Domov Zahraničie Americký prezident bol vystavený verejnej kritike

Americký prezident bol vystavený verejnej kritike

0
0

Americký prezident Donald Trump čelí dlhodobo kritike za svoje kroky v úrade. Najnovšie prestížny denník The New York Times zverejnil článok, ktorý údajne napísal neznámy vysokopostavený úradník v Trumpovej administratíve.

Ja som súčasťou odporu vo vnútri Trumpovej administratívy“ je názov samotného článku, o ktorom denník tvrdí, že ho napísal anonymný zdroj, ktorý pracuje pre administratívu Donalda Trumpa.

Podľa editorov v redakcii poznajú meno autora článku, no rozhodli sa ho uchovať v tajnosti pre účely bezpečnosti jeho ďalšej práce. Nateraz nie je jasné ani to, či je to muž alebo žena.

Hlavná dilema autora

Obsah článku popisuje, že on a mnohí jeho kolegovia úmyselne nedodržiavajú niektoré nariadenia, ak sa domnievajú, že prezidentov návrh by bol pre krajinu zlý.

Za podstatu problému považujú amorálnosť prezidenta a jeho rozhodovanie bez jasných morálnych hodnôt, ktoré by mali prislúchať kandidátovi republikánskej strany, za ktorú bol zvolený.

Na druhej strane, ale autor článku nepodkopáva republikánske reformy, ktoré boli doposiaľ presadené, ako napríklad daňovú politiku, ale výrazne nesúhlasí s Trumpovou zahraničnou politikou a jeho spolčovaním sa s Ruskom.

Povinnosť autora ochraňovať krajinu

Verí však, že jeho úlohou a úlohou jeho kolegov je ochrániť krajinu pred aktivitami a konaním prezidenta, ktoré škodia záujmom Ameriky. Snažia sa o ochranu demokratických inštitúcií tak, aby zamedzili impulzívnemu konaniu Donalda Trumpa, kým nebude mimo svojej funkcie.

Podľa článku sa niektorí snažia o aktivizáciu 25. dodatku americkej ústavy, ktorá umožňuje odvolanie prezidenta pokiaľ nie je schopný plniť svoje povinnosti.

V prípade úspešnosti by jeho funkciu prevzal viceprezident. No vzhľadom na komplikovanosť procesu sa nikto nehrnie do vládnej a ústavnej krízy, preto zvolili formu odporu.

Trumpova reakcia na zverejnený článok a poľovačka na autora

Donald Trump na následnom mítingu odmietol akékoľvek obvinenia. Hovoril o tom, že ich myšlienky ľudia vo voľbách odmietli a zvolili jeho, teda oni sú amorálni a nie on.

Zároveň prezidentova kancelária žiadala zverejniť meno autora v záujme bezpečnosti štátu. Tiež sa novinári postupne pýtajú vysokopostavených úradníkov, či nie sú autormi článku. Zatiaľ všetci oslovení to odmietli vrátane prvej dámy Melanie Trumpovej alebo viceprezidenta Mika Penca.

Konsekvencie pre budúcnosť

Analytici a komentátori sa predbiehajú v prognózach, aké následky bude mať zverejnený článok pre budúce vzťahy prezidenta s jeho administratívou.  Viacerí nemenovaní členovia sa obávajú impulzívnych reakcií.

Najväčší problém vidia v tom, že mnohí republikáni súkromne kritizujú konanie prezidenta, no na druhú stranu nikto z nich reálne voči prezidentovi verejne nič nepovie. Tento článok teda môže otvoriť väčšiu kritiku z jeho vlastných radov, keďže mlčiaca kritika bola porušená.

Anonymné články v The New York Times

The New York Times vo svojej histórii vydalo len málo článkov, ktoré boli anonymizované. Pre tento ojedinelý krok sa rozhodli na žiadosť autora, ktorého práca by inak bola týmto názorom ohrozená.

Noviny uviedli, že anonymné publikovanie bola jediná možnosť, ako poskytnúť čitateľom dôležitú perspektívu fungovania prezidentovej administratívy.

jus, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Penzie sú o tretinu vyššie ako pred 10 rokmi

Podľa údajov Sociálnej poisťovne vzrástol priemerný starobný dôchodok na Slovensku za posl…