Domov Zdravie Ako v zdraví zvládnuť skúškové obdobie či maturity?

Ako v zdraví zvládnuť skúškové obdobie či maturity?

0
0

Opäť prichádza najstresujúcejšie obdobie pre všetkých školákov a študentov. Tých mladších čaká dobiehanie známok, aby koncoročné vysvedčenie vyzeralo čo najlepšie, kým tí starší riešia skúšky dospelosti či skúškové obdobie. Ako ale tieto povinnosti zvládnuť a pritom si nezničiť zdravie?

Prázdniny už klopú na dvere, no ešte predtým, ako sa z nich školáci a študenti začnú tešiť, musia si splniť všetky školské povinnosti. Obdobie mája je obzvlášť náročné pre maturantov a tiež pre študentov vysokých škôl.

Tí si často školské povinnosti odkladajú na koniec semestra a počas skúškového obdobia sa snažia dobehnúť zanedbané učivo. Stresy s tým spojené však prinášajú množstvo zdravotných problémov, ktorým sa ale dá vyhnúť, ak budete dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Strava dokáže podporiť mozgovú činnosť

Okrem hodín strávených za knihami je nutné nájsť si čas aj na oddych, počas ktorého sa mozog zregeneruje. Mnohí študenti sa učia bez prestávky, aby nepremrhali ani chvíľku.

Čím dlhšie sa totiž učia, tým menej si z toho dokážu zapamätať. Myslieť treba hlavne na pravidelnú stravu, ktorú mnohí počas stresujúceho obdobia podceňujú, či na ňu zabúdajú.

Okrem pravidelnej stravy je ale nutné jesť potraviny, ktoré myslenie podporujú a nezaťažujú už aj tak vysilený žalúdok. Veľmi vhodnou voľbou je dostatočné množstvo ovocia, ktoré telu dodá potrebnú energiu.

Niektoré potraviny dokážu mozog dokonca naštartovať a prekrviť ho. Na to sú veľmi prospešné ryby, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré činnosť mozgu dokonale podporujú.

Namiesto chipsov či nezdravých keksov je popri učení veľmi dobré chrumkať orechy, ktoré takisto podporujú lepšie myslenie. Okrem dostatku vhodných potravín je zvlášť pri učení nutné dbať na dostatočné množstvo tekutín.

Najvhodnejšia pre vysilených študentov je čistá voda či čaj z byliniek, ktoré podporujú mozgovú činnosť.

Cvičenie a spánok netreba zanedbávať

Nezabudnite na pohyb

Popri učení by sa tiež nemalo zabúdať na dostatok pohybu, ktorý v tomto období absentuje. Nemá sa pri tom na mysli trojhodinové cvičenie v posilňovni.

Na odbúranie stresu a zregenerovanie organizmu obzvlášť pomáha pobyt na čerstvom vzduchu. Či už ste milovníkom behu, bicyklovania či len ľahkých prechádzok, všetko má popri vysedávaní za knihami na naše telo blahodarný účinok.

Ďalšou dôležitou súčasťou života, ktorá sa ale počas skúškového zvykne zanedbávať, je spánok. Mnohí študenti si totiž myslia, že ide o zbytočný luxus, počas ktorého toho veľa zameškajú. Opak je však pravdou.

Aj počas takéhoto chaotického obdobia naše telo potrebuje 6 až 8 hodín spánku, počas ktorých sa mozog zregeneruje a pripraví na ďalší deň, počas ktorého bude opäť schopný pracovať na plné obrátky.

Plánovanie základom úspechu

Urobte si plán

Hoci môžete mať pocit, že času je málo, plánovanie či akýsi rozvrh je zbytočnosťou, mýlite sa. Aj to málo času, ktorý vám ostáva sa dá rozdeliť tak, aby ste stihli všetko, čo potrebujete.

V prvom rade je nutné zamýšľať sa nad svojimi schopnosťami a možnosťami už počas prihlasovania sa na skúšky. Pri tom sa treba tiež zamyslieť nad tým, aká je náročnosť skúšky a koľko času potrebujete, aby ste všetko s prehľadom stihli.

Nie je teda správne naplánovať si všetko na jeden týždeň a spoliehať sa na to, že všetko pôjde hravo a viac času zostane potom na oddych. Keď už sú termíny skúšok rozvrhnuté je dobré rozdeliť si učivo na kratšie celky.

Napríklad hodinové učenie, po ktorom bude nasledovať kratšia prestávka. Dôležité je nezanevrieť na rozvrh ani v prípade, že nejde všetko podľa plánov.

Ak sa aj stane, že ste s učením pozadu, dôležité je nestresovať a zachovať si chladnú hlavu. Platí to aj naopak. Ak ste stihli všetko skôr, ako ste si mysleli a nie ste celkom vysilení, siahnite po učive, ktoré máte naplánované na ďalší deň. Uvidíte, že nasledujúci deň vašu aktivitu oceníte.

Zachovajte si chladnú hlavu

Hoci sa so skúškovým neodmysliteľne spája stres a chaos, ide o najhoršiu kombináciu, ktorá môže študenta v časovej tiesni stretnúť. Aj keď je škola pre vás dôležitá, myslite na to, že v živote nastanú omnoho dôležitejšie a náročnejšie okamihy.

Preto sa skúste stresu nepoddať, aj keď to možno znie ako klišé. Jednou z najdôležitejších zásad je pozitívne myslenie, ktoré by ste si mali zachovať aj v prípade, že máte pocit, že situácia, v ktorej sa nachádzate, je nezvládnuteľná.

Ak sa nechcete spoliehať na opravný termín, skúste sa spoľahnúť aspoň na to, že ste spravili všetko pre to, aby ste skúšku úspešne zvládli.

Vypnite všetky rušivé elementy

Každý študent je iný. Niekto pri učení potrebuje hrobové ticho, iný zas uprednostňuje spoločnosť v podobe spolužiaka, s ktorým sa na skúšku môžu spoločne pripraviť.

Nech je to už akokoľvek, pri efektívnom učení platí dôležitá zásada. Býva totiž zvykom, že študent jedným okom sleduje televíziu, prípadne sociálne siete, na ktorých určite pribudne niečo zaujímavé, alebo počúva hudbu.

Najideálnejšie je ale, ak má študent pri učení tiché prostredie bez rušivých elementov, ktoré odpútavajú jeho pozornosť od kníh a zbytočne predlžujú čas učenia.

Odmeňujte sa

Motivácia je niečo, čo nás poháňa vpred a pomáha nám naplniť svoje ciele. Keďže sú práve toto veci, ktoré pri skúškovom zohrávajú dôležitú rolu, skúste sa motivovať menšími odmenami.

Tento princíp spočíva v tom, že si poviete, že po dosiahnutí určitého menšieho cieľa, ako napríklad zvládnutie kapitoly, si doprajete niečo malé, z čoho budete mať pôžitok.

Keď splníte väčší cieľ a zvládnete celú knihu, odmeníte sa niečím väčším. No a najväčšia odmena príde vo chvíli, keď si budete môcť zo zoznamu vymazať úspešne zvládnutú skúšku, na ktorú ste sa svedomito a zodpovedne pripravovali.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…