Domov Zahraničie Ako sa talianske parlamentné voľby blížia, mení sa aj postoj lídrov politických strán k Európskej únii

Ako sa talianske parlamentné voľby blížia, mení sa aj postoj lídrov politických strán k Európskej únii

0
0

Talianski lídri politických strán postupne upúšťajú od protieurópskych hesiel zo svojej volebnej kampane. Keďže sa talianskej ekonomike začína dariť, a hospodársky rast je podstatne lepší ako za posledných desať rokov, aj nálady obyvateľstva sa menia, a teda ani výrazné protieurópske naladenie nemá teraz tú správnu voličskú odozvu.

Voľby v Taliansku sa podľa rozhodnutia talianskeho prezidenta Sergio Mattarella uskutočnia 4. marca tohto roku. Prvá fáza kampane bola poznačená výzvou prezidenta Mattarela, aby boli kandidujúce strany konkrétne a realistické vo svojich sľuboch, a zároveň sa snažil o mobilizáciu účasti na voľbách.

Taliansky volebný systém

Parlamentné voľby v Taliansku sa konanú každých 5 rokov. Samotný parlament je tvorený dvoma komorami. Dolnou komorou je Poslanecká snemovňa, ktorá má 630 poslancov a hornou komorou je Senát, ktorý má 315 senátorov (bez doživotne menovaných senátorov, ktorých je dnes len okolo 5).

Kompetenčne majú obe komory parlamentu rovnocenné postavenie a voľby sa do oboch komôr konajú súčasne. Kandidát na senátora musí mať viac ako 40 rokov a kandidát za poslanca musí byť starší ako 25 rokov, pričom voliť môže každý taliansky občan starší ako 18 rokov.

Hlavná téma kampane – migrácia

Najväčšou témou volebnej kampane je samozrejme migrácia, ktorú talianske obyvateľstvo dlhodobo pociťuje ako najväčší problém, keďže krajina patrí medzi hlavné trasy prichádzajúcich migrantov do EÚ.

Súčasné prieskumy však naznačujú, že väčšina obyvateľstva ju síce vníma ako hlavnú prioritu, ale zároveň očakáva, že Európska únia urobí viac v tejto oblasti a pomôže Taliansku.

Podľa nedávnych prieskumov je podpora EÚ medzi talianskou verejnosťou na úrovni menšej ako 40 %, čo prispieva aj nárastu hlasov pre populistickú stranu Hnutie piatich hviezd.

Hlavné politické strany, ktoré majú šancu uspieť vo voľbách, sú stredo‑ ľavá koalícia vedená Demokratickou stranou a stredo‑pravá koalícia vedená stranou Forza Italia, populistické a antisystémové Hnutie piatich hviezd, ľavicová aliancia Free and Equal, ako aj xenofóbna Liga severu, či ďalšie stany.

Predvolebné odhady a budúce zloženie novej vlády

Prieskumy verejnej mienky ako aj väčšina analytikov sa zhoduje, že víťaz volieb dnes nie je známy, čomu prispieva pomerne zložitý nový volebný systém a najmä v kontexte kandidátov s relatívnym väčšinovým volebným systémom, ktorí nemusia dodržať stranícku líniu.

Odhaduje sa, že to môže priniesť nerozhodný stav a potrebu vytvárania širokých koalícií. Analytici odhadujú, že výsledkom nakoniec môže byť široká koalícia troch v predvolebných prieskumoch najsilnejších strán Demokratickou stranou, stranou Forza Italia a Hnutím piatich hviezd.

Nový volebný systém zamieša kartami

V dôsledku referenda z roku 2016 a dvoch rôznych rozhodnutí ústavného súdu sa zmenil aj volebný systém. Táto zmena je radikálna. Volič bude môcť voliť 3 rôznymi spôsobmi, samotný systém sa volá „uninominali“, teda voľba relatívnej väčšiny v kombinácii so systémom pomerného zastúpenia.

Samotný systém je pomerne zložitý a prináša rôznorodosť do výsledkov volieb.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…