Domov História Ako sa 1. máj stal Sviatkom práce?

Ako sa 1. máj stal Sviatkom práce?

0
0

1. máj je prvým dňom mesiaca, ktorý sa nesie v znamení lásky. Spája sa s ním viacero tradícií. Mládenci chodili po dedine a stavali slobodným dievčatám vo dvore vyzdobené máje. Zaľúbené páry sa zas na znak lásky mali pobozkať pod rozkvitnutou čerešňou. V minulosti, najmä v časoch komunizmu, bol ale tento deň venovaný niečomu celkom inému ako láske a tradíciám.

Prvýkrát bol 1. máj oslavovaný v roku 1890. Oslavy sa konali vo viacerých krajinách ako Rakúsko‑Uhorsko, Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Dánsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko či Spojené štáty.

21. júla 1889 bol totiž v Paríži ustanovujúcim kongresom 2. internacionály vyhlásený za Deň medzinárodnej solidarity pracujúcich. Súvisí to s udalosťami z roku 1886, kedy sa uskutočnili protesty chicagských robotníkov.

Podceňovaní ťažko pracujúci

Demonštrácie, ktoré sa uskutočnili v americkom Chicagu 1. až 3. mája 1886, boli vyvrcholením nespokojnosti chicagských robotníkov. Tí prostredníctvom nich bojovali za svoje práva a lepšie postavenie v spoločnosti.

Jednou z ich základných požiadaviek bolo stanovenie 8-hodinovej pracovnej doby. Aj napriek tomu, že už v roku 1878 sa im neprestávajúcim nátlakom podarilo Kongres prinútiť prijať zákon, ktorý by ju zaviedol, v praxi sa príliš neprejavoval.

Podnikatelia a zamestnávatelia ho poväčšine ignorovali. Tak im neostávalo nič iné, ako opäť vyjsť do ulíc a znova bojovať. Robotníci si však predtým ani len nevedeli predstaviť, čo demonštráciou spustia.

Narazili totiž na dobre pripravenú políciu, ktorá sa rozhodla nespokojných robotníkov za každú cenu umlčať. Krvavým dňom bol 3. máj, kedy polícia spustila sa streľbu na štrajkujúcich.

Zranení pri nej boli desiatky demonštrantov, šiesti prišli o život a organizátori protestov boli zatknutí. To však ešte nebol koniec tragických udalostí.

Nasledujúci deň bola medzi účastníkov protestu na námestí Haymarket hodená bomba, ktorá usmrtila štyroch robotníkov a tiež sedem policajtov. Práve táto príležitosť sa politikom zdala vhodná na to, aby začali vykonštruovaný súdny proces.

Obvinení a následne aj odsúdení na smrť boli August Spies, Albert Parsons, Adolph Fisher, George Engel a Louis Lingg.

Na počesť ich a tiež ďalších robotníkov, ktorým sa tieto protesty stali osudné, sa podľa rozhodnutia ustanovujúceho kongresu 2. internacionály stal 1. máj Dňom medzinárodnej solidarity pracujúcich a od roku 1890 sa konali slávnostné zhromaždenia, ktorými si ľudia každoročne tieto tragické udalosti pripomínali.

Symbol socializmu?

Často sa stretávame s názorom, že 1. máj bol akýmsi symbolom socializmu. To však vylučuje skutočnosť, že 1. máj si ako Sviatok práce pripomínalo aj hitlerovské Nemecko.

Jeho režim si dokonca tento sviatok osvojil natoľko, že Tretia ríša ním oslavovala nemeckú prácu, a tak bol nakrátko v roku 1939 zrušený.

Pravdou však ostáva, že slávnostné sprievody a zhromaždenia vždy organizovala a kontrolovala vládnuca strana, preto v čase socializmu pripomínali oslavu tohto režimu. Československo začalo 1. máj ako Sviatok práce uznávať už v roku 1919, avšak za oficiálny štátny sviatok bol vyhlásený až v roku 1925.

Tým je aj dodnes, hoci sa v súčasnosti už nestretávame s takými masovými oslavami, ako tomu bolo v minulosti. Významným dňom však naďalej ostáva v Nemecku, kde sa v tento deň konajú pochody a demonštrácie.

Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že história tohto sviatku k nám prišla z USA, tu sa prvomájové oslavy neujali. Dňom práce je tu a rovnako aj v Kanade prvý septembrový pondelok.

Inú podoby dostal sviatok aj v Ruskej federácii. Kým v bývalom Sovietskom zväze bol známy ako Pervomaj, dnes dostal pomenovanie Sviatok jari a práce. Ten využívajú predovšetkým politické strany a hnutia, aby organizovali vlastné politické akcie.

puma, foto: SITA, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…