Domov Cestovanie Americký pamätník Mount Rushmore pripomína najväčších prezidentov USA

Americký pamätník Mount Rushmore pripomína najväčších prezidentov USA

0
0

Pamätník Mount Rushmore National Memorial je považovaný za jednu z najcharakteristickejších pamiatok Spojených štátov. Ročne sa tam prídu pozrieť milióny návštevníkov, ktorí si vážia prácu a úsilie bývalých amerických prezidentov.

Kde sa presne nachádza?

Tento pamätník amerických prezidentov sa nachádza v pohorí Black Hills v Južnej Dakote, vo výške 1 745 m nad morom a dnes ide už o národnú pamiatku, na ktorú je každý Američan právom hrdý.

Vznik pamätníka

Celé dielo sa stavalo neuveriteľných 14 rokov, pretože vytesať do skaly podobizne prezidentov tak, aby sa aj reálne podobali, bolo veľmi náročné. So stavbou sa začalo v roku 1927 a práce boli ukončené v 1941.

Autorom nápadu prezidentských hláv bol historik Doane Robinson, ktorému sa spolu s hlavným architektom Gutzonom Borglumom podarilo presadiť spoločný nápad na prvé miesto spomedzi ostatných návrhov.

Pôvodne mali mať až 140 metrov

Pôvodný projekt plánoval vytvoriť nielen hlavy, ale tiež postavy prezidentov. Takéto postavy by potom merali až 140 metrov. Príčinou prečo sa tak nakoniec nestalo, boli predovšetkým finančné dôvody.

Jaskyňa ukrýva americký poklad

Z druhej strany skaly, teda pamätníka, bola vybudovaná malá jaskyňa a do jej steny sú vložené panely s vytesanou Deklaráciou americkej nezávislosti z roku 1776.

 

Štyria prezidenti

Do skaly sú vytesané 18 metrov vysoké hlavy štyroch najväčších prezidentov Spojených štátov.

George Washington

George Washington sa v roku 1789 stal prvým prezidentom USA. Za jeho vedenia začali fungovať vláda, súdy, ministerstvá, vznikol veľký dopyt po pracovnej sile a priemyselná revolúcia sa dostala aj do Spojených štátov.

Thomas Jefferson

Jefferson bol tretím prezidentom USA. Spomedzi všetkých prezidentov získal najväčšie územia a v roku 1776 vytvoril spolu s Adamsom a Franklinom Deklaráciu americkej nezávislosti, ktorá je ukrytá v spomínanej jaskyni.

Abraham Lincoln

Lincoln do úradu nastúpil ako prvý republikánsky prezident a 16. prezident USA. Bolo to v období druhej fázy Vojny Severu proti Juhu. Zásadne sa vyjadril proti otrokárstvu a všetko sa snažil riešiť vyjednávaním a mierovou cestou.

Theodore Roosevelt

Roosevelt bol 26. prezidentom USA a prezidentom sa stal v čase úpadku priemyselnej revolúcie. Známy je tým, že zaviedol 8-hodinovú pracovnú dobu, povinnosti pre zamestnávateľov, skoncoval s pochybným obchodom, a tiež bojoval proti škodlivým látkam.

Poznáte piateho veľkého Američana?

Black Elk bol účastníkom mnohých indiánsko‑amerických vojen. Účinkoval pri skale zadarmo a snažil sa rozširovať dobré povedomie o pozostatkoch Indiánov.

Takmer 10 rokov bol „piatou tvárou Mount Rushmore“, čím sa stal jedným z najfotografovanejších ľudí na svete. Dnes pod skalou stojí jeho pamätník, a tak návštevníci môžu vidieť spolu pamätníky až piatich veľkých Američanov.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí …