Domov Šport Anastasia Kuzminová sa rozlúčila s individuálnou kariérou

Anastasia Kuzminová sa rozlúčila s individuálnou kariérou

0
0

Trojnásobná olympijská víťazka, majsterka sveta a najlepšia slovenská biatlonistka sa po finále Svetového pohára v nórskom Osle rozlúčila s kariérou. Dokázala si však splniť najväčší sen svojej kariéry.

Napriek tomu, že je 34-ročná rodáčka z Ťumenu v životnej forme a dokázala, že aj mladšie súperky hravo zdolá, ako sa sama vyjadrila, individuálnu kariéru uzatvára. Po posledných pretekoch všetkým ukázala, že do starého železa ani zďaleka nepatrí.

Suverénny výkon bez jediného zaváhania

Štvrtkový šprint bol pre slovenské biatlonistky obzvlášť úspešný. Anastasii Kuzminovej ušiel o vlások len jeden terčík v ľahu a do cieľa dorazila prvá spomedzi všetkých pretekárok.

O 21,2 sekundy za ňou zaostala nemecká pretekárka Franziska Preussová. Pre slovenskú biatlonovú jednotku znamenal tento výsledok zisk malého glóbusu v tejto disciplíne, z ktorého sa tešila už po tretíkrát.

Jej skvelý výkon podčiarkla ďalšia Slovenka Paulína Fialková, ktorá ukázala, že aj po odchode Kuzminovej neostane slovenský biatlon bez želiezka v ohni.

Do cieľa dorazila tretia so stratou 25,1 sekundy za jej úspešnou krajankou. Na sobotné stíhacie preteky vyrazila teda Kuzminová prvá s veľkým náskokom.

Ten stále navyšovala a ani strelecky sa jej žiadna z pretekárok nevyrovnala. Predvádzala suverénny výkon a prakticky celé preteky sa po jej boku neobjavila žiadna súperka.

Veľký moment prišiel v poslednej streľbe, kedy si mohla splniť obrovský sen. Trafila všetkých päť terčíkov a do cieľa za obrovských ovácií prichádzala ako jednoznačná víťazka.

Cieľ mala na dosah už v Pyeongchangu

Až na konci kariéry sa Nasti podarilo trafiť všetkých 20 terčov. Zo splneného sna neskrývala obrovské nadšenie.

Splniť si ho však mohla už na Zimných olympijských hrách v PyeongChangu, kde v pretekoch s hromadným štartom predvádzala bezchybnú streľbu.

Chyba prišla až v poslednom výstrele, no aj napriek nej si dokázala udržať prvú priečku a vyslúžila si zlatú medailu.

Z odmietnutej Rusky hrdá Slovenka

Anastasia Kuzminová sa biatlonu začala venovať v roku 1999. V Rusku patrila medzi lepšie pretekárky, čo dokazovala aj na juniorských súťažiach.

Na juniorských majstrovstvách sveta v biatlone sa jej až 7-krát podarilo vybojovať medailu. Jej život sa zmenil v roku 2006, kedy sa v rakúskom Dachsteine zoznámila s biatlonistom Danielom Kuzminom.

Už o rok neskôr sa za neho vydala a v júni toho istého roka sa páru narodil syn Jelisej. Po jeho narodení však dostala v ruskom národnom tíme stopku.

Na Slovensku sa jej však podarilo spojiť materstvo s kariérou a tak od konca roku 2008 reprezentovala Slovensko.

Slovenský biatlon opäť na výslní

Netrvalo dlho a začali prichádzať prvé úspechy. Krajina, ktorá v biatlone nikdy extra nevynikala sa vďaka Nasti dostala do svetového povedomia.

Zaujala v roku 2009, kedy na MS v PeyongChangu obsadila 7. miesto v šprinte a po pretekoch s hromadným štartom sa mohla tešiť zo zisku striebornej medaily.

Ďalšie úspechy na seba nenechali dlho čakať. Úspešná bola aj nasledujúca sezóna, ktorá sa niesla v duchu Olympijských hier v kanadskom Vancouveri.

13. február 2010 sa navždy zapíše do slovenskej športovej histórie veľkými písmenami práve vďaka úžasnému výkonu Kuzminovej. V šprinte získala prvú zlatú medailu zo ZOH v histórii samostatného Slovenska.

O tri dni neskôr sa opäť postavila na stupeň pre víťazov po tom, čo v stíhacích pretekoch vybojovala striebro. Od tej chvíle jej výkony sledovali všetci fanúšikovia, ktorí boli na novú biatlonovú superstar právom hrdí.

Trojnásobná olympijská šampiónka

Ďalšie obrovské úspechy zaznamenala o štyri roky neskôr opäť na olympijských hrách, tentokrát v Soči. Všetci s napätím sledovali, či k najcennejšiemu kovu pridá ďalšie a povýši tak slovenský biatlon ešte vyššie.

9. februára 2014 strelecky dominovala vo svojom obľúbenom šprinte. Získala zlatú medailu a stala sa tak dvojnásobnou olympijskou víťazkou v biatlone.

To jej však ani zďaleka nestačilo, čo dokázala o ďalšie štyri roky neskôr v kórejskom PyeongChangu. V prvých dvoch disciplínach, vo vytrvalostných a stíhacích pretekoch, jej zlatá medaila o vlások unikla a tak sa Nasťa musela uspokojiť „len“ s dvomi striebornými.

Ďalší veľký úspech však zaznamenala 18. februára 2018 v pretekoch s hromadným štartom, kedy predvádzala úžasnú jazdu a tiež takmer bezchybnú streľbu.

Ani posledný minutý terčík však nič nezmenil na fakte, že Kuzminová aj z tretej olympiády na Slovensko priniesla najcennejší kov a stala sa tak trojnásobnou olympijskou víťazkou.

Koniec stále neistý

Kuzminová sa dnes v 34 rokoch lúči s výnimočnou kariérou, hoci jej forma je stále vynikajúca. Pred finále Svetového pohára v Nórsku však avizovala, že práve tu absolvuje svoje posledné individuálne preteky.

To, že reprezentácii pomôže v štafetách však nevylúčila. Ako sama povedala, všetko je na dohode. Fanúšikom sa poďakovala za podporu, ktorú jej preukázali a nám neostáva nič iné, len urobiť to isté.

Do úspešnej reprezentácie Slovenska vložila srdce a jej výkony sa navždy zapíšu do športovej histórie Slovenska.

pepe, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…