Domov Ekonomika Analytici varujú pred pôžičkami P2P

Analytici varujú pred pôžičkami P2P

0
0

Už aj na Slovensku sa čoraz častejšie hovorí o zhodnocovaní peňazí cez komunitné investície, resp. peer to peer pôžičky (P2P). Keďže do procesu nie zapojená banka, jej maržu si delia medzi sebou dlžník a veriteľ. Analytici ich však radia k tým rizikovejším.

Komunitné pôžičky, známe aj ako Peer to peer (P2P) patria k tým novším spôsobom ako získať peniaze na rozvoj podnikania, či napríklad na prerábku bytu.

Peer to peer

P2P je skratkou anglického výrazu peer to peer. Pôvodne sa výraz používal v IT oblasti, kde označoval spojenie dvoch rovnocenných užívateľov v počítačovej sieti, teda bez sprostredkovania serverom.

A aj vo svete peňazí vznikol vzťah medzi rovnocennými užívateľmi. Prvou spoločnosťou, ktorá začala takto prepájať veriteľov a dlžníkov, bola v roku 2005 britská platforma Zopa.

Neskôr sa pojem rozšíril i do firemných pôžičiek. Peer to business P2B označuje proces, pri ktorom súkromné osoby požičiavajú firmám. Prvou spoločnosťou, ktorá vznikla v tomto segmente, je britská platforma Funding Circle. Začala pôsobiť už v roku 2010.

Výhody P2P

Poskytovanie úverov bolo doteraz podľa Mückovej vyhradené najmä bankám. Vyberali peniaze od drobných sporiteľov a požičiavali ich firmám alebo ďalším ľuďom. Žijú z úrokového rozdielu.

„Vďaka priamym P2P investíciám a platformám, ktoré ich sprostredkúvajú, však prichádza zlom. Jednotlivec, fyzická osoba, môže požičať firme, ktorá potrebuje kapitál na svoj rozvoj alebo fyzickej osobe, ktorá si chce napríklad zrekonštruovať bývanie.

Úroky u týchto pôžičiek dosahujú pre investora aj viac ako desať percent,“ hovorí Jana Mücková zo spoločnosti Bondster, ktorá funguje ako trhovisko P2P pôžičiek. Tieto komunitné investície podľa nej pretvárajú svet financií.

Pozor na riziká

Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik však upozorňuje, že P2P investície patria rozhodne k tým rizikovejším. „Zďaleka nie všetko, čo sa javí ako výborný trend, je skutočne vhodným investičným nástrojom pre väčšinu,“ upozornil Búlik.

Problémom podľa Búlika je to, že tento typ pôžičiek nespadá pod reguláciu Národnej banky Slovenska. Pôžičky sa riadia Občianskym zákonníkom, ktorý v porovnaní so spotrebiteľskými zákonmi poskytuje len minimálnu ochranu klientom.

„Úrokové sadzby sa pohybujú výrazne nad desiatimi percentami, čo je výrazne nad priemerom úročenia spotrebiteľských úverov v bankách.

V praxi sú zákazníkmi P2P spoločností teda ľudia, ktorých banka odmietla. Už len tento fakt vyvoláva otázniky nad zárukami splatenia dlhu,“ upozorňuje Búlik.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

EÚ sa na sankciách proti Bielorusku nedohodla

Ani po mesiaci a pol od kontroverzných prezidentských volieb v Bielorusku protesty v kraji…