voda, prípadne napríklad ochutená čerstvým citrónom, prípadne aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy riedené vodou.

Čierny čaj, káva a alkohol nie sú vhodné, keďže majú močopudný účinok. Zároveň nevhodné sú aj balené sladené nápoje s vysokým podielom cukru.

Koľko vody treba vypiť?

Vo všeobecnosti platí, že počas horúčav by mali ľudia denne vypiť aspoň jeden a pol až tri litre tekutín.

„Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je u každého človeka individuálne. Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu.

Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti,“ priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

Viac vody by mali vypiť ľudia, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo priebežne, teda v menších dávkach a častejšie, ideálne ešte pred pocitom smädu. 

Obmedzenie pohybu na slnku

Ďalšou dôležitou zásadou je obmedzenie pobytu na slnku. Najlepšie je obmedziť ho na skoré ranné a podvečerné hodiny.

Upozorňuje na to aj ÚVZ SR s tým, že vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie. Odborníci radia vyhýbať sa pohybu na slnku v čase medzi 10.00 až 16.00 h.

„Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny,“ podotkla Račková.

Upozornila, že deti mladšie ako rok by sa slnečnému žiareniu nemali vystavovať vôbec.

V exteriéri je pre všetkých vhodné chrániť sa vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.

Pozor si tiež treba dávať na zvýšenú fyzickú námahu. Pri fyzickej aktivite je dôležité si robiť časté prestávky v tieni. Pri deťoch do troch rokov by sa pokožka nemala vôbec vystavovať priamemu slnečnému žiareniu.

„Deti do šesť mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria.

Chránime ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie,“ povedala vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade.

Deti a zvieratá by tiež nikdy nemali ostať v zaparkovanom aute.

Nepodceňte riziko úpalu

Počas horúčav je dôležité nepodceniť riziko úpalu a úžehu. Úpal môže skomplikovať ochorenia srdcovocievneho a pľúcneho systému, cukrovku i neurologické ochorenia.

Upozornila na to primárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Handlovej Miriam Kvostková.

„Úpal sa spravidla prejaví okamžite. K jeho najčastejším príznakom patria bolesť hlavy, zrýchlený tep, kŕče, celková malátnosť, únava, zvýšená teplota a pocit na zvracanie,“ načrtla Kvostková.

Počas najvyšších teplôt podľa nej môžu prísť aj mdloby, v takých prípadoch je dôležité navštíviť lekára.

„Zaujímavosťou je to, že s úpalom sa nespája spálenie. To znamená, že ho môžete mať aj vtedy, ak je vaša pokožka úplne bledá,“ podotkla.

Prehriatie organizmu je pre seniorov rovnako nebezpečné ako infarkt, kombinácia vysokých denných teplôt, vyššieho veku a s ním súvisiacich diagnóz totiž môže byť doslova smrteľná, zdôraznila geriatrička.

„Telesná teplota sa môže zvýšiť nielen ako dôsledok jednorazového nechráneného pobytu na slnku, ale aj postupne, keď je senior vystavený vysokým teplotám niekoľko dní po sebe. Môže pritom ísť o život ohrozujúci stav,“ priblížila lekárka.

Úpal môže podľa nej skomplikovať ochorenia srdcovocievneho a pľúcneho systému, taktiež u pacientov s cukrovkou môže dôjsť rýchlo k dehydratácii, čo potom vedie ku zhoršeniu obličkových funkcií.

Ani pacientom s neurologickými ochoreniami vysoké teploty neprospievajú.

„Proti úpalu treba bojovať čo najrýchlejšie, organizmus je potrebné schladiť. Preto sa treba zdržiavať v chládku, najlepšie vo vnútri, kde je možnosť ľahnúť si, napiť sa studenej vody.

Treba piť dostatočné množstvo tekutín, umyť sa chladnou vodou alebo studenými obkladmi. Tie sa prikladajú na hlavu, krk a slabiny,“ vysvetlila lekárka.

Správna liečba by mala podľa nej zaistiť zlepšenie do 30 až 40 minút. „Ak je zle aj po dlhšej dobe, je nutné navštíviť lekára,“ dodala.

Oblečenie

Riziká spojené s horúčavami znižuje aj vhodné oblečenie. Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov.

Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože bránia odparovaniu potu. ÚVZ pripomenul, že je potrebné chrániť sa v exteriéri pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.

Zároveň je dôležité myslieť na ochranu hlavy, hry v tieni a špeciálny odev chrániaci kožu pred ultrafialovým (UV) žiarením. „Najlepšie chránia farebné odevy.

Tenké, biele alebo dokonca vlhké tkaniny našu pokožku chránia menej. Syntetické materiály prepúšťajú menej UV žiarenia ako bavlnené vlákna,“ doplnila lekárka.

Citlivosť pokožky

Niektoré typy kože sú citlivejšie na nežiadúce účinky slnečnej radiácie. Upozornila na to primárka Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca Katarína Drotárová.

Ľudská koža vykazuje určité rasové odchýlky, ktoré sa prejavujú odlišnou farbou pokožky. V našom zemepisnom pásme rozlišujeme štyri fototypy, podľa farby pleti, očí, vlasov a toho, či sa pri opaľovaní spália alebo opália.

Najnáchylnejším je podľa Drotárovej prvý typ, kombinácia ryšavých vlasov a modrých očí. Ten pri opálení nikdy nezhnedne a vždy sčervená.

„Genetická predispozícia má význam pri vzniku melazmy – hnedé fľaky na tvári. Ak niekto v rodine melazmu mal, je vyšší predpoklad, že tmavé škvrny na tvári postihnú aj ďalšie generácie,“ povedala Drotárová.

Môže ju podľa jej slov spôsobiť slnko, ale aj hormonálne zmeny. Často sa objavuje u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu alebo počas tehotenstva.

„Hyperpigmentované škvrny môžu vznikať na tvári a krku aj po použití parfémov, éterických olejov v kozmetologických prípravkov s následným vystavením pokožky slnečnej radiácii,“ doplnila primárka.

Ozrejmila, že môže vzniknúť ako dôsledok prekonaného zápalu na koži, ale aj prejavom niektorých vnútorných ochorení, napríklad pečene, či životného štýlu.

„My, kožní lekári, odporúčame jednoduchú prevenciu. Vyhýbať sa slnečnému žiareniu a aplikovať opaľovacie krémy s najvyšším ochranným faktorom,“ zhrnula Drotárova.

Už existujúce hyperpigmentácie sa dajú podľa nej liečiť vhodnými krémami s bieliacim účinkom, ale napríklad aj chemickým peelingom či laserom. 

Špecifickým prípadom je detská pokožka, na ktotrú by sme nemali nanášať ten istý krém, ako používame my, dospelí. „Treba používať krémy špeciálne určené pre detičky, väčšinou s fyzikálnym filtrom a vysokým ochranným faktorom,“ dodala lekárka.

Leto ešte ani zďaleka nekončí a zdá sa, že si slnečných dní užijeme ešte dosť. Aby ste si však letnú pohodu neskomplikovali, dbajte o ochranu pred horúcimi slnčnými lúčmi. Prajeme krásny zvyšok leta.

Martina Milá, TASR, foto: shutterstock, depositphotos  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…