Domov Zahraničie Amerika vyslala jasný odkaz Rusku: nové sankcie za kauzu Skripaľovcov

Amerika vyslala jasný odkaz Rusku: nové sankcie za kauzu Skripaľovcov

0
0

Podľa rozhodnutia amerických úradov sankcie nadobudnú účinnosť 22. augusta tohto roka, teda 15 dní po ich oznámení v kongrese.

Sankcie, ktoré USA zavádzajú sú odpoveďou na to, že podľa v súčasnosti známych informácií, je Rusko zodpovedné za použitie nervovoparalytickej látky novičok, ktorý bol vyvíjaný iba v Rusku a následkom ktorého bol vystavený bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija.

Neskôr boli plynu vystavení aj ďalší dvaja britskí občania, pričom jeden z nich zomrel. Rusko obvinenia vytrvalo odmieta.

Útok novičokom

Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija boli v anglickom meste Salisbury vystavený účinkom nervovoparalytickej látky novičok. Neskôr bola plynu vystavená Dawn Sturgessová a jej partner Charlie Rowley, práve Sturgessová zomrela na následky otravy týmto plynom.

Zvýšenie tlaku na Moskvu

Zavedenie sankcií je súčasťou dlhodobejšieho plánu zvýšenia tlaku na Moskvu v dôsledku útoku nervovoparalytickou látkou, ktorý zanechal jednu osobu mŕtvu a niekoľko kriticky chorých. USA najskôr vyhostila 60 ruských štátnych príslušníkov, následne sa pridávajú sankcie, ktoré tento tlak len zvýšia.

Reakcia Trumpa je v súlade s politikou Washingtonu

Americká administratíva informovala Kremeľ, že sankcie nadobudnú účinnosť a aj Donald Trump podľa vyjadrení úradov s nimi súhlasil.

Dôsledky oznámených sankcií

Sankcie sú znakom toho, že USA zavádza prísne opatrenia voči Moskve, aj keď prezident Donald Trump presadzuje zlepšenie vzťahov s ruským náprotivkom Vladimírom Putinom.

Nové opatrenia narušili aj ruský menový trh, kedy hneď po oznámení klesol ruský rubeľ na najnižšiu úroveň od konca roka 2016.

Reakcie dotknutých krajín

Veľká Británia privítala zavedené sankcie zo strany amerických spojencov, pretože podľa nich, len silná medzinárodná reakcia za používanie chemických zbraní môže reálne vyslať signál o neakceptácií takéhoto chovania zo strany iných krajín.

Naopak predseda zahraničného výboru v hornej komore ruského parlamentu Konstantin Kosačev odsúdil takéto sankcie, ktoré nemajú opodstatnenie a nazval USA policajným štátom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …