Domov Zdravie Akú tepelnú úpravu jedla v kuchyni zvoliť?

Akú tepelnú úpravu jedla v kuchyni zvoliť?

0
0

Pre zdravý životný štýl je veľmi dôležitým faktorom to, čo zjeme. Okrem tohto smerodajného faktora je ale veľmi podstatným aj ten, akú tepelnú úpravu pri príprave jedla zvolíme. Aj zdravé jedlo sa totiž, kvôli nej, v okamihu môže zmeniť na hrozbu.

Množstvo jedál pred ich konzumáciou vyžaduje ich tepelnú úpravu. Jej význam spočíva v tom, že ničí baktérie a jedlo robí tiež chutnejším.

Príliš vysoké teploty ale jedlu spôsobujú zníženie obsahu vitamínov a tiež vytvorenie škodlivých látok. Preto je nutné, najmä pri jedlách živočíšneho charakteru, zvoliť ten správny spôsob ich tepelnej úpravy.

Varenie v pare, vo vode a dusenie

Najzdravším spôsobom úpravy jedla vo všeobecnosti je varenie v pare. Pri tejto tepelnej úprave sa v jedle zachováva najväčšie množstvo minerálov a vitamínov.

Jeho najväčšou výhodou je to, že sa pri ňom nevyžaduje použitie tuku. Takýmto spôsobom je vhodné upravovať najmä zeleninu či ryby. Aj mäso si ale pri varení v pare zachová najviac živín.

Neuberie mu ani na chuti či vôni. Zdravou alternatívou je dusenie. Na to, aby bolo dusenie zdravé však musíme dodržať niekoľko pravidiel. Prvým z nich je to, aby sme dobu prípravy príliš nepredlžovali.

Ďalším pravidlom je tiež to, aby sme použili len malé množstvo oleja. Mäso teda môžeme najskôr sprudka opiecť na tuku a potom dusiť na cibuli, prípadne zelenine.

Pokrievka, pod ktorou sa mäso pripravuje, by ale mala dokonale na hrniec priliehať. Menej zdravým spôsobom úpravy jedla je varenie vo vode.

Jeho nevýhodou, oproti duseniu, je to, že do vody sa vylučujú zdraviu prospešné látky, čo sa týka najmä zemiakov a zeleniny. Vodu po dovarení vylejeme a s ňou aj vitamíny z jedla, ktoré sa v nej nachádzajú.

Zdravé aj nezdravé pečenie

Kým úpravu jedla v pare a vo vode môžeme zaradiť medzi tie zdravšie spôsoby, pri pečení sa názory odborníkov líšia. Na to, aby sme ho mohli nazvať zdravým, je nutné dodržať niekoľko zásad.

Vďaka dostupnosti rôznych nádob či papierov na pečenie môžeme znížiť spotrebu tuku a tiež zabrániť tomu, aby sa jedlo pripálilo.

Zdravé pečenie teda môžeme docieliť ak namiesto veľkého množstva tuku použijeme spomínaný papier, prípadne alobal. Netreba ale zabúdať na to, že teplota v rúre dosahuje až 200 stupňov, čo zabíja najdôležitejšie živiny v ňom.

Grilovanie na priamom ohni

Grilovanie je obľúbenou činnosťou najmä v období, ktoré nás v najbližších mesiacoch čaká. Grilovačky a opekačky s priateľmi nám síce zdvihnú náladu a zabezpečia psychickú pohodu, no na tú fyzickú pri nich často zabúdame.

Nebezpečenstvá vznikajú, najmä pri grilovaní, nad otvoreným ohňom. Tuk, ktorý do ohňa kvapká totiž produkuje rakovinotvorné látky. Tie sa tvoria aj v pripálenom mäse.

Najväčšou hrozbou v prípade grilovania je teda jednoznačne spálenie pripravovaného jedla. Aj tomu dokážeme efektívne zabrániť a to tak, že využijeme alobal, prípadne tácku.

Ak sa ale aj tak stalo, že jedlo sčernalo, tú časť z neho by sme nemali jesť. Okrem toho, že si ho dostatočne nevychutnáme, konzumujeme tiež veľké množstvo karcinogénov.

Ak ale po ruke nemáme nič, čo by zamedzilo priamemu kontaktu jedla s ohňom, dodržme aspoň jednu zásadu. Tou je, že ako prílohu k mäsu namiesto majonézy, umelých omáčok, alebo bieleho pečiva radšej zvolíme miešaný šalát.

Aj vďaka vitamínom a antioxidantom, ktoré sa v zelenine nachádzajú môžeme docieliť to, aby bolo grilovanie o niečo zdravšie.

Zdravšie spôsoby grilovania

Zdravšou alternatívou proti grilovaniu nad priamym ohňom je grilovanie v plynových prípadne elektrických griloch. Veľmi efektívnym a zdravým spôsobom grilovania je tiež grilovanie na kameni.

Vďaka nemu totiž jedlo neprichádza do priameho kontaktu s ohňom a kameň tiež zamedzuje tomu, aby do ohňa odkvapkávalo veľké množstvo tuku, ktoré sa v okamihu zmení na hrozbu.

Okrem toho, že ide o zdravšie grilovanie, nachádzame v ňom ešte jednu dôležitú výhodu. Jedlo grilované na kameni totiž nestráca ani na vôni a ani na chuti.

Vyprážanie len výnimočne

Jedným z najmenej zdravých spôsobov tepelnej úpravy jedla je vyprážanie na tuku. Takáto príprava jedla má hneď niekoľko nástrah. Prvou je to, že jedlo, ktoré na tuku pripravujeme v ňom doslova pláva a teda ním aj nasiakne.

To jedlu pridá energetickú hodnotu a zvýši riziko vzniku obezity a srdcovocievnych ochorení. Ďalším rizikovým faktorom vyprážania je to, že prebieha pri extrémne vysokých teplotách.

Spojenie mastných kyselín a vysokej teploty spôsobuje vznik karcinogénnych látok. Ak sme sa ale predsa len rozhodli pre nedeľný obed, s ktorým sa neodmysliteľne spája vyprážaný rezeň, dôležité je dbať na to, aby sa takéto jedlo nestalo súčasťou nášho každodenného jedálnička.

Veľmi obľúbenou potravinou sú aj mrazené zemiakové hranolčeky, ktoré vďaka veľkému množstvu oleja rýchlo pripravíme. Mali by ste ale vedieť, že hranolky pripravené na oleji obsahujú 2× viac kalórií ako majonézový zemiakový šalát.

Údenie synonymom nebezpečenstva

Pomaly sa blížiaca Veľká noc pre mnohých znamená zvýšenú konzumáciu údeného mäsa. Nemali by sme ale zabúdať na to, že údenie sa zaraďuje medzi najnezdravšie formy konzervovania potravín.

Pri pôsobení dymu totiž v jedle vznikajú nebezpečné karcinogénne látky. O tie v dnešnom svete vôbec nie je núdza, a teda by sme ich príjem v potravinách mali obmedziť na minimum.

Okrem karcinogénnych látok obsahujú údené jedlá aj veľké množstvo solí, ktoré takisto so zdravou stravou nemajú veľa spoločného.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…