Domov Zdravie Ako sa dostať do formy pred letom

Ako sa dostať do formy pred letom

0
0

Vonku máme už príjemné slnečné počasie a opäť teda obdobie roka, kedy sa asi všetci snažíme zhodiť pár nadbytočných kilečiek, aby sme v lete vyzerali tip top. Rovnako sa nám núkajú z médií samé ultra rýchle diéty.

Množstvo z týchto diét je absolútne nereálnych, buď si vyžadujú veľa položiek, ktoré si nevieme dovoliť, alebo teda sú založené na nadmernom obmedzovaní stravy, čo je veľmi ťažké si udržať dlhodobo.

Nielenže sú nereálne, ale sú pre vás neuveriteľne zlé. Ak sa vám aj podarí rýchlo schudnúť, je len otázkou času, kedy sa vám kilá vrátia späť.

Čo teda urobiť, aby ste efektívne schudli pred letom? My vám prinášame tú správnu cestu ako dosiahnúť váš cieľ.

Existuje veľa chybných teórií, pokiaľ ide o chudnutie. Jednou z nich je aj teória, kde sa ľudia príliš obmedzujú s jedlom a vykonávajú nadmieru veľa kardio cvičení. To by nebolo úplne nesprávne, pretože jedným z hlavných faktorov chudnutí je práve jedlo. Avšak príliš nízka konzumácia jedla nevedie k strate hmotnosti.

Pri stravovaní je dôležité dodržiavať následovný denný stravovací režim: 3 hlavné jedlá, 3 snacky a 8 pohárov vody. Práve tých 8 pohárov denne vám pomôže vyplaviť toxíny z tela, čo je prínosom pre vašu pokožku a srdce i zároveň sa vám zlepšuje aj trá        venie. Tak dbajte na pitný režim!

Aj keď kardio je dôležité pri chudnutí, práve jeho kombinácia so silovým zaťažením má najväčší vplyv na váhu. Keď posilujete a budujete svoje svaly, vaše telo spáli viac kalórií aj v pokojnom stave. Veľa žien sa bojí práve silového tréningu, pretože sa boja, že sa stanú objemnými.

Netreba sa však báť. Ženské svaly sú úplne odlišné od svalov muža a sú prirodzene menšie, takže sa budete cítiť silnejšie, budete viac vyrysované a mať menej tuku. Prečo to nechcieť?

Ak si môžete dovoliť členstvo v posilňovni, vyskúšajte rôzne hodiny a uvidíte, ktoré sa vám zapáčia. Fitness centrá ponúkajú širokú škálu hodín, ako pre začiatočníkov tak aj pre pokročilých, od Zumby po Combat. Pre príjemnejší zážitok vezmite so sebou svoju priateľku.

Je samozrejmé, že jedlo je asi tou najťažšou časťou pri chudnutí, už len z pohľadu nespočetného množstva pokušenia, ktoré na vás číha z každej strany. V médiách sa objavuje množstvo článkov, ktoré vám kážu, čo jesť prvý týždeň a čomu sa vyhnúť druhý týždeň a to môže byť celkom mätúce.

Najlepšou cestou ako sa začať zdravo stravovať je správna postupnosť. Namiesto eliminácie potravín, siahnite radšej po náhrade. Pri výbere ryže a cestovín, siahnite radšej po hnedej verzii, pretože obsahujú vyšší podiel vlákniny, čo je koniec koncov pre vás prospešnejšie a podľa nás i chutnejšie.

To isté platí pri chlebe. Rozhodne pridajte na zelenine, ovocí, kľudne vyskúšajte rôzne typy šalátov. Rozhodne sa vyvarujte potravinám, ktoré sa odrazia vo vašom páse.

V dôsledku pravidelného stravovania počas celého dňa menej pomyslíte na akékoľvek nezdravé jedlo, či dokonca na nočné prejedanie.

Je úplne v poriadku si dopriať raz za deň niečo sladké, najlepšie v podobe ovocia a teda raz­‑dvakrát za mesiac si spraviť tzv. cheat day – deň, kedy je povolené úplne všetko, no samozrejme s mierou. Kľúčom stravovania je moderácia!

Emocionálne stravovanie sa stáva čoraz viac populárnejším kvôli stresujúcemu charakteru vášho životného štýlu. Cvičenie pomôže zredukovať stres a zdravšie jedlo vám dopraje pocit spokojnosti.

No však raz za čas, asi každá z vás má deň, keď sa cíti úplne na nič a najradšej by zjedla téglik zmrzliny, celú tortu či pizzu a pozrela si svoj obľúbený film.Kľúčom k riešeniu emočného stravovania je vedome prevziať kontrolu nad situáciou.

Namiesto jedenia si radšej choďte zabehať, dajte si kúpeľ, či nalakujte si nechty alebo jednoducho vyjdite von, zhlboka sa nadýchnite a spýtajte sa sami seba, či naozaj chcete jesť.

Ak naozaj bojujete s ovládaním sa, odporúčame vám viesť si jedálny denník. Presne si zaznamenajte, čo ste konzumovali počas dňa, ako ste sa po tomto jedle cítili, a teda aj aký ste mali deň.

Na konci dňa si urobte k daným jedlám poznámky, či ste dané jedlo chceli alebo nechceli zjesť, rovnako či je zdravé alebo nezdravé. Je dosť pravdepodobné, že takto získate kontrolu nad sami sebou, chce to len čas! K jedlu a cvičeniu pridajte aj spánok.

Pri chudnutí je nevyhnutné si dopriať spánok 7-8 hodín. Znížite stres, a počas dňa sa budete cítiť energickejšie a sviežo. Pokúste sa nájsť si dennú rutinu, kedy budete vstávať, jesť, cvičiť a kedy pôjdete spať. Pred spaním sa taktiež vyvarujte používaniu mobilu!

Na záver si to zhrnieme do niekoľkých dôležitých bodov:

  • Nemusíte jesť menej, stačí jesť správne.
  • Vychutnajte si cvičenie, snažte sa kombinovať silové tréningy s kardiom trikrát týždenne po dobu 30-60 minút.
  • Jedzte tri hlavné jedlá denne a snacky pomedzi ne.
  • Voda je váš najlepší priateľ. Pite!
  • Zabráňte ponocovaniu.
  • Ovládajte emocionálne stravovanie.
  • Doprajte si najmenej 7-8 hodín spánku za noc.

Postupujte podľa týchto 7 jednoduchých krokov a onedlho budete mať „letné telo“, ktoré ste vždy chceli. Prirodzene zmeníte svoj životný štýl k lepšiemu, budete veselší a to vám prinesie množstvo zdravotných výhod, ktoré budú dôsledkom zdravého stravovania a cvičenia. Váš výzor bude len bonus! Takže s chuťou do toho!

Michaela Procner, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Cyklobus je späť!

Bezpečnostné opatrenia v ostatných mesiacoch zasiahli do našich každodenných životov. Ovpl…