Domov Zahraničie Americký prezident vyhlásil výnimočný stav, obišiel Kongres

Americký prezident vyhlásil výnimočný stav, obišiel Kongres

0
0

Minulý týždeň prišlo k očakávanej udalosti. Po tom, ako sa Donald Trump nedohodol s americkým Kongresom o výške finančnej dotácie na výstavbu múru, vyhlásil výnimočný stav, čím obišiel Kongres a uvoľnil tak dodatočné financie na stavbu múru.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil výnimočný stav na hraniciach s Mexikom, čím získal prístup k miliardám dolárov na výstavbu múru, ktoré mu Kongres odmietol predtým priklepnúť.

Viac ako dva mesiace trvajúci spor medzi prezidentom a Kongresom vyvrcholil neúspechom pre Trumpa. Ten sa však nemienil vzdať svojho plánu, ktorý patril medzi jeho hlavné motívy predvolebnej kampane v roku 2016 a ako sa očakávalo obišiel prostredníctvom tohto aktu samotný Kongres.

Trump vyhlásil výnimočný stav

Počas vyhlásenia výnimočného stavu tvrdil, že príliv nelegálnych migrantov, ako aj organizovaného zločinu a drog z Mexika predstavuje vážnu hrozbu pre americkú národnú bezpečnosť.

Preto sa rozhodol pre vyhlásenie výnimočného stavu, ktorý mu umožňuje prijať krízové rozhodnutia a tiež aj vyčleniť adekvátne finančné prostriedky na riešenie tejto krízy.

Kritici však upozorňujú na to, že situácia na hraniciach nie je taká naliehavá, aby si vyžadovala až takéto opatrenia.

Reakcia demokratov bude jednoznačná

Rozhodnutie prezidenta pobúrilo členov opozičnej demokratickej strany, ktorá ho odsúdila a označila ho za protiústavné. Poukazujú, na to, že pre plnenie svojich sľubov je ochotný aj zneužiť svoje právomoci, len aby sa zavďačil svojim voličom.

Dokonca aj niektorí členovia jeho republikánskej strany boli proti takémuto radikálnemu kroku. Počas argumentácie dokonca dezinterpretoval štatistiky, ktoré vypracovala jeho administratíva a ktoré naznačovali, že situácia nie je až taká kritická.

Čo sa bude diať po vyhlásení výnimočného stavu?

Po tom, ako Trump vyhlásil výnimočný stav, môže presunúť zdroje vo výške skoro 6 miliárd eur na financovanie výstavby múru ako chcel.

Peniaze chce zobrať najmä z peňazí určených na vojenské stavebné projekty, za ktoré sa mali vybudovať vojenské základne a z prostriedkov na boj proti drogám.

Vojaci zatiaľ neidentifikovali, ktoré projekty budú vyradené z dôvodu presunutia financií na výstavbu múru.

Budú sa ho snažiť zastaviť

Na druhú stranu však môže prezident čakať aj žaloby za jeho konanie, čo priznal aj on samotný. Rozhodnutie súdov však môže trvať dlhšie a celý spor môže skončiť až na Najvyššom súde.

Nateraz sa demokrati pokúsia prijať zákon, ktorý by zablokoval rozhodnutie prezidenta, no musia získať aj hlasy republikánov. Presvedčiť ich, aby išli proti vlastnému prezidentovi môže byť náročné, no nie nereálne.

Podľa prieskumov verejnej mienky je väčšina Američanov proti tomuto kroku prezidenta Trumpa.

Precedens pre budúcnosť

Trumpovo vyhlásenie výnimočného stavu nie je výnimočné z hľadiska svojej podstaty, keďže úradujúci prezidenti vyhlásili výnimočný stav aj v minulosti.

Predchádzajúce vyhlásenia sa dotýkali najmä zmrazenia majetku, obchodných blokád alebo premiestňovali vojenské prostriedky na vojenské účely, no nevyužili ich na presmerovanie peňazí pri výslovnom nesúhlase Kongresu. Je to teda po prvýkrát, kedy prezident vyslovene ignoroval vôľu Kongresu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …