Domov Cestovanie Akropola v Aténach bola v minulosti dejiskom významných udalostí

Akropola v Aténach bola v minulosti dejiskom významných udalostí

0
0

Ide o komplex stavieb, ktoré sú spoločne symbolom toho klasického gréckeho umenia a kultúry. Celý komplex pozostáva z viacerých častí, ktoré spoločne tvoria významné miesto, ktoré ešte aj dnes navštevuje veľké množstvo turistov z celého sveta.

Jednotlivé stavby boli vybudované nad hlavným mestom Grécka, Aténami. My sme sa pozreli na tie najzaujímavejšie miesta Akropoly a tie miesta, ktoré sa určite oplatí vidieť.

Pôvodný význam slova „akropola“

Slovo „akropola“ v preklade znamená niečo ako horné mesto a tento pojem sa spájal s opevnenými pahorkami. Na týchto miestach sa väčšinou schádzali grécki vladári.

Nachádzali sa tam náboženské budovy a akropola bola súčasťou každého väčšieho gréckeho mesta. Najznámejšia zo všetkých akropol je práve tá v Aténach.

Význam Akropoly v Aténach

Spájala sa s bohyňou Aténou, ktorá bola patrónkou mesta. Komplex budov plnil v minulosti nielen náboženskú, ale aj politickú a kultúrnu funkciu. Bol miestom, kde sa odohrávali najznámejšie grécke mýty, veľkolepé oslavy či významné udalosti histórie mesta.

Súčasti akropoly

Turisti dnes môžu obdivovať štyri najzachovalejšie komplexy budov – vstupnú bránu Propyleje, chrám Atény Niké, monumentálny chrám Partenón a najposvätnejší chrám z celej Akropoly Erechteion.

Tieto budovy boli postavené v druhej polovici 5. storočia pred Kristom za vlády Periklea. Okrem spomínaných pamiatok tam nájdete ešte niekoľko menších stavieb a chrámov.

Vstupná brána Propyleje

Táto brána predstavuje monumentálnu stavbu, ktorou sa vchádza do aténskej Akropoly. V dôsledku peloponézskej vojny však ostala nedokončená. Napriek tomu aj táto brána dotvára celkovú atmosféru Atén.

Chrám Atény Niké

Miesto, na ktorom stojí tento chrám malo strategický význam a slúžilo ako pozorovateľňa a ochrana mesta pred prípadným útokom. Na tomto mieste bola tiež  uctievaná bohyňa Niké, podľa ktorej chrám dostal aj meno. Medzi hlavné charakteristiky stavby dnešného chrámu patrí aj to, že nemá vstupnú sieň.

Chrám Parthenón

Išlo o hlavný chrám antických Atén, bol zasvätený bohyni Aténe, no dnes je možné vidieť už len jeho trosky.

Chrám Erechteion

Tento chrám nebol chrámom, ktorý bol zasvätený len nejakému kultu jedného boha, ale najposvätnejším miestom celej Akropole, domom mnohých božstiev a hrobom mystických panovníkov Atén. A preto sa na tomto mieste dodnes schádza veľké množstvo ľudí, aby sa tam modlili k tomu svojmu bohu.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…