Domov Zdravie Alchýmia proteínov v procese cvičenia a životná energia (1. časť)

Alchýmia proteínov v procese cvičenia a životná energia (1. časť)

0
0

Súčasná doba generujúca stres a mimoriadny tlak na život si vyžaduje na opačnej strane kompenzáciu vo forme relaxu a aktívneho či pasívneho oddychu. Pohyb je základom aktívneho oddychu.

Množstvo ľudí si uvedomuje, že tento svet je možné prežiť len vďaka tomu, že sa zameriame na zdravý životný štýl. Súčasťou neho je aj pohyb a pravidelné cvičenie.

Vo fitnescentrách, na internete, v obchodoch sa na nás zo všetkých strán zosypáva množstvo výživových doplnkov, proteinových prípravkov, ktoré by mali podporovať naše telo pri výkone.

Čo teda potrebujeme, aby sme mohli dosiahnuť maximálny výkon?

Dôležitosť proteínov

Poďme sa teda zamerať na výkon, pohyb a cvičenie. Klasický nutričný pohľad na výživu hovorí o tom, že proteíny zabezpečujú regeneráciu a rast svalovej hmoty. Telo na správne fungovanie potrebuje vždy dostatok proteínov.

Nevie si ich samo priamo syntetizovať, preto ich musí prijať vo forme stravy, a to buď v podobe proteínov, tie rozkladá a následne syntetizuje alebo vo forme aminokyselín ako základných stavebných kameňov týchto pre nás nevyhnutných látok.

Proteíny sú dôležité.

Ten správny pohľad však hovorí o tom, že za tým, aby sme dokázali vyťažiť z proteínov to, čo chceme, je potrebná ešte celá alchýmia následných procesov a látok.

Uprednostnite pestrosť stravy

Stúpajte nahor…

Poďme však od základov. Najideálnejšie je „proteíny“ prijať vo forme esenciálnych a neesenciálnych mastných kyselín, ktoré sa následne už jednoducho syntetizujú na náš, telu zrozumiteľný proteín.

Platí tu však jeden veľmi dôležitý limit, ktorý si mnohí z nás neuvedomujú. Tým limitom je, že využitie aminokyselín z prijatých bielkovín závisí od obsahu najmenej zastúpenej esenciálnej aminokyseliny.

Z prijatých aminokyselín sa ich do telu vlastných proteínov zabuduje len toľko, koľko zodpovedá množstvu najmenej zastúpenej esenciálnej aminokyseliny. Je to veľmi jednoduché, aj keď sa zdá, že je to zložité.

Preto je dôležité, aby sme namiešali stravu čo najpestrejšie. To platí hlavne pre práškové rastlinné proteíny. Je nevyhnutné, aby sme uprednostnili pestrosť pred jednotvárnosťou, pretože príjem ľubovoľnej esenciálnej aminokyseliny vo veľkom nadbytku narušuje metabolizmus ostatných aminokyselín.

Dôležité je na tomto mieste vedieť, že bielkoviny rastlinného pôvodu majú často nedostatok určitých esenciálnych aminokyselín, a to je problém, pretože často aj pri veľkom príjme jednotvárnych proteínov telo z nich nedokáže vyrobiť to, čo od celého procesu očakávame – výkon, rast svalovej hmoty…

Hľadajte ľahko vstrebateľné

Taktiež nie je jedno, aký proteín použijeme. Niektoré proteíny sa veľmi dlho vstrebávajú, a preto napríklad po tréningu potrebujeme rýchlo rozložiteľné proteíny, najlepšie so sacharidmi (zdroj energie) alebo priamo látkami, z ktorých telo samo dokáže syntetizovať proteíny.

Náš organizmus nevie priamo použiť cudzie proteíny. Preto je dôležité, aby sme telu, pred, počas a po tréningu alebo športového výkonu poskytli látky, ktoré dokáže takmer ihneď použiť v procese výkonu alebo momentálnej regenerácie tela.

Treba si uvedomiť, že aminokyseliny v organizme nie je možné skladovať, preto je potrebné pred, počas výkonu a po výkone dodať telu látky, ktoré potrebuje pre maximálny výkon.

Aby bolo všetko živé

K proteínom potrebujeme však telu dodať ďalšie látky, bez ktorých nie je možný žiaden výkon. To sú sacharidy, čiže cukry – energia pre naše bunky, spolu s vitamínmi, minerálmi a enzýmami.

Pre tieto látky platí ešte jeden veľmi dôležitý faktor. Tým je, aby boli čo najmenej „neživé“ a čo najviac „živé“. Každá potravina, rastlina, poživatina sa po odtrhnutí od prírody, od tejto život naplňujúcej prírodnej energie začne automaticky rozkladať.

Svetlo všetko živé oživuje a všetko neživé rozkladá. To je zákon prírody. Preto časom potraviny, bylinky, enzýmy i vitamíny strácajú svoju silu, lebo z nich vyprcháva toto neskutočné univerzálne fluidum.

Všetko prirodzene stráca svoj „magnetizmus“ a stáva sa nekompatibilným s nami, živými organizmami. Už naše staré matere vedeli, že poriadny zdravý bylinkový čaj zo starej bylinky neurobíte.

Bude mať síce aj po dvoch rokoch bylinkovú chuť, ale už nebude mať žiadnu liečivú silu. Preto bylinky nezbierali do zásoby, ale každý rok si ich zbierali nanovo. Túto problematiku rozoberieme podrobnejšie v ďalšom našom článku.

Správna výživa, dostatok všetkých potrebných látok pre telo, je však len prvý pilier z celku, v snahe za dosiahnutím maximálneho výkonu. O ďalších pilieroch si povieme v budúcom čísle týždenníka Koment.

Ing. Pavol Machnič, www.zdravysvet.sk, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…