Domov Slovensko Andrej Danko chce sprísniť pravidlá pre politické strany

Andrej Danko chce sprísniť pravidlá pre politické strany

0
0

Andrej Danko na jeseň predstaví návrh novely zákona z dielne SNS, ktorá sa týka sprísnenia pravidiel pre politické strany. Podľa mnohých je za týmto návrhom vznik veľkého počtu nových strán a najmä snaha o oslabenie opozičných strán.

Dankova novela zákona sa týka zmien v oblasti financovania či určenia minimálneho počtu poslancov pre účasť vo voľbách do NR SR a Európskeho parlamentu. Z jeho návrhu vyplýva, že sprísnením takýchto pravidiel dosiahne oslabovanie menších strán, najmä opozície.

Nové pravidlá

Podľa nových pravidiel by sa volieb mohli zúčastniť len tie strany, ktoré splnia pravidlo minimálneho počtu členov a orgánov.

Tie strany, ktoré sa budú uchádzať o miesta v parlamente a Európskom parlamente, budú musieť teda okrem kaucie a zoznamu kandidátov predložiť aj zoznam počtu všetkých členov strany.

Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Tibora Bernaťáka musí byť na zozname všetkých členov minimálne dvojnásobok počtu kandidátov strany.

Novela tohto zákona by mala obmedziť vznik veľkého počtu strán, ktoré nedisponujú širokou členskou základňou. Práve veľké množstvo strán a ich fragmentácia v parlamente vedú k nestabilite.

V návrhu sa Danko zaoberá aj zmenou názvu zrušenej strany. V takomto prípade by predstavitelia strany, ktorá bola zrušená, nemohli kandidovať znova pod inou značkou.

Týmto bodom zrejme mieri na stranu ĽS NS, ktorej história siaha aj k zrušenej Slovenskej pospolitosti, ktorej predsedom bol dnešný predseda strany Marian Kotleba.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí …