Domov História Ako vznikla najväčšia burza na svete

Ako vznikla najväčšia burza na svete

0
0

17. mája 1792 sa začala písať história najväčšej burzy na svete. Newyorská burza cenných papierov (NYSE) si počas svojej dlhej histórie prešla vzostupmi a pádmi, ktoré z nej spravili tiež najznámejšiu finančnú inštitúciu sveta.

Keď sa povie Wall Street, asi málokomu ako prvé napadne ulica, ktorá sa nachádza v newyorskom Manhattane. Väčšine ľudí sa hneď vybavia financie a obchodovanie. Aj táto inštitúcia však musela vznikať od základov a prejsť si náročnými etapami svojej existencie.

Na začiatku bolo 24 obchodníkov

Je až neuveriteľné, že počiatky tejto burzy siahajú až 229 rokov dozadu. Presne 17. mája 1792 sa na ulici Wall Street stretlo 24 manhattanských obchodníkov, ktorí spoločne vytvorili Buttonwoodskú dohodu.

V nej sa zaviazali, že sa budú pravidelne stretávať a navzájom si budú vymieňať cenné papiere. Hoci dohoda už bola na svete, založenie burzy sa datuje až od 8. marca 1817.

Súčasný názov New York Stock Exchange vznikol až v roku 1863. Do svojho súčasného sídla na ulici Wall Street sa burza presťahovala v roku 18325. Až do roku 2006 burza fungovala ako nezisková organizácia.

V tomto roku však nastala významná zmena, kedy sa burza premenila na verejne obchodovateľnú firmu, ktorá pracuje s akciami ocenenými trhovou hodnotou.

V júni toho istého roku sa burza spojila s európskou burzovou alianciou Euronext. Vďaka tomuto spojenectvu mohlo vzniknúť prvé transatlantické burzové obchodovanie, z ktorého sa pod názvom NYSE Euronext stala s prehľadom najväčšia svetová burza.

Býk verzus medveď

Vo finančníctve sa pre pomenovanie obdobia prosperity a finančného rastu používa výraz býčie obdobie. Presne opačný význam má obdobie medvedieho trhu, ktoré sa vyznačuje prepadom trhov.

Takýmito obdobiami si musela počas svojej existencie prejsť aj táto slávna burza. Jedným z najčernejších období v histórii burzy je označovaný október 1929, kedy nastal veľký krach na burze.

Vo štvrtok 24. októbra, označovaný tiež čierny štvrtok, milióny akcií zmenili svojich majiteľov. Došlo k vyčerpaniu nákupných príkazov, čo spôsobilo chaos a paniku investorov.

Po tom nasledovala ďalšia vlna predaja akcií za akúkoľvek cenu. V dôsledku toho bolo obchodovanie niekoľkokrát prerušené. Celková finančná strata v tento deň dosiahla viac ako 11 miliárd dolárov.

Napriek obrovskej strate sa však burza opäť dokázala postaviť na nohy a premenila sa na centrum svetovej ekonomiky.

Tradície vyhrávajú nad modernizáciou

Finančné inštitúcie zväčša sídlia v ultramoderných budovách. Budova newyorskej burzy však vyzerá celkom inak. Jej sídlom je krásna historická budova s úchvatnou fasádou.

Pred rokom 2001 mohli do jej útrob nahliadnuť aj zvedaví návštevníci. Teroristické útoky z 11. septembra však zapríčinili sprísnenie bezpečnostných opatrení a verejnosť má dnes do budovy vstup zakázaný.

Najdôležitejším miestom je tzv. burzový parket, kde sa celé obchodovanie odohráva. Táto miestnosť je akýmsi spojením histórie a tradícií s modernými výdobytkami doby, ktorým neunikla ani táto inštitúcia.

Od roku 2007 sa dá na burze obchodovať aj online. Čaro má však priame obchodovanie, kedy sa makléri navzájom prekrikujú. Zaujímavosťou je tiež zvuk zacinkania mosadzným zvonom.

Ten každý deň ohlasuje začiatok a koniec obchodovania. Na zvonček prichádza z času na čas zazvoniť aj známa osobnosť, ktorá sa v tom čase nachádza v New Yorku.

Česť zazvoniť na zvonček mali napríklad olympijský víťaz v plávaní Michael Phelps, bývalý prezident Južnej Ameriky Nelson Mandela, alebo fiktívne postavičky ako Mickey Mouse či Ružový panter.

puma, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…