Domov Zdravie Ako správne skladovať potraviny, aby sme zachovali ich čerstvosť

Ako správne skladovať potraviny, aby sme zachovali ich čerstvosť

0
0

Správne skladovanie potravín je hotová veda. Ak totiž chcete uchovať v potravinách zdraviu prospešné látky, je nutné ovládať niekoľko základných pravidiel. Tie sa týkajú najmä toho, ktoré potraviny by sme mali skladovať v chlade a ktoré naopak nie, či dokonca aj toho, ktoré potraviny by sme nemali skladovať spoločne.

V kuchyni sa často dopúšťame chýb, ktorými pripravujeme čerstvé a zdravé potraviny o množstvo vitamínov v nich obsiahnutých. To sa netýka len samotnej tepelnej úpravy, ale tiež toho, čo jej predchádza.

Rozhodujúce v tomto ohľade je tiež ich správne skladovanie, keďže často vôbec nevieme, aké podmienky konkrétna potravina potrebuje, aby zachovala svoje vlastnosti.

Zásady skladovania ovocia a zeleniny

Mnohých chýb sa dopúšťame najmä pri skladovaní ovocia a zeleniny. Práve tie konzumujeme nielen kvôli ich skvelej chuti, ale tiež preto, že obsahujú veľké množstvo vitamínov.

To sa ale môže zmeniť v prípade, že nedodržíme správny postup ich skladovania. V prvom rade by sme mali vedieť, že ovocie a zeleninu by sme pred ich uskladnením nemali umývať.

Pokiaľ sa tieto potraviny s vodou stretnú skôr, ako dôjde k ich príprave, stratia schopnosť brániť sa proti plesniam a hnilobe. To platí najmä pre ovocie a zeleninu, ktoré skladujeme v chladničke.

Pri teplote od -1 do +4 °C by sme mali uskladniť koreňovú zeleninu, listovú zeleninu, bobuľové druhy ovocia či jablká. Miesto ich odpočinku by sa malo nachádzať v spodnej časti chladničky.

Často však do chladničky dávame aj také druhy ovocia a zeleniny, ktoré do nej vôbec nepatria. Týka sa to uhorky, paradajky, papriky, cibule, cesnaku, zemiakov či exotických druhov ovocia.

Tieto by sme mali skladovať na chladnom, suchom a tmavom mieste. Dobré je tiež vedieť, že zemiaky a cibuľa by nemali byť pri sebe, keďže cibuľa napomáha ku klíčeniu zemiakov.

Namiesto nej by sme k zemiakom mohli pridať 2 až 3 jablká, ktoré zabezpečia ich dlhšiu výdrž. Zvláštnu sta- rostlivosť si zaslúži listová zelenina, brokolica, karfiol či špargľa.

Ich vädnutiu zabránite tak, že ich vložíte do misky či pohára s vodou a túto vodu budete pravidelne vymieňať.

Ako uskladniť obilniny a strukoviny?

Pri obilninách a strukovinách sa často stáva, že ich nakupujeme do zásoby. Preto je nutné nájsť im v kuchyni to najvhodnejšie miesto. Ide o pomerne nenáročné potraviny, ktorým stačí tmavé a suché miesto.

Jedinou podmienkou je zabezpečiť ich proti napadnutiu hmyzom. Najlepšou voľbou sú zatváracie sklenené nádoby či klasické zaváracie poháre.

To sa týka sušených strukovín, ktoré takto uskladnené vydržia veľmi dlhý čas. Výnimkou sú čerstvé strukoviny ako zelená fazuľka či čerstvý hrášok, ktoré je vhodné uskladniť v spodných miestach chladničky.

Podobne sú na tom aj múky, ktoré je najlepšie presypať z pôvodného papierového vrecka do sklenenej nádoby a tej nájsť miesto na tmavom mieste.

Mäso vyžaduje zvláštnu starostlivosť

Opatrný treba byť najmä pri mäse. Pokiaľ sa nachádza na nevhodnom mieste, vytvorí sa v ňom veľké množstvo nebezpečných baktérií. Preto je nutné okamžite ako mäso z obchodu prinesiete odložiť ho do chladničky.

To ale len v prípade, že sa chystáte konzumovať ho v najbližšom čase. Ak ste mäso kúpili skôr do zásoby a ešte sa nechystáte pripravovať ho, najvhodnejším miestom je mraznička.

Ďalšou dôležitou zásadou skladovania, ktorá sa týka mäsa, je jeho dôkladné zabalenie, čím predídete nechcenému priamemu kontaktu mäsa s inými potravinami.

Aj správne skladovanie oleja je rozhodujúce

Kuchynské oleje považujeme za potraviny, ktoré nevyžadujú žiadne špeciálne podmienky pri skladovaní. To však celkom nie je pravda.

Ak je totiž olej uskladňovaný nesprávne, vytrácajú sa z neho antioxidanty a napokon stuhne. To sa týka najmä panenských olejov, ktoré je najvhodnejšie skladovať v tmavej fľaši na dverách chladničky.

Ak sa oleje skladujú v priehľadných fľašiach, ktoré prepúšťajú svetlo, rýchlejšie sa kazia. Dbať treba aj na to, aby fľaša, v ktorej je olej skladovaný, bola dostatočne zabezpečená pred vzduchom.

Správne spôsoby skladovania vajec

Chyby robíme aj pri skladovaní vajec. Aj tie, podobne ako mäso, sú pri nesprávnom skladovaní náchylné na rôzne nákazy. Keďže sa pred nimi chceme ochrániť, je nutné vajcia v kuchyni správne uskladniť.

V prvom rade je treba poznať ideálnu teplotu. V prípade vajec je to chladničková teplota 5 až 12°C. Vajcia do chladničky uložíme bez toho, aby sme ich umyli či utreli.

Tým totiž stratia prirodzenú ochrannú bariéru a to umožní baktériám dostať sa do nich. Ďalšou zásadou skladovania vajec je nájsť to správne miesto.

Často sa stretávame s tým, že vo dverách chladničky sa nachádza ukladací priestor práve pre vajcia. Keďže ale chladničku behom dňa otvárame hneď niekoľkokrát, toto miesto nie je pre vajcia tým najvhodnejším.

Vajcia totiž patria medzi potraviny, ktoré sú náchylné na časté zmeny teplôt a vyžadujú skôr stálu skladovaciu teplotu. Mali by sme ich preto uložiť do zadnej časti chladničky.

Väčšina ľudí sa pri skladovaní vajec dopúšťa jednej výraznej chyby. Často totiž vajcia ponechávame v kartónovom obale, v ktorom sme ich kúpili. V nich sa nachádzajú baktérie, ktoré sa môžu ľahko rozšíriť aj do ostatných potravín v chladničke.

Orechy lákajú hmyz

Orechy patria medzi potraviny s vysokým obsahom tukov. Tieto tuky môžu na svetle a vzduchu oxidovať. Najmä ak sú olúpané, je nutné ich uskladniť v tmavej poriadne utesnenej nádobe v stredných miestach dvier chladničky.

Všeobecne ale platí, že olúpané orechy, či už mandle alebo lieskovce, nie je dobré kupovať do zásoby. Vyhovujú najmä hmyzu, ktorý sa v nich ľahko nahromadí a následne sa rozšíri aj medzi ostatné potraviny.

puma, foto: shutterstock, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…